zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Braillovo písmo - vznik, účel a nový projekt Braillovy kostičky

Veronika Tůmová
25.07.2019

Braillovo písmo je zvláštní a speciální způsob zápisu textu, používají ho zrakově postižení, především nevidomé a slabozraké osoby. Umožňuje čtení pomocí hmatu a podobně jako morseovka se může hodit i pro šifrování.

Braillovo písmo bylo vynalezeno francouzským učitelem Louisem Braillem, který, jak to často bývá, sám v dětství přišel o zrak.

Proč a jak vzniklo Braillovo písmo?

Braillovo písmo vytvořil francouzský učitel Louis Braille (1809-1852), který ve třech letech nešťastně oslepl v důsledku nehody. Ve věku dvanácti let se pak setkal s vojákem Charlesem Barbiersem, který ho seznámil se systémem tajné vojenské abecedy určené ke čtení za tmy a ve ztížených podmínkách. Tato tajná abeceda znamenala systém dvanácti vystouplých teček, byla však obtížně čitelná a tím i nepoužitelná. Louis Braille tento počet teček zredukoval na šest a během následujících tří let tuto techniku ještě zdokonalil. První kniha v Braillově písmu vyšla v roce 1829, s velkým zájmem se však nesetkala. Přestože Louis Braille své písmo postupem času neustále zdokonaloval a vylepšoval, mezi slepými se za jeho života rozšířilo jen zanedbatelně. Poprvé se začalo používat na pařížské škole těsně před Braillovou smrtí a oficiálně bylo uznáno dokonce až sto let poté.

Jak vlastně funguje Braillovo písmo?

Braillovo písmo je tabulka s nejrůznějšími kombinacemi šesti bodů, které se různě obměňují, aby stvořily písmeno. Braillova abeceda se od té naší nijak neliší, snad až na dvě výjimky, kterými jsou písmeno OU, znak, který signalizuje počátek čísel, a tři možné znaky pro číslovku 10. Jak zmíněno, každý znak Braillova písma tvoří šest bodů uspořádaných do obdélníku 2 x 3. Na každém z těchto bodů může, nebo nemusí, být do papíru vytlačena hmatatelná tečka. Toto pak dává celkem 64 možných kombinací pro jednotlivá písmena, pokud prázdný znak, tedy prostor bez teček, považujeme za mezeru, zbývá nám celých 63 znaků.

Dětská tupozrakost - odhalte ji ještě před nástupem do školy!

Je těžké naučit se Braillovo písmo?

Je to smutný fakt, ale o zrak může v průběhu života přijít každý z nás či našich blízkých, ať už v důsledku úrazu, nemoci, nehody nebo prostě jen stáří. Základem Braillova písma, jak už víme, je systém šesti bodů a proto je nezbytné, aby se v něm člověk nejprve dobře orientoval. Musí se naučit číselné označování jednotlivých bodů. Čtení Braillova písma je podstatně složitější než jeho psaní, což platí především u těch, kteří přišli o zrak až později ve svém životě. Nácvik čtecí metody bodového písma vyžaduje velkou trpělivost, vytrvalost a odhodlání. Metodika výuky čtení a psaní je odlišná u nevidomých dětí a u těch, kdo ztratili zrak až v dospělosti. Existují také různé pomůcky, například čtení z folie, tzv. kolíčková písanka, slabikáře pro nevidomé apod.

Lego pro nevidomé aneb Braillovy kostičky - projekt pro snazší inkluzi nevidomých

Lego a Braillovo písmo – můžou mít vůbec něco společného? Rozhodně! Lego je právem považováno za jednu z nejoblíbenějších hraček pro děti, dokáže však být zároveň velmi edukativní. Děti si díky hře s kostkami Lega zlepšují prostorové vidění i kreativitu, jistá brazilská nadace se však rozhodla posunout hranice a pomocí Lega naučit děti Braillovo písmo. Brazilský projekt Braille Bricks, neboli Braillovy kostičky, se rozhodl využít kostky Lega na výuku slepeckého písma, což funguje na principu plastických bodů vyražených do materiálu, které dítě (čtenář) vnímá hmatem. Společnost Lego tak již v příštím roce přivede chystanou novinku na trh – své stavebnice Lego Braille Bricks, cílené právě pro pomoc zrakově postiženým a nevidomým dětem k rychlejšímu a jednoduššímu osvojení Braillova písma pomocí hry.

Co je to sněžná slepota?

Zdroj: Světluška.rozhlas.cz, Hununpa.cz, Liborcermak.blog.idnes.cz, Magazin.aktualne.cz, Pozitivni-zpravy.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Neepileptické psychogenní záchvaty, jejich typy a projevy
Denní talíř pro naše zdraví

Další články