Chřipková epidemie - dá se jí uniknout?

Je to už každoroční tradice, přestože jedna z nejnepříjemnějších - chřipková epidemie. I letos už jsme nějakou dobu v jejím sevření a je nutné si přiznat, že tentokrát udeřila s nebývalou silou.

Dá se vůbec chřipce efektivně ubránit, nebo se jí třeba i úplně vyhnout? Mnozí, a to i z řad odborníků, by řekli, že bohužel ne. A kdo tvrdí něco jiného, lže sám sobě do kapsy. Chřipka si nevybírá a v tomto období má nad námi jasně navrch. Nejsme však proti ní úplně bezbranní.

Je to chřipka, není to chřipka?

Chřipka je virové a vysoce nakažlivé onemocnění, které se však, např. na rozdíl od angíny, neléčí antibiotiky. V našich podmínkách kulminuje zhruba v únoru až v březnu, projevuje se často velmi náhle, a to vysokými horečkami, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů a kloubů. Onemocnění trvá zhruba týden a rozhodně nejde o banální záležitost, i když byla dříve trochu podceňována. Každoročně si chřipka vyžádá i své oběti, především v řadách oslabených jedinců. Nesnadný průběh však může mít chřipka i u docela zdravých a silných pacientů.

Léčba chřipky? Ovoce, tekutiny, klid a postel!

Přes hojnou současnou informovanost ohledně možných komplikací spojených s chřipkou se stále najdou lidé, kteří ji nedoléčí, nebo se jí dokonce snaží ignorovat a argumentují tím, že si prostě nemohou dovolit marodit. Co na to říct? Přechozená chřipka je nebezpečnější, než by se mohlo zdát a může způsobit trvalejší zdravotní problémy, což se zdaleka netýká jen starších lidí, kteří spolu s dětmi spadají do nejrizikovějších skupin. A jak vlastně chřipku léčit? Při nekomplikovaném průběhu docela snadno. Zásadní je klid na lůžku, dostatek tekutin - vhodné jsou minerální vody, ovoce pro doplnění vitamínu C a léky pro zmírnění bolestivých příznaků a srážení teploty.

Chřipková prevence a očkování

V takto zvýšeném výskytu chřipky se doporučuje omezit pobyty na veřejných místech, kde jsou davy lidí. Jsou to třeba obchodní centra, ale i kino, divadlo apod. Zásadní prevencí je také pečlivá hygiena a zdravá životospráva, která zahrnuje zvýšený příjem vitamínů. Nejúčinnějším prostředkem jak se chřipce vyhnout je patrně očkování, i když ani to vás neochrání před nemocí zcela stoprocentně. Na očkování už také může být v tuto chvíli pozdě, protože jeho účinek zabírá až zhruba dva týdny po aplikaci.

Zdroj: Eurozpravy.cz, Celostnimedicina.cz

Foto: Shutterstock.com

Chřipková epidemie - dá se jí uniknout? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku