zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

5 tipů, jak předcházet chronické únavě pomocí bylinek

Veronika Tůmová
20.06.2017

Únava nás provází zcela běžně, její příznaky pociťujeme tak často a v důsledku tolika faktorů, že se jí málokdy zabýváme. Problém nastává, pokud symptomy únavy nepřechází ani po šesti měsících, pak už většina z nás pojme podezření, že něco není v pořádku. Chronická únava bývá varovným signálem, že se s organismem něco děje a měli bychom tomu věnovat pozornost.

Únava se běžně dostavuje po fyzické námaze nebo psychickém vypětí a dostatečným odpočinkem se jí zbavíme. Jak se však zbavit té chronické, přetrvávající, která je často provázena zdravotními potížemi, jako je bolest svalů a kloubů, potíže se spánkem, podrážděnost, nevolnost a podobně? Nač hned sahat po lécích, co zkusit nejprve osvědčenou sílu přírody?

Tip č. 1: Věnujte pozornost správnému stravování a detoxikaci

Nesprávné stravování nevyhovující zdravému životnímu stylu zanáší tělo toxiny, které organismus vyčerpávají. Organismu mohou také dlouhodobě chybět důležité vitamíny a minerály, velký přísun kalorií je také zátěží, kterou je možné odbourat. K pročištění těla je vhodná směs bylinných výluhů z břízy, jalovce, ostropestřce a pýru. Tato kúra podporuje zdravou činnost jater a žlučníku. Střevní trakt očistí i tinktura ze směsi česneku, pelyňku, hořce a pupenů ořešáku amerického.

Tip č. 2: Nepřepínejte své síly a naučte se odpočívat

Neustálá únava může být způsobena také nadměrnou fyzickou zátěží a výkonností při práci či během sportovních aktivit. Nedostatek odpočinku pak začne být po nějaké době znát a začne se projevovat fyzickými i psychickými obtížemi. Bylinné tinktury z kořene rozchodnice působí po fyzické námaze jako balzám. Klanopraška neboli magnolka čínská zvyšuje celkovou odolnost a výkonnost organismu, odstraňuje pocity únavy a také zlepšuje rekonvalescenci po onemocněních.

Tip č. 3: Pečujte o sebe v době menstruace

Menstruace je velký zásah a fyziologická změna pro celý organismus. Psychická nerovnováha a bolesti těla spojené s únavou jsou pak typickými projevy a signály, že je čas dopřát si úlevu, a to například právě bylinnou koupelí. Vhodné budou bylinné koupele z třezalky, levandule, meduňky a dalších bylin. Cirkulaci krve příznivě ovlivňuje andělika čínská, ptačí jeřáb, měsíček nebo jalovec.

Tip č. 4: Hlídejte si hladinu hormonů v období menopauzy

Chronická únava je také typickým projevem klimakteria. Při menopauze silně kolísá hladina pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, žena se tak cítí vyčerpaná, slabá a unavená. Pocit únavy se pak při menopauze zvyšuje zejména vlivem špatné životosprávy, nedostatkem spánku či onemocněním. Pomoci může směs libečku, meduňky, hluchavky, měsíčku a dalších bylin, dále účinkuje kúra z černého rybízu, maliníku, jeřábu a kotvičníku.

Tip č. 5: Vraťte tělu sílu po boji s infekcí

Pokud se tělo nakazí chronickou infekcí nebo zánětem, musí s nimi imunitní systém dlouho a těžce bojovat. Je pak přirozeně velmi oslabené a objevuje se déletrvající únava. Klasickým příkladem je lymská borelióza, která se do krevního oběhu a jater dostane prostřednictvím nakažených klíšťat či jiných parazitů. Přítomnost borelií či chlamydií oslabuje organismus, jsou napadána játra a další orgány, tím je podporována únava. V takovém případě se doporučuje tinktura z pupenů topolu. Stejně tak důležitá je i regenerace oslabeného organismu, kdy pomůže kombinace tinktur z břízy a jalovce. K regeneraci a zažehnání únavy po nemoci nám pomůže také voda s vymačkanou šťávou z citronů, které jsou nabité vitamíny, minerálními látkami, celkově povzbuzují a posilují.

Zdroj: vitalia.cz, naděje-byliny.eu (Mgr. J. Podhorná)

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak správně vybírat letní obuv?
Jak vybrat správné sluneční brýle?

Další články