Biologický a skutečný věk těla aneb můžeme zpomalit stárnutí?

Neradi slyšíme notoricky známou frázi, že stárnutí je proces, který nevyhnutelně probíhá v těle každého z nás. Je vůbec možné proti tomu něco dělat? Dá se stárnutí změřit a třeba i zpomalit?

Biologický věk versus věk skutečný - v čem je rozdíl? Měření času, a tím i věku člověka, si vymysleli sami lidé. Biologický věk však znamená skutečný věk našich orgánů, tedy změřitelný stav jejich opotřebování. Biologický věk se tak může od věku kalendářního i hodně lišit, např. kuřák se může ve čtyřiceti nezřídka pochlubit plícemi šedesátníka!

Hormony a jejich pokles v našem těle

Aby náš organismus dobře fungoval a nestárnul zbytečně rychle, je dobré vědět, jak vlastně v našem těle pracují hormony. Jak víme, během života zasáhnou naše tělo velké hormonální změny hned několikrát - v pubertě, u žen pak v těhotenství, po porodu a během klimakteria. K poklesu hormonů dochází pomalu a postupně, přesto však zcela nevyhnutelně. U žen se tak mění hladina estrogenů, u mužů ubývá testosteron, který může za svalovou ochablost, únavu i sexuální pasivitu. Někdy pomůže změna jídelníčku a doplňování vitamínů, jindy je třeba doplnit hormony, s čímž mohou pomoci třeba i speciální anti-aging kliniky.

Sexualita po čtyřicítce - jak jste na tom?

Méně jídla a více pohybu prodlužuje život buněk DNA

I ve snaze o docílení dlouhověkosti platí pravidlo o omezení kalorické stravy, a to přibližně o 25 %. Během procesu hladovění dochází v těle k aktivaci genu SIR1, který chrání buňky DNA před poškozením pomocí enzymů, čímž prodlužuje jejich životnost a zpomaluje stárnutí. Dieta však nesmí být radikální a ohrožující naše celkové zdraví, zmíněná restrikce o 25 % se zdá být optimální a je důležité zachovat stálý přísun všech životně důležitých látek, jak tvrdí odborníci. Zpomalení stárnutí je zároveň synonymem udržení se v dobré kondici. Začít můžete třeba rychlejší chůzí, jež postupně přejde v posilovací či aerobní cviky.

Hroznové víno - klíč k věčnému mládí?

O tom bychom vás přesvědčovali jen těžko, hroznové víno má však v boji proti stárnutí rozhodně něco do sebe. Obsahuje totiž v hojném množství látku resveratrol - ten produkují některé rostliny, např. právě červené víno, na obranu proti škůdcům a plísním. Po napadení rostliny určitými škůdci tato látka zpomaluje stárnutí buněk tak, aby plody mohly dozrát až potom, co se jich zbaví. Dlouholetými výzkumy bylo prokázáno, že resveratrol ovlivňuje činnost genů produkujících sirtuin, což je skupina sedmi genů spojených s procesem stárnutí, které jsou přezdívané "geny dlouhověkosti". Účinnost této látky na člověka byla prokázána, a protože hroznové víno není vždy k sehnání, (o nutnosti hojné konzumace červeného vína snad ani nemluvme), můžete zkusit některý z mnoha potravinových doplňků, které ji obsahují.

Zdroj: idnes.cz, Anti-Aging Clinic Mudr. M. Golková

Foto: Pixabay.com

Biologický a skutečný věk těla aneb můžeme zpomalit stárnutí? patří do témat
 • Pujcka ALICIANA CASTELO 25.09.2017 13:21:41

  Ahoj
  Chci použít toto médium, abych vás informovala, že paní Aliciana Castelo poskytuje spolehlivou a prospěšnou pomoc a my Vám rádi poskytneme půjčku. Půjčujeme peníze jednotlivcům a společnostem, které potřebují finanční pomoc ve výši 2%.
  Hledáte akreditovanou a akreditovanou společnost poskytující soukromé půjčky, která poskytuje půjčky na životní příležitost. Nabízíme všechny druhy úvěrů velmi rychlým a snadným způsobem, osobní půjčku, půjčku na auto, hypoteční úvěr, studentský úvěr, podnikatelský úvěr, investiční úvěr, konsolidaci dluhu a mnoho dalšího.

  Pošlete nám e-mail naadresu:(alicianacasteloloanfirm@gmail.com).

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • 20.10.2017 21:10 Nevolnost v autě

  Jak nebo spíš čím řešíte nevolnost v autě ?

 • 20.10.2017 21:10 Ucpaný nos

  Jaký sprej se vám nejvíc osvědčil na ucpaný nos ? :(

 • Anička 17.10.2017 19:10 Posílení imunity

  Zase mám předepsaná antibiotika a při představě, jak mi z nich zase bude.. :( Minule trvalo dlouho…

 • Anvil 12.10.2017 20:10 Jak vyvolat růst vousů?

  Ahoj, tak za prvé, tam kde máš vlasové nebo cibulky vousů je dané, kde nejsou nebudou. Spokoj se s…

 • Jája 12.10.2017 12:10 Posílení imunity

  a myslite, ze je to vhodne i pro deti? Pro děti lze dávat icolostrum. Tobolku otevřít avysypat do…

Píšeme jinde
 • Recept na houbového kubu krok za krokem

  Recept na houbového kubu krok za krokem

  Nikde není psáno, že by se houbový kuba měl připravovat pouze o vánočním čase ze sušených hub. Dnes si tuto staročeskou klasiku z krup připravíme krok za krokem a použijeme čerstvé nasbírané houby.

 • Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Dýně je zdravá, snadno dostupná a cenově přijatelná. Byl by hřích toho nevyužít. Tyto dýňové muffiny jsou plné čerstvých bylinek a feta sýru. Nebude překvapením, že nejen skvěle vypadají, ale i chutnají. S naším postupem je zvládne každý.Zdravě.cz na Facebooku