zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Afty u dětí – jak s nimi bojovat?

Veronika Tůmová
15.05.2021

Aftózní stomatitida či jednoduše afty – právě to může být závěr pediatra při vyšetření vašeho dítěte, i když k němu nejprve jdete s podezřením na angínu. Afty jsou malé bílé nebo nažloutlé skvrny s jasným ohraničením, mohou se vyskytnout na rtech, na jazyku, ale i kdekoli jinde uvnitř ústní dutiny, dokonce i v krku.

Právě bolesti v krku může celý problém začít, tudíž je podezření na nachlazení nebo angínu docela logické, zvlášť, objeví-li se mezi prvními příznaky vyšší teploty. Výsev aft na viditelných místech v ústech se může vyskytnout až krátce poté. Afty jsou velmi nepříjemným a bolestivým problémem vyskytujícím se nejčastěji u malých dětí, navíc mají sklony k recidivě, tedy opakovanému vzniku.

Co jsou afty a proč se objevují?

Afty jsou velmi nepříjemná záležitost, jak potvrdí každý, kdo se s nimi někdy setkal. Je to virové onemocnění, často vyvolané tzv. herpetickým virem, který způsobuje i běžné opary. Tato virová infekce se obvykle šíří kapénkami, ale může vzejít i z kontaktu s infikovanou osobou nebo předmětem. Častým původem vzniku aft bývá polibek od dospělého, který má právě infekční opar či aft. Afty se objevují nejčastěji v případě snížené imunity, i když hlavní příčina vzniku není známa. Děti obecně trpí často nejrůznějšími formami nachlazení a onemocněními dýchacích cest, jejich imunita také není ještě zcela plně zformována, z toho tedy vychází předpoklad, že také častěji bojují s afty. Někdy však souvisí vznik aft i s nedostatkem železa, vitamínu B2 a kyseliny listové, či z přemíry stresu. Jindy to může být způsobeno zubními výplněmi nebo rovnátky, na vině může být ale i příliš tuhá strava, či poranění ostrou hranou takových pochutin jako jsou chipsy a podobně. Dále jsou to pak zubní posty s určitým složením, špatná ústní hygiena, vlivy bakteriální infekce apod.

Aftózní stomatitida a její příznaky

Aftózní stomatitida je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, zvlášť právě u nejmenších dětí představují skutečnou zkoušku nervů. Vyskytují se na jazyku, dásních, v krku či na rtech. Představují bolestivé problémy s polykáním i kousáním a není jednoduché se jich zbavit. Rády se vracejí a jejich léčba může být zdlouhavá. Onemocnění může provázet i zvýšená teplota až horečka, a to po celou dobu výsevu puchýřků. Objevit se může i lokální zduření uzlin, dítě začne odmítat jíst nebo pít, je plačtivé, mrzuté, může být více spavé. Často je patrné i nadměrné slinění a zápach z úst.

Jak dítěti ulevit od teplot a bolestí?

Prvním krokem obvykle bývají pravidelné výplachy heřmánkovým odvarem a pití vlažného heřmánkového čaje, což přispívá k dezinfekci úst a podporuje procesy hojení. Puchýřky pak můžete potírat některým z doporučených roztoků s antiseptickými účinky. Používají se nejrůznější bylinné tinktury, masti a ústní spreje. Vhodné mohou být i cucavé pastilky pro snížení bolesti. Vždy by však měla léčba začít návštěvou lékaře, který zhodnotí zdravotní stav dítěte, a má-li dítě oslabenou imunitu, může lékař doporučit návštěvu infektologa, který zahájí léčbu proti množení virů. Teploty a horečky nad 38 °C je pak třeba srážet obvyklým způsobem, tedy pomocí antipyretik, vhodné bude také zvýšit přísun vitamínů, především B a C. Vitamín C však tentokrát podávejte raději formou léků, jíst citrusy by mohlo naopak zhoršit bolestivost a podráždění v ústech. Prevence spočívá především v systematickém posílení imunity, správné životosprávě a důsledné péči o ústní dutinu.

Afty a jejich účinná přírodní léčba

Mléčný chrup: Jak vést děti ke správné zubní hygieně?

Autor: Veronika Tůmová

Nošení roušek (nejen) v období pylových alergií
Low carb stravování: Znáte základní principy?

Další články