Amyotrofická laterální skleróza - ALS

Toto onemocnění známé pod zkratkou ALS je neurodegenerativní, progresivní a fatální onemocnění mozku způsobující degeneraci a ztrátu mozkových buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné pohyby svalů.

Nemoc ALS patrně stále zůstává v našem podvědomí díky masivní medializaci v podobě tzv. kbelíkové kampaně (Ice Bucket Challenge), která proběhla na internetu v roce 2014 v rámci osvěty a boje proti tomuto zákeřnému onemocnění. Boj s touto chorobou nedávno prohrál také náš bývalý premiér Stanislav Gross, který zemřel 16. dubna 2015 ve věku pouhých 45 let.

Co je nemoc ALS a její nejčastější příznaky

Vlivem postupné degenerace a ztráty mozkových buněk nervové soustavy pomalu dochází k ochabování svalů, které mozek nakonec není schopen ovládat. Pacient zůstává paralyzován, nemoc však nepostihuje jeho duševní zdraví a psychiku. Při plném uvědomování si nekompromisního postupu nemoci a nevyhnutelně se blížícího konce pacient umírá. K prvním příznakům patří především svalová slabost v končetinách, potíže s mluvením, polykáním a dýcháním. Rychlost postupu nemoci je individuální, průměrně se uvádí doba přežití s touto nemocí okolo dvou až pěti let, může to však být i déle. Extrémně se tato nemoc zpomalila u britského astrofyzika Stephena Williama Hawkinga, který se s ní dožívá obdivuhodně vysokého věku -  je mu 73 let.

Příčiny vzniku amyotrofické laterální sklerózy a léčba

Příčiny vzniku onemocnění a ani faktory, které by přispívali k jeho vzniku, nejsou zatím známy. Výzkum ani klinické studie zatím nepřišly s uspokojivým objasněním vzniku tohoto poměrně vzácného onemocnění. Uvádí se různé a někdy sporné rizikové faktory pro možný rozvoj ALS (např. nadprodukce volných radikálů, dědičnost, vliv zemědělských pesticidů, aktivní služba v armádě USA apod.). Nemoc ALS je v současnosti nevyléčitelná, dostupné léky jsou zaměřeny především na zmírnění potíží a prevenci komplikací.

Kbelíková nemoc

Pod tímto názvem je nemoc ALS známá díky tzv. kbelíkové výzvě či kampaně (Ice Bucket Chalenge), která vybízela k finančnímu přispění na výzkum této nemoci. Vyzvaný účastník kampaně se musel natočit a umístit na sociální síť, jak si na hlavu vylévá kbelík ledové vody. To mělo mít za následek krátký šok, který ochromí celé tělo a člověk se tak mohl přiblížit k fyzickým pocitům nemocného. Toto je však pouhý dohad, neboť není lékařsky potvrzeno, že by se něco takového mohlo i jen vzdáleně podobat fyzickému utrpení lidí trpících nemocí ALS. Šlo o charitu, kde mohl každý účastník místo uskutečnění této "kbelíkové výzvy" zaplatit sto dolarů organizaci pro výzkum ALS. Zúčastnilo se obrovské množství lidí, a to včetně těch nejslavnějších celebrit. V mnoha případech však obrovská medializace toho, co vzniklo pro dobrou věc, skončilo hloupými excesy zaplavujícími internet. Jako skutečný grand se však předvedl herec Leonardo di Caprio, který nejen že podstoupil ledovou sprchu, ale navíc ještě daroval v přepočtu 2,1 milionů dolarů na výzkum léčby této fatální nemoci.

Zdroj: Wikipedia, Blesk.cz

Foto: Pixabay.com

Amyotrofická laterální skleróza - ALS patří do témat
 • Pomohu Josef 31.01.2016 14:08:03

  Je možné pomoci v některých případech. Více na andelske-leceni.cz

 • ALS a MMS limrn 11.10.2015 12:08:16

  POSLEDNÍ POMOC S TOUTO CHOROBOU ALS MUŽE BÍT MMS OD JAMES V.HUMBLE,NAJDETE NA INTERNETU.

 • ALS maida 03.06.2015 23:37:44

  A co tahle zkusit opravdu dobré vyšetření na parazity v těle? Naše zdravotnictví to sice neumí, ale v zahraničí jsou laboratoře dobré.

  • Re: ALS Tomáš Pleva 05.06.2015 21:22:15

   Nemoc ALS může být nastartována vložením rtuťové výplně do zubu. Atomy rtuti mají tu schopnost, že dokážou cestovat po nervech do mozku. Také snadno překonají bariéru mezi krevním oběhem a mozkem. Stalo se v Americe, že pacientka s ALS se uzdravila po odstranění amalgámových plomb. Tom.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • 07.12.2016 12:12 Bezkontaktní teploměr

  Hezký den přeju, rozbil se mi poslední rtuťový teploměr co jsem měla v zásobě a teď přemýšlím o…

 • Erik 06.12.2016 09:12 Klouby a co na ně

  Já mám na klouby toto, jeto fakt doré.https://www.czlekarna…

 • Starka 01.12.2016 02:12 Bolesti a únava

  Já myslím, že to bude 100% z toho. Změnila jsi nějak jídelníček, přidala jsi víc sportu, spíš míň?

 • Lucka 30.11.2016 19:11 Bolesti a únava

  Chci hlavně zkusit, jestli ta únava co pociťuju je opravdu z parazitů, že mi zatěžují střeva a…

 • Starka 28.11.2016 23:11 Bolesti a únava

  Tak to se těš až ti bude líp :) Rozdíl poznáš hodně velký, abych řekla pravdu

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku