Co je to bloudivá ledvina?

Bloudivá ledvina - ren migrans - znamená abnormální pohyblivost ledviny, často se vyskytující u nápadně hubených žen, nebo po jejich rychlém zhubnutí. Ledviny jsou zavěšeny v tzv. závěsném aparátu a je zcela normální, že se při dýchání a při změně polohy pohybují, a to cca v rozmezí od jednoho do čtyř cm. U koho se bloudivá ledvina vyskytuje nejčastěji?

Pokud se však v těle vyskytuje abnormální pohyblivost, která je způsobena poruchou závěsného a podpůrného aparátu (pouzdro ledviny, délka hilových cév, nitrobřišní tlak), pak hovoříme o bloudivé ledvině.

U koho se bloudivá ledvina vyskytuje nejčastěji?

Bloudivá ledvina bývá častým problémem u žen, nejčastěji u znatelně vyhublých žen v důsledku špatné výživy a je provázena úbytkem tuku kolem ledviny. Pokud ledvina klesá, může dojít k zahnutí až uškrcení močovodu,  to podporuje městnání moči. Někdy si pacient může stěžovat na téměř stálou tlakovou bolest v bederní zádové krajině, může se objevit také ledvinová kolika, která se upraví uvedením do vodorovné polohy.

Potíže spojené s bloudivou ledvinou

Někdy bývá takto uvolněná ledvina náchylnější k infekcím, k tvorbě kamenů apod., může být částečně nebo zcela nefunkční. Pacient však může být také zcela bez potíží a bloudivá ledvina se tak objeví náhodně při rentgenovém vyšetření. Může být hmatná přes břišní stěnu jako pohyblivý a elastický útvar stranou od pupku, který se dá vleže vysunout pod žeberní oblouk.

Léčba bloudivé ledviny

Pokud nejsou přítomny potíže, není třeba léčby, při obtížích se postupuje různě - léčením městnání, operativní chirurgickou fixací do pevné polohy, plastikou apod. Lidé s bloudivou ledvinou si mají dávat pozor na přepínání se, na otřesy, skoky, doskoky, prochlazení a infekce.

Pokud obtíže trvají a bloudivá ledvina je sonograficky potvrzena, pak je možným řešením operační výkon - fixace ledviny, kterou provádí urolog. Z režimových opatření je třeba omezit nadměrnou fyzickou aktivitu, vyvarovat se otřesům, zvedání těžkých břemen. Stravou je bloudivá ledvina neovlivnitelná.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz, www.ledviny.cz

Foto: Pixabay.com

Co je to bloudivá ledvina? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Hana 20.02.2018 09:02 Posílení imunity

  Ola... doporučuji obličejovou saunu, inhalátor. Prodává to Orava cca za 4 stovky.

 • Jarka 19.02.2018 18:02 Bolesti a únava

  Ahoj, osobně beru Bion3 - http://www.bion3.cz/ Je to multivitamín - kombinace vitaminu, mineralu a…

 • Fanča Liberec 19.02.2018 13:02 kvasinkové záněty

  Na kvasinkové záněty mi pomohl Vagiferm od Pharma Agency. Užívala jsem ho i v těhotenství i když…

 • Ola 14.02.2018 13:02 Posílení imunity

  Taky by mě zajímalo čím posílit imunitu, hlavně ted v zimě. Jsme stále nachlazení :( Hlavně ta…

 • Jana 30.01.2018 15:01 kvasinkové záněty

  Dajko moc díky za odkaz, koukala jsem se a vypadá to jako opravdu kvalitní výrobek, tak to…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku