zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

6 mýtů o kocovině

Veronika Tůmová
31.08.2017

S létem si užíváme i období nejrůznějších oslav, svateb a festivalů, ke kterým neodmyslitelně patří konzumace alkoholu. Ta však může mít dost neblahé následky, kterými jsme si už určitě všichni někdy prošli. Máte i vy své tipy a triky, jak předejít kocovině?

Alkohol nemíchat, začít pivem, dát si studenou sprchu či silnou kávu. Existuje řada mýtů o tom, co skutečně zabírá na kocovinu, my se nyní pokusíme vyvrátit ty nejčastější.

Na čem závisí síla a délka trvání kocoviny?

Podle údajů Division of Neuroscience and Behavior v USA závisí intenzita kocoviny na množství alkoholu v krvi, tedy na tom, jak rychle a kolik jste toho vypili. Na množství alkoholu závisí i délka trvání nepříjemného stavu známého pod přezdívkou kocovina, která trvá obvykle mezi osmi až čtyřiadvaceti hodinami.

1. Mýtus - čím ses zkazil, tím se kurýruj!

Velmi často propagovaný a přesto naprosto mylný recept na kocovinu. I když to zprvu může vypadat, že vám sklenka piva opravdu pomohla, věřte, že zdání klame. Zanedlouho vám totiž bude stejně (ne-li ještě hůř). Dát ještě víc alkoholu organismu, který s alkoholem právě bojuje, je jako přilévat olej do ohně. Nemyslíte?

2. Mýtus - kocovinu odbourá šálek silné kávy

Kofein obsažený v kávě může pomoci se soustředěním, rozhodně však nepomáhá dostat z těla alkohol. Navíc, stejně jako alkohol, organismus nadále dehydratuje, čímž celkový stav spíše zhoršuje. Káva je navíc poměrně kyselá, což může přispět k delšímu pocitu nevolnosti.

3. Mýtus - kocovinu je nejlepší zaspat

Nevolnost a únava spojená s kocovinou nás samozřejmě nabádá k tomu, abychom se ze všeho pořádně vyleželi, prospali a rozhodně se ničím nenamáhali. Právě to je však nutné překonat, abychom se začali cítit lépe daleko dřív. Alkohol se z těla nejlépe dostává močí, potem a dechem, a tak mírná aktivita spolu s nealkoholickým přísunem tekutin pomůže tělu zpět do kondice.

4. Mýtus - alkohol je třeba pít ve správném pořadí

Nesmysl! Vůbec nezáleží na tom, jakým druhem alkoholu večírek začnete a jaký si naopak necháte nakonec, kdy už sotva trefíte z baru ven. Alkohol přejde do krve tak jako tak a začnete-li pivem nebo vínem v přesvědčení, že tvrdý alkohol ke konci večera nadělá míň škody, budete ráno asi nepříjemně překvapeni.

5. Mýtus - prášky proti kocovině

Vaše játra budou mít hodně práce s alkoholem, vstřebání a účinek léků tak potrvá déle. A v průběhu jejich přebývání v organismu se z nich mohou stát poměrně jedovaté látky. Navíc utlumí činnost vedoucí k odbourávání alkoholu z těla a kocovinu si naopak "užijete" ještě o něco déle.

6. Mýtus - jídlo před spaním zabrání kocovině

Jídlem můžete předejít nejhoršímu pouze v případě, že se najíte ještě před započetím párty. Jídlo může alkohol částečně absorbovat a zmírnit tak jeho neblahé účinky. Pokud však přijdete domů na mol a z hladu či ve snaze předejít kocovině se pustíte do známého nočního luxování ledničky, docílíte spíš toho, že se žaludek vzbouří a vy si znečistíte postel.

Alkohol škodí nejen játrům, ale i kostem!

Jaké jsou vaše osvědčené tipy na kocovinu?

Zdroj: www.studenta.cz, xman.idnes.cz, www.bety.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Letadlem na dovolenou
Věříte na mytí vlasů bez šamponu?

Další články

Letadlem na dovolenou
Zdravý život

Letadlem na dovolenou

30.08.2017

Letíte na dovolenou? Letíte poprvé? Máte strach? Není důvod. Letecké tragédie jsou sice přímo děsivé, ale je třeba si uvědomit, že v autě máte víc než 60x větší šanci, že havarujet ...

Příčiny nechutenství a jeho léčba
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Příčiny nechutenství a jeho léčba

Je-li nechuť k jídlu krátkodobá, nejde o nic vážného, ale stane-li se dlouhodobou záležitostí, může ohrozit zdraví. Ztráta chuti k jídlu se vyskytuje jako jeden z počátečních přízn ...