Transplantační turistika - hazard se zdravím

Pojem “transplantační turistika“ vznikl v důsledku nadměrné poptávky po určitých transplantacích, kterou současná evropská i celosvětová nabídka nedokáže uspokojit. Jedná se např. o transplantace oční rohovky (keratoplastiky), ledvin, jater, srdce apod.

Zájemci o transplantaci tak za tímto účelem odcestují do zahraničí, kde jsou možnosti přijatelnější, mimo jiné také cenově. Vyhledávaným cílem je Čína, která je kolébkou transplantační turistiky. K dalším zemím, kam míří čekatelé na výměnu orgánů, patří např. Indie, Filipíny a Jihoafrická republika.

Nelegální? Neetické? Ale výnosné!

Transplantace lidských orgánů se staly výnosným obchodem. Zatímco vyspělé země se trápí otázkami etiky, odsuzují pokusy na zvířatech a snaží se potlačit vzestup nelegálních operací, na druhé straně jsou zoufalí čekající pacienti, kteří jsou ochotni zaplatit cokoliv a odjet kamkoliv, aby dostali životně důležitý orgán. Je jim jedno, jak k němu přijdou, kolik to bude stát a kdo operaci provede. Jde jim o přežití. A právě toho využívá řada organizovaných skupin po celém světě. Jde o obchod, ve kterém se točí miliardové částky, ve výše zmíněných zemích zaplatíte za transplantace životně důležitých orgánů sta tisíce dolarů.

Čína nabízí orgány popravených vězňů

Čínské zdravotnictví, v čele s odvětvím transplantační chirurgie, čelí celosvětové kritice za své neetické postupy. V roce 2005 bylo oficiálně potvrzeno, že Čína legalizovala odebírání orgánů popraveným vězňům, hrdelním zločincům, ale možná také politickým vězňům, a to bez jejich předchozího souhlasu a souhlasu jejich rodin. V roce 2012 bylo potvrzeno, že Čína navzdory světovému nátlaku na svých postupech nic nezměnila a transplantace budou nadále praktikovány nejméně do příštího roku. Další obvinění z nelegálního odebírání orgánů, vzhledem k chybějícím dokladům k tisícům provedených transplantací v letech 2000 – 2005, čínská vláda odmítá. Uvádí, že v těchto letech nebyla vedena žádná evidence těchto operací a celkový počet popravených vězňů označuje za státní tajemství.

Stíhání transplantačních turistů

Transplantační instituce se snaží o celosvětovou eliminaci tohoto fenoménu, kterým transplantační turistika bohužel je. Poukazují na vědomou podporu zločinu, podstoupí-li pacient nelegální transplantaci a poté se vrátí do své země. Upozornil na to nejvyšší představitel španělského transplantačního systému - dr. Rafael Matesanz. Podle jeho vyjádření však nejde o snahu stíhat a trestat zoufalé pacienty, ale o odrazení jejich úmyslu vycestovat do zahraničí za účelem ilegální transplantace. Ty bývají totiž zpravidla prováděny neodborně, nekvalitně a dochází při nich k řadě komplikací. Podle jeho vyjádření by se každá země měla postarat o své vážně nemocné i tím, že je odradí od těchto hazardních pokusů o vlastní záchranu.

Zdroj: Wikipedia, Epoch Times

Foto: Sxc.hu

Transplantační turistika - hazard se zdravím patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Starka 27.10.2016 16:10 Bolesti a únava

  Můžeš se bránit tím, že si koupíš www.parazitex.cz, který ti vyčistí trávící ústrojí od parazitů…

 • Linda 26.10.2016 22:10 Bolesti a únava

  Někde jsem četla, že únava může být i z parazitů v těle. Jak se jim můžu bránit?

 • Radkaa 26.10.2016 22:10 kvasinkové záněty

  Kvasinkových infekcí jsem se zbavila díky Vagifermu, obsahuje mléčné bakterie, které obnovují…

 • Eurona 26.10.2016 22:10 Plísně

  Já jsem zkoušela výrobky z www.topkatalogy.cz sprej na plísně a www.r-club.webnode.cz Spokojenost.…

 • Starka 24.10.2016 13:10 Bolesti a únava

  Paní mi v lékárně řekla, že je to na měsíc a mělo by to stačit, že je dost silný. A cena je v…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku