Blíží se vlna chřipky a nachlazení, víte, jak se účinně bránit?

Možná jste už stihli zaznamenat větší množství lidí ve frontách na léky proti nachlazení, v čekárnách u lékaře, ale třeba i ve stavu neschopnosti ve vašem zaměstnání. Je to neklamné znamení, že každoroční období nachlazení, ale i obávaná chřipková epidemie, jsou opět zde.

Jak známo, nejlepší ochrana je prevence, a to platí i tentokrát. Klíčem k účinné ochraně před chřipkou a nachlazením je posílení imunity. V případě chřipky je však jasnou odpovědí i včasné očkování.

Samoléčba není vždy nejvhodnější řešení

Nakažlivé virové onemocnění jako je chřipka vás obvykle skolí do několika hodin, její příznaky a těžší průběh obvykle znamená, že nejde o běžnou formu nachlazení, na kterou můžeme stačit sami. Nepříjemný průběh má jak známo i obyčejné nachlazení, samoléčba by však měla být vždy alespoň částečně podpořena radou odborníka. Lékárníci každoročně upozorňují na nešvar mnoha pacientů, kterým je nevhodná kombinace léků či jejich nadměrné užití. Obojí může mít velmi neblahé následky. S horečkou si poradí léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, oblíbené jsou i horké nápoje s těmito látkami.

Jak překonat horečku u dětí?

Začněte s posilováním imunity včas!

V zimě je vždy vhodné podpořit imunitní systém organismu vitaminem C, nejlépe v přirozené formě, dále pak zinkem a vitamínem D. Vhodná je také hlíva ústřičná a přípravky s obsahem betaglukanů. Vzhledem k tomu, že se chřipka přenáší kapénkami ve vzduchu, je dobré omezit pobyt v prostorách s velkou koncentrací lidí. Mnoho lidí v zimě trpí také rýmou, která dokáže pěkně potrápit a znepříjemnit dny v práci i doma. Do jisté míry se jí dá předcházet solnými roztoky s mořskou či minerální vodou, které jsou k dostání ve formě spreje nebo kapek. I obyčejné rýmě je však dobré věnovat pozornost, protože může být průvodním jevem jiného onemocnění.

Očkování proti chřipce je u nás stále nedostatečné

Stále přetrvává nedůvěra v účinnost očkování proti chřipce, bohužel v proočkovanosti proti chřipce patří Česká republika k nejhorším v Evropě. Nemocný přitom neohrožuje pouze své zdraví, ale také zdraví lidí ve svém okolí, především seniorů, u kterých může chřipka znamenat i smrt. Je tak stále nutné aktivně se věnovat osvětě a seznamovat laickou veřejnost se všemi přínosy očkování. Dodržování zdravého životního stylu pak obecně vede ke zvýšení odolnosti organismu, nejúčinnější prevencí je však právě očkování. Očkování proti chřipce dlouhodobě pomáhá snižovat počty nemocných v souvislosti s každoročním nárůstem výskytu této nemoci.

Chřipková epidemie - dá se jí uniknout?

Zdroj: ČLnK, Jihlavske-listy.cz

Foto: Pixabay.com

Blíží se vlna chřipky a nachlazení, víte, jak se účinně bránit? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku