zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Biologický a skutečný věk těla aneb můžeme zpomalit stárnutí?

Veronika Tůmová
19.09.2017

Neradi slyšíme notoricky známou frázi, že stárnutí je proces, který nevyhnutelně probíhá v těle každého z nás. Je vůbec možné proti tomu něco dělat? Dá se stárnutí změřit a třeba i zpomalit?

Biologický věk versus věk skutečný - v čem je rozdíl? Měření času, a tím i věku člověka, si vymysleli sami lidé. Biologický věk však znamená skutečný věk našich orgánů, tedy změřitelný stav jejich opotřebování. Biologický věk se tak může od věku kalendářního i hodně lišit, např. kuřák se může ve čtyřiceti nezřídka pochlubit plícemi šedesátníka!

Hormony a jejich pokles v našem těle

Aby náš organismus dobře fungoval a nestárnul zbytečně rychle, je dobré vědět, jak vlastně v našem těle pracují hormony. Jak víme, během života zasáhnou naše tělo velké hormonální změny hned několikrát - v pubertě, u žen pak v těhotenství, po porodu a během klimakteria. K poklesu hormonů dochází pomalu a postupně, přesto však zcela nevyhnutelně. U žen se tak mění hladina estrogenů, u mužů ubývá testosteron, který může za svalovou ochablost, únavu i sexuální pasivitu. Někdy pomůže změna jídelníčku a doplňování vitamínů, jindy je třeba doplnit hormony, s čímž mohou pomoci třeba i speciální anti-aging kliniky.

Sexualita po čtyřicítce - jak jste na tom?

Méně jídla a více pohybu prodlužuje život buněk DNA

I ve snaze o docílení dlouhověkosti platí pravidlo o omezení kalorické stravy, a to přibližně o 25 %. Během procesu hladovění dochází v těle k aktivaci genu SIR1, který chrání buňky DNA před poškozením pomocí enzymů, čímž prodlužuje jejich životnost a zpomaluje stárnutí. Dieta však nesmí být radikální a ohrožující naše celkové zdraví, zmíněná restrikce o 25 % se zdá být optimální a je důležité zachovat stálý přísun všech životně důležitých látek, jak tvrdí odborníci. Zpomalení stárnutí je zároveň synonymem udržení se v dobré kondici. Začít můžete třeba rychlejší chůzí, jež postupně přejde v posilovací či aerobní cviky.

Hroznové víno - klíč k věčnému mládí?

O tom bychom vás přesvědčovali jen těžko, hroznové víno má však v boji proti stárnutí rozhodně něco do sebe. Obsahuje totiž v hojném množství látku resveratrol - ten produkují některé rostliny, např. právě červené víno, na obranu proti škůdcům a plísním. Po napadení rostliny určitými škůdci tato látka zpomaluje stárnutí buněk tak, aby plody mohly dozrát až potom, co se jich zbaví. Dlouholetými výzkumy bylo prokázáno, že resveratrol ovlivňuje činnost genů produkujících sirtuin, což je skupina sedmi genů spojených s procesem stárnutí, které jsou přezdívané "geny dlouhověkosti". Účinnost této látky na člověka byla prokázána, a protože hroznové víno není vždy k sehnání, (o nutnosti hojné konzumace červeného vína snad ani nemluvme), můžete zkusit některý z mnoha potravinových doplňků, které ji obsahují.

Zdroj: idnes.cz, Anti-Aging Clinic Mudr. M. Golková

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak si můžete sami zlepšit zrak? Zkuste Batesovu metodu!
Účinné postupy zdravějšího dýchání

Další články

6 mýtů o kocovině
Nemoci a léčba

6 mýtů o kocovině

31.08.2017

S létem si užíváme i období nejrůznějších oslav, svateb a festivalů, ke kterým neodmyslitelně patří konzumace alkoholu. Ta však může mít dost neblahé následky, kterými jsme si už u ...

Letadlem na dovolenou
Zdravý život

Letadlem na dovolenou

30.08.2017

Letíte na dovolenou? Letíte poprvé? Máte strach? Není důvod. Letecké tragédie jsou sice přímo děsivé, ale je třeba si uvědomit, že v autě máte víc než 60x větší šanci, že havarujet ...