Bolesti svalového aparátu při zaměstnání a terapie rázovou vlnou

Potíže a bolesti svalů, páteře a celého pohybového ústrojí jsou jedním z nejčastějších důvodů dlouhodobé pracovní neschopnosti u nás. Příčinou je obvykle pracovní stereotyp a stres, který stojí u zrodu právě těchto bolestivých problémů, jež mohou znamenat dlouhotrvající léčbu a delší vyřazení z pracovního procesu.

Potíže svalového aparátu jsou známou hrozbou pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání, ale často ohrožují i osoby z fyzicky náročných profesí. Vždy se jedná o dlouhodobou zátěž jen určité části svalu či svalového seskupení, zatímco ty ostatní zůstávají bez využití.

Potíže svalového a pohybového aparátu v důsledku zaměstnání

Jako první můžeme zmínit práci s počítačem, díky které trápí většinu lidí bolesti zad v oblasti krční a bederní páteře, bolesti hlavy a nepříjemné útlaky nervových vláken v zápěstí. Při těžké nebo jednotvárné manuální práci je příčinou stejných potíží právě monotónnost pohybu. V měkkých svalových strukturách dochází k tuhnutí, omezení hybnosti a vzniká bolestivý zánět.

Nemoci pohybového ústrojí se v současné době již dotýkají všech věkových skupin, od teenagerů přes osoby středního věku až po starší pacienty. V průměru člověka tyto potíže zneschopní na nejdelší dobu, výjimkou nejsou ani několikaměsíční pracovní absence. Neutuchající bolest, s ní spojená pracovní neschopnost a v důsledku toho pak vzniklé nižší příjmy, pak v mnoha případech teprve přivádí pacienta k lékaři.

Nejčastější příznaky potíží v určitých profesích

Syndrom karpálního tunelu (přetěžování zápěstí a ruky)

Např. práce s počítačem nebo joystickem. Projevuje se brněním ruky, oslabením jemné motoriky prstů, otoky prstů, tuhostí zápěstí.

Tenisový/golfový loket (křečovitý úchop bez uvolnění)

Tenisovým loktem trpí zedníci, zahradníci, dentisté. Projevuje se bolestí v loketním kloubu, vystřeluje směrem k zápěstí nebo k rameni.

Cervikokraniální syndrom (špatné držení těla, předsunutá hlava)

Typický pro práci s počítačem a jakékoliv sedavé zaměstnání. Projevuje se bolestí krční páteře nebo hlavy, či tlakovou bolestí za očima, otoky dolních končetin, dále pak bolestí mezi lopatkami, bederní páteře a v kříži.

Sedavé zaměstnání a jeho důsledky

Terapie rázovou vlnou - zvyšuje pozitivní účinky fyzioterapie

Rázová vlna je léčebná metoda, která patří do spektra rehabilitačních metod, a řadíme ji do oblasti fyzikální terapie. Používá se při postižení pohybového aparátu, hlavně k ošetření svalových a úponových bolestí. Terapie s vysokoenergetickými rázy přispívá k jejich snížení až vymizení. Rázová vlna nenahrazuje manuální fyzioterapii, ale zvyšuje její pozitivní vliv. Kromě výše popsaných potíží se tato terapie využívá i při bolestech ramenního kloubu, omezení pohyblivosti, zátěžových bolestech kolen a stehenních kostí či při akutních a chronických bolestech paty a ostruh patních kostí.

Rázová vlna se neaplikuje u nemocných s nádorovým onemocněním nebo poruchami krevní srážlivosti, kontraindikací je také zánětlivé onemocnění a gravidita. Výhodou terapie rázovou vlnou je především to, že jde o neinvazivní metodu, která není časově náročná a má vysokou účinnost. Jak známo, cílená fyzioterapie má přímý vliv na léčbu příčiny potíží, tedy daného přetížení, rázové vlny naproti tomu léčí zánět a uvolňují měkké tkáně, které mají s přetížením dané oblasti funkční souvislost. To umožňuje dosáhnout pocitu úlevy a pozitivních výsledků znatelně dříve, než je běžné při léčbě samotným fyzioterapeutickým postupem.

Zdroj: FYZIOklinika, www.FYZIOklinika.cz (Mgr.Iva Bílková), Fakultní nemocnice Ostrava - www.fno.cz

Foto: Pixabay.com

Bolesti svalového aparátu při zaměstnání a terapie rázovou vlnou patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku