zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Co je hysteroskopie a kdy a proč se provádí?

Kateřina Hájková
08.03.2022

V současnosti existují desítky intervencí a testů, které umožňují prozkoumat ženské ústrojí a identifikovat abnormality vysvětlující určité příznaky. Jedním z nich je i hysteroskopie. Co je to za metodu, jak se provádí a k čemu se používá?

Hysteroskopie je postup vynalezený v roce 1865, v jehož rámci se lékař dostává do děložní dutiny a to pomocí hysteroskopu, což je tenký flexibilní nástroj s kamerou a osvětlením, který specialistovi umožňuje tuto oblast detailně prozkoumat. Celkově se jedná o minimálně invazivní intervenci užívající se jako nástroj prevence či léčby patologií dělohy.

Dva typy hysteroskopie

Existují dva její typy – diagnostický a chirurgický. V prvním případě jde o explorativní vyšetření, v tom druhém se již jedná o zásah sloužící ke korekci něčeho, co by v děloze nemělo být. Diagnostická hysteroskopie se často provádí ambulantně a používá se k diagnostice problémů, které se v děloze vyskytují, nenahrazuje ani nevylučuje žádné jiné typy prevence nebo řešení, jako je endometriální biopsie, laparoskopie, Rubinův test nebo hysterosalpingografie. Chirurgická hysteroskopie se používá k nápravě abnormality nebo stavu, který byl zjištěn v diagnostickém procesu. Za tímto účelem se do hysteroskopu vkládají malé nástroje, které specialistovi umožňují provést zákrok.

Pro koho se nehodí

Metoda hysteroskopie představuje jednu z nejbezpečnějších a nejpoužívanějších typů léčby nitroděložních anomálií, navzdory tomu může být v určitých kontextech její použití omezeno: nehodí se pro těhotné, dále pro ženy s vaginálním krvácením, pánevními infekcemi, genitálním herpesem a dalšími podobnými obtížemi v aktivním stavu. 

Co je to kyretáž dělohy a kdy je zapotřebí?

K čemu se procedura využívá 

Podle Americké školy porodníků a gynekologů může specialista tento postup využít k diagnostice nebo léčbě různých stavů, které v děloze vznikly. Jde například o určení příčin potratu, neplodnosti, dále o lokalizaci nitroděložního tělíska nebo jeho odstranění nebo o provádění sterilizačních procedur či určení příčiny abnormálního vaginálního krvácení. Hysteroskopie se dále používá za účelem vyšetření abnormálních výsledků stěru z děložního čípku nebo za účelem vyšetření či odstranění děložních myomů či polypů nebo k extrakci vzorků tkáně (biopsie). 

Jak se provádí

Obvykle týden po menstruaci, což umožňuje lepší vyšetření, diagnostiku a léčbu případných nesrovnalostí. Používá se místní, lokální nebo celková anestezie, rozhoduje o tom zdravotní stav a posouzení odborníkem, který vás vyšetřuje. Před zavedením hysteroskopu je nutné rozšířit děložní čípek a to za užití speciálních dilatátorů nebo lokálních léků. 

Hysteroskop je následně zaveden dovnitř a posunut pochvou a děložním čípkem do dělohy, pro rozšíření dutiny užije lékař plyn, roztok nebo kapalinu. Obvykle jde o oxid uhličitý nebo solný roztok, jejichž přesné množství je pečlivě kontrolováno tak, aby se dosáhlo rozšíření potřebného k prozkoumání oblasti. Následně lékař začne kontrolovat sliznici dělohy a otvory, které se připojují k vejcovodům. V případě, že něco objeví, může po dohodě s pacientkou okamžitě zasáhnout chirurgicky, pokud to samozřejmě lze, aby se předešlo nutnosti podstoupit krátce za sebou dvě intervence. 

Endometrióza: Zrádné gynekologické onemocnění, které trápí mnoho žen

Komplikace a zotavování

Soudě dle informací podávaných centrem John Hopkins Medicine patří mezi nejčastější komplikace krvácení, zánětlivé onemocnění pánve, poškození děložního čípku a kompilace plynů nebo tekutin užívaných k roztažení dělohy. Podle statistik může během chirurgické hysteroskopie dokonce dojít k protržení děložní dutiny a to zhruba v 0,76 % případů.

Zní to děsivě, faktem ovšem je, že rizika jsou velmi nízká a hysteroskopii lze tak považovat za bezpečný postup. Po zákroku můžete zaznamenat mírné krvácení a bolesti v podbřišku, nepohodlí nebo brnění v oblasti žaludku či ramen, vše se dá po konzultaci s lékařem vyřešit medikací. Alespoň den, lépe dva či tři po výkonu je moudré dodržovat klidový režim.

V závislosti na centru nebo odborníkovi, který zákrok provádí, budete nebo nebudete na klinice muset strávit noc – odvíjí se to od vašeho celkového stavu a hodnot krevního tlaku, tepu a dalších – kliniku můžete opustit teprve poté, co bude vše stabilizováno. Většinou však můžete odejít v tentýž den, protože hysteroskopie představuje malý a minimálně invazivní zákrok, který obvykle vyžaduje pouze několikahodinové vyspání se na dospávacím pokoji. 
 

Zdroj: www.steptohealth.com

Autor: Kateřina Hájková

Mezinárodní den žen: Tipy na dárky pro zdraví, krásu i relaxaci
Odlehčete svůj jídelníček a zkuste jaro bez masa!

Další články