Klimatizace v autě - může ohrozit naše zdraví?

Klimatizace v autě je dobrý sluha, ale zlý pán. Zajišťuje ochlazení vzduchu přiváděného do kabiny, ale to nemusí být vždy ideální vzhledem k velkému střídání teplot, což znamená největší riziko pro naše zdraví.

U každého vozidla mimo jiné dochází k drobným únikům chladiva a také k hromadění plísní a bakterií v chladícím systému. Filtry, které zachytávají a hromadí prachové částice, mohou při nesprávné výměně nebo vynechání intervalu výměny způsobit velmi nepříjemné projevy zejména u alergiků a malých dětí.

Klimatizace jako důvod nemocí

Nejvážnějším nebezpečím pro zdraví člověka při používání klimatizace v autě je prudké a výrazné střídání teplot. To většinou vede k nachlazení a nemocem s nachlazením souvisejícími. Proto se raději vyvarujte častého střídání mezi pobytem venku a v klimatizovaném autě a nenastavujte svoji klimatizaci na příliš nízký teplotní stupeň. Pokud přecijen musíte často vystupovat a vracet se do automobilu, raději klimatizaci nezapínejte a větrejte staženými okny. Hrozí nejen chrapot a kašel, ale při dlouhodobějším používání si takto můžeme "vypěstovat" též revmatickou chorobu. Ani zatuhnutí trapézových svalů nebo bolest či zablokování krční páteře díky nízko nastavené klimatizaci není ojedinělý případ. Buďme proto na sebe hodní a nepřehánějme to s chlazením.

Jak správně klimatizovat v autě?

 • před jízdou auto vyvětráme
 • klimatizaci nastavíme na teplotu maximálně o 5 stupňů nižší, než jaká je venkovní teplota, větší rozdíl nedělá dobře našemu organismu
 • pro dosažení optimální a hlavně příjemné teploty je vhodné klimatizaci podle potřeby vypínat a zapínat
 • dříve, než zastavíme auto, je dobré klimatizaci vypnout, aby se z ní dostala ven vlhkost, která může být následně příčinou nepříjemného zápachu

Má klimatizace vliv na spotřebu?

Nalhávali bychom si, kdybychom si mysleli, že ne. Kompresor klimatizace je spotřebič a zatěžuje motor. Rozdíly ve spotřebách jsou závislé zejména na různých typech klimatizací. Manuální klimatizace, která je zapnutá stále, má možná paradoxně mnohem větší nároky než klimatizace automatická, kdy máme nastavenou určitou teplotu. I z tohoto důvodu je vhodné klimatizaci ručně vypínat a zapínat (měnit její intenzitu).

Kam směrovat chladný vzduch?

Chladný vzduch je jistě v horkém létě příjemný, ale pozor - je též velice zrádný a nebezpečný. Rozhodně ho nenecháme chladit naše tělo, protože to by mohlo vést k nejrůznějším onemocněním vyplývajícím z nachlazení a také k vážnějšímu revmatickému onemocnění. Ideálním řešením použití klimatizace v autě je proto pouštět studený vzduch na čelní sklo automobilu.

Jak provádět údržbu klimatizace?

Zhruba jednou za dva roky je vhodné nechat v servisu doplnit chladící médium a olej. Předchází se tak zadření kompresoru. Ve stejném intervalu se provádí dezinfekce klimatizace.

Starost a péče o klimatizaci se nám jistě vrátí v podobě příjemného i zdravého ovzduší v našem automobilu v horkých letních dnech.

Foto: Pixabay.com

Klimatizace v autě - může ohrozit naše zdraví? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku