Biologický a skutečný věk těla aneb můžeme zpomalit stárnutí?

Neradi slyšíme notoricky známou frázi, že stárnutí je proces, který nevyhnutelně probíhá v těle každého z nás. Je vůbec možné proti tomu něco dělat? Dá se stárnutí změřit a třeba i zpomalit?

Biologický věk versus věk skutečný - v čem je rozdíl? Měření času, a tím i věku člověka, si vymysleli sami lidé. Biologický věk však znamená skutečný věk našich orgánů, tedy změřitelný stav jejich opotřebování. Biologický věk se tak může od věku kalendářního i hodně lišit, např. kuřák se může ve čtyřiceti nezřídka pochlubit plícemi šedesátníka!

Hormony a jejich pokles v našem těle

Aby náš organismus dobře fungoval a nestárnul zbytečně rychle, je dobré vědět, jak vlastně v našem těle pracují hormony. Jak víme, během života zasáhnou naše tělo velké hormonální změny hned několikrát - v pubertě, u žen pak v těhotenství, po porodu a během klimakteria. K poklesu hormonů dochází pomalu a postupně, přesto však zcela nevyhnutelně. U žen se tak mění hladina estrogenů, u mužů ubývá testosteron, který může za svalovou ochablost, únavu i sexuální pasivitu. Někdy pomůže změna jídelníčku a doplňování vitamínů, jindy je třeba doplnit hormony, s čímž mohou pomoci třeba i speciální anti-aging kliniky.

Sexualita po čtyřicítce - jak jste na tom?

Méně jídla a více pohybu prodlužuje život buněk DNA

I ve snaze o docílení dlouhověkosti platí pravidlo o omezení kalorické stravy, a to přibližně o 25 %. Během procesu hladovění dochází v těle k aktivaci genu SIR1, který chrání buňky DNA před poškozením pomocí enzymů, čímž prodlužuje jejich životnost a zpomaluje stárnutí. Dieta však nesmí být radikální a ohrožující naše celkové zdraví, zmíněná restrikce o 25 % se zdá být optimální a je důležité zachovat stálý přísun všech životně důležitých látek, jak tvrdí odborníci. Zpomalení stárnutí je zároveň synonymem udržení se v dobré kondici. Začít můžete třeba rychlejší chůzí, jež postupně přejde v posilovací či aerobní cviky.

Hroznové víno - klíč k věčnému mládí?

O tom bychom vás přesvědčovali jen těžko, hroznové víno má však v boji proti stárnutí rozhodně něco do sebe. Obsahuje totiž v hojném množství látku resveratrol - ten produkují některé rostliny, např. právě červené víno, na obranu proti škůdcům a plísním. Po napadení rostliny určitými škůdci tato látka zpomaluje stárnutí buněk tak, aby plody mohly dozrát až potom, co se jich zbaví. Dlouholetými výzkumy bylo prokázáno, že resveratrol ovlivňuje činnost genů produkujících sirtuin, což je skupina sedmi genů spojených s procesem stárnutí, které jsou přezdívané "geny dlouhověkosti". Účinnost této látky na člověka byla prokázána, a protože hroznové víno není vždy k sehnání, (o nutnosti hojné konzumace červeného vína snad ani nemluvme), můžete zkusit některý z mnoha potravinových doplňků, které ji obsahují.

Zdroj: idnes.cz, Anti-Aging Clinic Mudr. M. Golková

Foto: Pixabay.com

Biologický a skutečný věk těla aneb můžeme zpomalit stárnutí? patří do témat
 • Pujcka ALICIANA CASTELO 25.09.2017 13:21:41

  Ahoj
  Chci použít toto médium, abych vás informovala, že paní Aliciana Castelo poskytuje spolehlivou a prospěšnou pomoc a my Vám rádi poskytneme půjčku. Půjčujeme peníze jednotlivcům a společnostem, které potřebují finanční pomoc ve výši 2%.
  Hledáte akreditovanou a akreditovanou společnost poskytující soukromé půjčky, která poskytuje půjčky na životní příležitost. Nabízíme všechny druhy úvěrů velmi rychlým a snadným způsobem, osobní půjčku, půjčku na auto, hypoteční úvěr, studentský úvěr, podnikatelský úvěr, investiční úvěr, konsolidaci dluhu a mnoho dalšího.

  Pošlete nám e-mail naadresu:(alicianacasteloloanfirm@gmail.com).

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • 10.12.2017 20:12 Bércové vředy

  Prosím pěkně, co se vám osvědčilo na bércové vředy ? Babička s tím bojuje docela dlouho a nedaří…

 • 10.12.2017 19:12 Žaludeční vředy

  Je něco, co se vám osvědčilo na žaludeční vředy ?

 • Martina 30.11.2017 18:11 Nevolnost v autě

  No, já to mám právě vyzkoušené, že mě stačí si ten travel gum dát opravdu před jízdou, ale třeba…

 • Lenka 30.11.2017 18:11 Nevolnosti

  Je to hodně individuální. Mě třeba stačí si je dát, až sednu do auta nebo do autobusu :)

 • Alena 29.11.2017 17:11 Bolesti a únava

  Poslední dobou jsem měla problémy s bolestmi kloubů a narazila na flexiharpan. Po chvíli braní se…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku