Co je to bloudivá ledvina?

Bloudivá ledvina - ren migrans - znamená abnormální pohyblivost ledviny, často se vyskytující u nápadně hubených žen, nebo po jejich rychlém zhubnutí. Ledviny jsou zavěšeny v tzv. závěsném aparátu a je zcela normální, že se při dýchání a při změně polohy pohybují, a to cca v rozmezí od jednoho do čtyř cm. U koho se bloudivá ledvina vyskytuje nejčastěji?

Pokud se však v těle vyskytuje abnormální pohyblivost, která je způsobena poruchou závěsného a podpůrného aparátu (pouzdro ledviny, délka hilových cév, nitrobřišní tlak), pak hovoříme o bloudivé ledvině.

U koho se bloudivá ledvina vyskytuje nejčastěji?

Bloudivá ledvina bývá častým problémem u žen, nejčastěji u znatelně vyhublých žen v důsledku špatné výživy a je provázena úbytkem tuku kolem ledviny. Pokud ledvina klesá, může dojít k zahnutí až uškrcení močovodu,  to podporuje městnání moči. Někdy si pacient může stěžovat na téměř stálou tlakovou bolest v bederní zádové krajině, může se objevit také ledvinová kolika, která se upraví uvedením do vodorovné polohy.

Potíže spojené s bloudivou ledvinou

Někdy bývá takto uvolněná ledvina náchylnější k infekcím, k tvorbě kamenů apod., může být částečně nebo zcela nefunkční. Pacient však může být také zcela bez potíží a bloudivá ledvina se tak objeví náhodně při rentgenovém vyšetření. Může být hmatná přes břišní stěnu jako pohyblivý a elastický útvar stranou od pupku, který se dá vleže vysunout pod žeberní oblouk.

Léčba bloudivé ledviny

Pokud nejsou přítomny potíže, není třeba léčby, při obtížích se postupuje různě - léčením městnání, operativní chirurgickou fixací do pevné polohy, plastikou apod. Lidé s bloudivou ledvinou si mají dávat pozor na přepínání se, na otřesy, skoky, doskoky, prochlazení a infekce.

Pokud obtíže trvají a bloudivá ledvina je sonograficky potvrzena, pak je možným řešením operační výkon - fixace ledviny, kterou provádí urolog. Z režimových opatření je třeba omezit nadměrnou fyzickou aktivitu, vyvarovat se otřesům, zvedání těžkých břemen. Stravou je bloudivá ledvina neovlivnitelná.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz, www.ledviny.cz

Foto: Pixabay.com

Co je to bloudivá ledvina? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku