Klimatizace v autě - může ohrozit naše zdraví?

Klimatizace v autě je dobrý sluha, ale zlý pán. Zajišťuje ochlazení vzduchu přiváděného do kabiny, ale to nemusí být vždy ideální vzhledem k velkému střídání teplot, což znamená největší riziko pro naše zdraví.

U každého vozidla mimo jiné dochází k drobným únikům chladiva a také k hromadění plísní a bakterií v chladícím systému. Filtry, které zachytávají a hromadí prachové částice, mohou při nesprávné výměně nebo vynechání intervalu výměny způsobit velmi nepříjemné projevy zejména u alergiků a malých dětí.

Klimatizace jako důvod nemocí

Nejvážnějším nebezpečím pro zdraví člověka při používání klimatizace v autě je prudké a výrazné střídání teplot. To většinou vede k nachlazení a nemocem s nachlazením souvisejícími. Proto se raději vyvarujte častého střídání mezi pobytem venku a v klimatizovaném autě a nenastavujte svoji klimatizaci na příliš nízký teplotní stupeň. Pokud přecijen musíte často vystupovat a vracet se do automobilu, raději klimatizaci nezapínejte a větrejte staženými okny. Hrozí nejen chrapot a kašel, ale při dlouhodobějším používání si takto můžeme "vypěstovat" též revmatickou chorobu. Ani zatuhnutí trapézových svalů nebo bolest či zablokování krční páteře díky nízko nastavené klimatizaci není ojedinělý případ. Buďme proto na sebe hodní a nepřehánějme to s chlazením.

Jak správně klimatizovat v autě?

 • před jízdou auto vyvětráme
 • klimatizaci nastavíme na teplotu maximálně o 5 stupňů nižší, než jaká je venkovní teplota, větší rozdíl nedělá dobře našemu organismu
 • pro dosažení optimální a hlavně příjemné teploty je vhodné klimatizaci podle potřeby vypínat a zapínat
 • dříve, než zastavíme auto, je dobré klimatizaci vypnout, aby se z ní dostala ven vlhkost, která může být následně příčinou nepříjemného zápachu

Má klimatizace vliv na spotřebu?

Nalhávali bychom si, kdybychom si mysleli, že ne. Kompresor klimatizace je spotřebič a zatěžuje motor. Rozdíly ve spotřebách jsou závislé zejména na různých typech klimatizací. Manuální klimatizace, která je zapnutá stále, má možná paradoxně mnohem větší nároky než klimatizace automatická, kdy máme nastavenou určitou teplotu. I z tohoto důvodu je vhodné klimatizaci ručně vypínat a zapínat (měnit její intenzitu).

Kam směrovat chladný vzduch?

Chladný vzduch je jistě v horkém létě příjemný, ale pozor - je též velice zrádný a nebezpečný. Rozhodně ho nenecháme chladit naše tělo, protože to by mohlo vést k nejrůznějším onemocněním vyplývajícím z nachlazení a také k vážnějšímu revmatickému onemocnění. Ideálním řešením použití klimatizace v autě je proto pouštět studený vzduch na čelní sklo automobilu.

Jak provádět údržbu klimatizace?

Zhruba jednou za dva roky je vhodné nechat v servisu doplnit chladící médium a olej. Předchází se tak zadření kompresoru. Ve stejném intervalu se provádí dezinfekce klimatizace.

Starost a péče o klimatizaci se nám jistě vrátí v podobě příjemného i zdravého ovzduší v našem automobilu v horkých letních dnech.

Foto: Pixabay.com

Klimatizace v autě - může ohrozit naše zdraví? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • 20.10.2017 21:10 Nevolnost v autě

  Jak nebo spíš čím řešíte nevolnost v autě ?

 • 20.10.2017 21:10 Ucpaný nos

  Jaký sprej se vám nejvíc osvědčil na ucpaný nos ? :(

 • Anička 17.10.2017 19:10 Posílení imunity

  Zase mám předepsaná antibiotika a při představě, jak mi z nich zase bude.. :( Minule trvalo dlouho…

 • Anvil 12.10.2017 20:10 Jak vyvolat růst vousů?

  Ahoj, tak za prvé, tam kde máš vlasové nebo cibulky vousů je dané, kde nejsou nebudou. Spokoj se s…

 • Jája 12.10.2017 12:10 Posílení imunity

  a myslite, ze je to vhodne i pro deti? Pro děti lze dávat icolostrum. Tobolku otevřít avysypat do…

Píšeme jinde
 • Recept na houbového kubu krok za krokem

  Recept na houbového kubu krok za krokem

  Nikde není psáno, že by se houbový kuba měl připravovat pouze o vánočním čase ze sušených hub. Dnes si tuto staročeskou klasiku z krup připravíme krok za krokem a použijeme čerstvé nasbírané houby.

 • Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Dýně je zdravá, snadno dostupná a cenově přijatelná. Byl by hřích toho nevyužít. Tyto dýňové muffiny jsou plné čerstvých bylinek a feta sýru. Nebude překvapením, že nejen skvěle vypadají, ale i chutnají. S naším postupem je zvládne každý.Zdravě.cz na Facebooku