zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

20.11. - Světový den chronické obstrukční plicní nemoci

Veronika Tůmová
20.11.2021

Pár dní před koncem měsíce listopadu si celosvětově připomínáme den chronické obstrukční plicní nemoci, známé pod zkratkou CHOPN. Jde o chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje zvláště plicní tkáň a průdušky. Nejde přitom o nemoc vzniklou následkem infekce nebo vlivem alergie, ale díky dlouhodobému vdechování škodlivin.

Toto onemocnění se tak projevuje zejména u kuřáků a bývalých kuřáků, výskyt tohoto onemocnění však značně stoupá u nás i ve světě tak, jak rostou důsledky znečištění ovzduší vlivem dopravy a také díky smogu.

CHOPN – nemoc nejen kuřáků

Chronickou obstrukční plicní nemocí u nás trpí až 800 tisíc obyvatel. Světový den, který se věnuje osvětě o této nemoci pro veřejnost, byl poprvé vyhlášen roku 2001 a jeho cílem je od té doby zvyšovat povědomí o rizikových faktorech, stejně jako prevenci. Příznaky a příčiny vzniku této nepříliš známé a diskutované nemoci bývají bohužel často přehlíženy, přestože nemoc mívá v mnoha případech fatální následky. Zánět plicní tkáně a průdušek vede až k trvalému zúžení průsvitu průdušek a k rozedmě. CHOPN tak způsobuje postupné zúžení dýchacích cest, ucpávání průdušek a větší náchylnost k zápalu plic. Nemoc je nejčastěji spojována s kouřením, ale přímo také ohrožuje osoby pracující dlouhodobě v prašném či jinak znečištěném prostředí.

Kouření - způsobuje deprese, nebo je tlumí? 

Dušnost může znamenat závažné onemocnění

Dušnost je u tohoto onemocnění příznakem číslo jedna, a pokud kouříte, nebo jste v minulosti byli silnými kuřáky a jste nyní ve středním věku, dlouhodobé a někdy i úporné dušnosti byste měli věnovat pozornost. CHOPN se někdy také přezdívá „kuřácké astma“. Lidé s touto chorobou jsou daleko více ohroženi astmatem či nádory, a zvyšuje se u nich také riziko kardiovaskulárních onemocnění. Kromě zmíněné silné a omezující dušnosti se k příznakům řadí také dlouhotrvající kašel, který může ale nemusí provázet vykašlávání hlenů. K záchraně plicních funkcí a zmírnění příznaků vede samozřejmě jen včasná diagnóza.

Léčba CHOPN

Jak vyplývá, onemocnění CHOPN nemá souvislost s genetickými dispozicemi. Léčba tohoto onemocnění spočívá především v okamžitém ukončení kouření či vystavování se znečištění a vdechování prachu a zplodin. Je nutné také díky prevenci zamezit infekcím, v té souvislosti se doporučuje například očkování proti chřipce či pneumokokovému zápalu plic. Udržování tělesné kondice spolu s medikamenty k rozšíření průdušek a potlačování zánětu v dýchacím ústrojí jsou rovněž důležitou součástí celkové léčby.

Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním

Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním - ČARO patří ve své činnosti ke světové organizaci GARD (Global Alliance against Chronic Respiratory Diseases) a tato její činnost probíhá pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO). Cílem je zvýšit společenské povědomí o chronických chorobách dýchacího systému na všech úrovních zdravotní péče. Sdružuje se tu dvacet odborných i laických organizací, které se zabývají diagnostikou, léčbou a popularizací nejzávažnějších respiračních onemocnění, kam patří právě chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), ale dále také například bronchiální astma, rakovina plic, TBC a další.

Chrápete? Můžete mít nebezpečný syndrom spánkové apnoe!

Zdroj: www.pneumologie.cz, www.fnmotol.cz, www.next-clinics.cz

Autor: Veronika Tůmová

Potraviny, které pečují o zdraví mozku. Co obsahuje antioxidanty a flavonoidy?
Podzimní odlehčení jídelníčku, díky kterému budete do Vánoc štíhlejší a plní energie!

Další články