zdroj: shutterstock.com
Nemoci a léčba

Chemoterapie a ozařování - na co se připravit?

Veronika Tůmová
14.02.2019

Zhruba každý třetí Čech onemocní rakovinou, ročně je pak tato nemoc diagnostikována asi 80 tisícům pacientů. To samo o sobě vůbec nezní optimisticky, ale pozitivní zprávou určitě je, že se stále častěji daří nemocné vyléčit a v horším případě jim alespoň prodloužit život.

Tomu napomáhá i obávaná chemoterapie, která obvykle nahání strach a někdy i nedůvěru, ale kterou už je dnes možné absolvovat bez závažnějších vedlejších účinků. Co tedy vlastně je chemoterapie a co obnáší ozařování?

Chemoterapie - léčba pomocí cytostatik

Chemoterapie je léčba zhoubných nádorů pomocí léčiv, která se nazývají cytostatika. Tyto léky ničí nádorové buňky, zároveň však poškozují i některé zdravé buňky, což obnáší určité následky i nežádoucí účinky. Nejčastěji je to nevolnost, zvracení, nechutenství a vypadávání vlasů. Délka léčby pak závisí na druhu nádoru a jeho rozšíření v organismu, na druhu léčiv, ale i na celkové reakci nemocného na léčbu. Léčba probíhá denně, jednou týdně, nebo jednou měsíčně. Obvykle se podává v cyklech, včetně třítýdenní přestávky, kdy se má organismu dopřát čas na tvorbu nových a zdravých buněk. Léčba trvá nejméně tři měsíce a celkově v některých případech až tři roky.

Rakovina plic - nebezpečí nejen pro kuřáky

Radioterapie - léčba pomocí ozařování

Radioterapie je v současnosti využívána k léčbě cca poloviny vyskytujících se zhoubných nádorů a její úspěšnost je značně vysoká. Předpokladem úspěšné léčby je však možnost aplikace dostatečně vysoké dávky ozáření. Radioterapie se rozděluje na teleterapii - zevní radioterapii a na brachyterapii - vnitřní ozáření. K léčbě zhoubných nádorů se často používá kombinace těchto dvou radioterapeutických metod. Samotné ozařování pak není pro pacienta bolestivé.

Strašák žen - rakovina prsu

Jak ozařování probíhá?

Během samotného procesu ozařování je pacient v pozici vleže, sám v ozařovací místnosti, kde je sledován a monitorován. Je mu k dispozici mikrofon a v případě jakéhokoliv problému může být ozáření přerušeno. Léčba ozařováním trvá zpravidla několik týdnů, obvykle denně, kromě víkendů a svátků. O přerušení či zkrácení léčby vždy rozhoduje ošetřující lékař.

Nežádoucí účinky ozařování a chemoterapie

Závažnost nežádoucích účinků při chemoterapii se velmi různí, někdo na léčbu reaguje řadou potíží, někdo naopak vedlejšími účinky netrpí. Jaké budete mít nežádoucí účinky a jak budou závažné, to záleží na druhu a dávce podané chemoterapie, především pak na reakci vašeho organismu. Bývá to obvykle častá nevolnost, průjem, vypadávání vlasů, pokles krvetvorby, trombotické komplikace aj. Radioterapie využívá k léčbě nádorů ionizující záření, které člověk nevnímá, tudíž je nebolestivé. Pokud však jde o nežádoucí účinky radioterapie, nejčastěji se setkáváme s kožními změnami, záněty ozářených sliznic, či otok mozku, je-li ozařován. Pozdní účinky záření se objevují po několika měsících až letech a zpravidla jsou nevratné. Na kůži to bývá pigmentace, rozšířené cévy, trvalá ztráta ochlupení, dále pak například sterilita, menopauza při ozáření pohlavních žláz apod.

Zdroj: Linkos.cz, Idnes.cz, Nemocnicenovyjicin.agel.cz

Foto: Shutterstock.com

Autor: Veronika Tůmová

Ověřené tipy, jak naučit dítě správně smrkat
Jakou zeleninu si dopřát v zimě?

Další články