Chřipková epidemie - dá se jí uniknout?

Je to už každoroční tradice, přestože jedna z nejnepříjemnějších - chřipková epidemie. I letos už jsme nějakou dobu v jejím sevření a je nutné si přiznat, že tentokrát udeřila s nebývalou silou.

Dá se vůbec chřipce efektivně ubránit, nebo se jí třeba i úplně vyhnout? Mnozí, a to i z řad odborníků, by řekli, že bohužel ne. A kdo tvrdí něco jiného, lže sám sobě do kapsy. Chřipka si nevybírá a v tomto období má nad námi jasně navrch. Nejsme však proti ní úplně bezbranní.

Je to chřipka, není to chřipka?

Chřipka je virové a vysoce nakažlivé onemocnění, které se však, např. na rozdíl od angíny, neléčí antibiotiky. V našich podmínkách kulminuje zhruba v únoru až v březnu, projevuje se často velmi náhle, a to vysokými horečkami, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů a kloubů. Onemocnění trvá zhruba týden a rozhodně nejde o banální záležitost, i když byla dříve trochu podceňována. Každoročně si chřipka vyžádá i své oběti, především v řadách oslabených jedinců. Nesnadný průběh však může mít chřipka i u docela zdravých a silných pacientů.

Léčba chřipky? Ovoce, tekutiny, klid a postel!

Přes hojnou současnou informovanost ohledně možných komplikací spojených s chřipkou se stále najdou lidé, kteří ji nedoléčí, nebo se jí dokonce snaží ignorovat a argumentují tím, že si prostě nemohou dovolit marodit. Co na to říct? Přechozená chřipka je nebezpečnější, než by se mohlo zdát a může způsobit trvalejší zdravotní problémy, což se zdaleka netýká jen starších lidí, kteří spolu s dětmi spadají do nejrizikovějších skupin. A jak vlastně chřipku léčit? Při nekomplikovaném průběhu docela snadno. Zásadní je klid na lůžku, dostatek tekutin - vhodné jsou minerální vody, ovoce pro doplnění vitamínu C a léky pro zmírnění bolestivých příznaků a srážení teploty.

Chřipková prevence a očkování

V takto zvýšeném výskytu chřipky se doporučuje omezit pobyty na veřejných místech, kde jsou davy lidí. Jsou to třeba obchodní centra, ale i kino, divadlo apod. Zásadní prevencí je také pečlivá hygiena a zdravá životospráva, která zahrnuje zvýšený příjem vitamínů. Nejúčinnějším prostředkem jak se chřipce vyhnout je patrně očkování, i když ani to vás neochrání před nemocí zcela stoprocentně. Na očkování už také může být v tuto chvíli pozdě, protože jeho účinek zabírá až zhruba dva týdny po aplikaci.

Zdroj: Eurozpravy.cz, Celostnimedicina.cz

Foto: Shutterstock.com

Chřipková epidemie - dá se jí uniknout? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde
 • Hurá do lesa na houby

  Hurá do lesa na houby

  Ke konci prázdnin, kdy už se děti začínají těšit na školu, se naše lesy opět plní houbaři. Začíná podzimní sezóna plná hřibů, bedlí i babek. Chopte se košíku a zkuste své štěstí.

 • Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa - velmi tvárná a zdravá zelenina, která se dá připravit na tisíce způsobů a dokáže zpestřit každý jídelníček. Její sezóna právě vrcholí, proto vám přinášíme tipy na ty nejlepší cuketové pokrmy.Zdravě.cz na Facebooku