Co je to blesková viróza

Říká se jí blesková nebo také dvoudenní a nejde o žádné tajemné a neprobádané onemocnění. Jde o virózu, která v těchto dnech postihuje mnohé z nás, nejvíc však malé děti (zejména v předškolním věku). Projevuje se náhlým a někdy až alarmujícím zvýšením teploty a překvapivě rychlým odezněním příznaků nemoci.

Stačí 2 - 3 dny a příznaky nemoci jsou pryč, to je typickým znakem bleskové virózy. V teplejších podzimních dnech, jako jsou právě ty letošní, jsou tyto typy viróz velmi častým jevem. Není třeba se jimi nechat příliš znepokojovat, ale je dobré vědět, jak jim předcházet a jak se jim bránit.

Co signalizuje zvýšená teplota?

O zvýšené teplotě hovoříme do 37.9 °C. Takto zvýšená teplota je přirozenou obrannou reakcí organismu na útok viru či infekce a často provází začínající virózy. Její snižování pomocí léků se nedoporučuje. Od teploty zvýšené na 38 °C jde již o horečku, kterou bychom se měli začít zabývat. Při zvýšené teplotě a při horečkách je nutné znatelně zvyšovat příjem tekutin!

Kdy snižovat horečku pomocí léků?

Od teploty nad 38 °Cpodáváme vhodné léky na snížení horečky, např. Panadol, Paralen, Ibuprofen, Nurofen, Ibalgin. Dětem můžeme tyto léky podávat v podobě tablet, čípků či sirupu, v dávkách odpovídajícím věku a váze dítěte, s čímž nám pomůže příbalová informace k daným lékům. Není vhodné podávat dětem Acylpyrin! U nejmenších můžeme ke snížení horečky použít rychlou a účinnou metodu - vhodný je studený zábal, vlažná sprcha či koupel. U kojenců a batolat mohou horečky provázet svalové křeče, rychlé ochlazení organismu a snížení teploty je proto v tomto případě velmi zásadní.

Na co se při bleskové viróze zaměřit?

Provází-li virózu u dítěte rýma nebo kašel, je třeba přimět starší dítě k častému smrkání, u menších dětí pak udržovat průchodnost nosu odsávačkou, nosním sprejem nebo kapkami. Průchodnost nosu sníží riziko vzniku nepříjemného zánětu středního ucha, který často velmi znepříjemňuje a komplikuje běžné záněty dýchacích cest. Při kašli pak podáváme zprvu volně prodejné léky a sirupy. Pokud se kašel horší, je úpornější, či pokud horečky nebo zvýšené teploty přetrvávají, je nutné navštívit lékaře.

Klid na lůžku

Dítě oslabené nemocí a horečkou by mělo být vedeno k odpočinku a klidu. Nemusí nutně ležet celý den v posteli, ale mělo by zůstat v domácím prostředí, nevěnovat se žádné zátěžové činnosti, neběhat venku. Dítě vždy posíláme zpět do kolektivu až po úplném uzdravení.

Prevence virózy? Otužování a vitamíny!

K preventivním opatřením patří otužování organismu, např. pobyty u moře nebo v horském prostředí, udržování se v dobré kondici pohybem a správnou životosprávou, výživa s dostatkem vitamínů a tělu prospěšných látek. V tomto rizikovém období můžeme sobě i svým blízkým prospět také vhodným výběrem vitamínových a potravinových doplňků, které nám pomohou s přirozeným posílením imunity.

Zdroj: prozeny.blesk.cz (Mudr.Martin Gergora) L.Protivanská

Foto: Pixabay.com

Co je to blesková viróza patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Marek 15.01.2017 16:01 Kapky do očí

  jedny z mála kapek co pomáhají

 • P 15.01.2017 16:01 Oční ambulance

  https://www.zdrave.cz/diskuze/nemoci-a-lecba/kapky-do-oci/ Podobné téma

 • erika.bendova 15.01.2017 16:01 Kapky do očí

  OPRAVA* Ne jak je to s poštovným, ale s dodáním. Přesněji: za jak dlouho kapky přijdou, jestli…

 • erika.bendova 15.01.2017 16:01 Kapky do očí

  A je to lepší? Jak je to vůbec s poštovným?

 • Maja92 14.01.2017 16:01 Kapky do očí

  Já používám Hyal Drop, objednávala jsem si je na https://www.benu.cz/ a vyzvedla u nás na pobočce.…

Píšeme jinde
 • Recept na cibulačku s vínem krok za krokem

  Recept na cibulačku s vínem krok za krokem

  Recept na výbornou polévku, která v těchto mrazech zaručeně zahřeje. Základem je cibule, bílé víno a k podávání nesmí chybět bílá opečená bagetka a sýr. Uvaříme si ji krok za krokem.

 • Vaříme luštěniny

  Vaříme luštěniny

  Hrách, fazole, čočka, cizrna, ale také sója, vigna (naklíčené fazole mungo) či arašídy - to jsou luštěniny, zralá semena luskovin. Luštěniny tvoří základní součást zdravého jídelníčku. Dnes vám dáme tipy k jejich správné přípravě.Zdravě.cz na Facebooku