Antidepresiva - nadělají víc škody než užitku?

Depresí trpí v průběhu svého života až 17 % lidí. Někdy odezní sama, občas dlouhodobě přetrvává, lze se jí však zbavit i díky léčbě. Depresí se lidé často zbavují pomocí léků - antidepresiv. Úlevu dále přináší psychoterapie, ale také biologická léčba, jež zahrnuje např. elektrošoky, neboli elektrokonvulzivní terapii, dále pak fototerapii (léčbu jasným světlem) a jiné.

Z dlouhodobého hlediska přináší relativně dobré výsledky kombinace léků a psychoterapie, jako nejúčinnější při akutních epizodách těžké deprese se však jeví elektrokonvulzivní terapie. Jednoznačně nejčastější metodou jak se zbavit depresí, a to z důvodu snadné dostupnosti, je však právě užívání antidepresiv.

Antidepresivum - nejčastěji užívaný lék v dnešní společnosti?

Antidepresiva si dokáží poradit s nejrůznějšími formami smutku a chorobné beznaděje. Úspěch léčby však závisí na dodržování určitých pravidel a celkovém přístupu pacienta.

Antidepresiva jsou od svého uvedení na trh v padesátých letech minulého století považovány za možné induktory mánie a psychózy. Od zavedení léku "Prozac" v roce 1987 masivně stoupl počet uživatelů antidepresiv.

Ročně je v USA hospitalizováno přes 200 000 jednotlivců s mánií nebo psychózou vyvolanou právě antidepresivy. Přitom antidepresiva dnes patří celosvětově k nejprodávanějším lékům s obratem 20 miliard ročně (z toho téměř 12 miliard jen v USA). Antidepresiva jsou nejčastěji užívaným lékem mezi 18. až 44. rokem života.

Existují přitom stovky zdokumentovaných případů, kdy lidé pod vlivem antidepresiv vážně ublížili sobě či někomu ve svém okolí. Zmínit tak musíme i vraždy a pokusy o ně, sebevraždy, násilnosti na veřejnosti a v neposlední řadě také známé případy bezhlavého střílení ve školách.

Antidepresiva - zkusme to bez nich!

“Nežádoucí účinky antidepresiv jsou děsivé a mohou být nebezpečné pro uživatele i jeho okolí. Jejich terapeutické působení je zcela zjevně v častých případech nejisté. Odborníci by měli více než dvakrát přemýšlet před tím, než předepíší jakákoliv antidepresiva, aby si byli jisti, že je jejich užívání pacientem zcela nezbytné a že neexistuje méně riskantní varianta terapie“, říká specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.

Zdroj: www.ulekare.cz, www.margit.cz

Foto: Pixabay.com

Antidepresiva - nadělají víc škody než užitku? patří do témat
 • Polemika sony 05.05.2016 21:48:19

  Já bych to viděl trochu jinak. Klasická maniodepresivní psychóza není ovladatelná vůlí člověka. Proto vysazení antidepresiv může vést k recidivě i k exacerbaci akutních příznaků, nikoliv tedy léky samotné. Bohužel si lidé na tento způsob léčby zvykli. Jednak je pohodlný, jednak má většinou dostatečný účinek a navíc může být i dlouhodobý. Psychiatři to neradi vidí, ale někteří jsou na nich závislí a užívají je i po zbytek života. Všechno je dáno tím, že značná část lidstva z vyspělých zemí není připravena na překotný styl života a nezvládá nároky, které na ně klade.


Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku