Co je to bloudivá ledvina?

Bloudivá ledvina - ren migrans - znamená abnormální pohyblivost ledviny, často se vyskytující u nápadně hubených žen, nebo po jejich rychlém zhubnutí. Ledviny jsou zavěšeny v tzv. závěsném aparátu a je zcela normální, že se při dýchání a při změně polohy pohybují, a to cca v rozmezí od jednoho do čtyř cm. U koho se bloudivá ledvina vyskytuje nejčastěji?

Pokud se však v těle vyskytuje abnormální pohyblivost, která je způsobena poruchou závěsného a podpůrného aparátu (pouzdro ledviny, délka hilových cév, nitrobřišní tlak), pak hovoříme o bloudivé ledvině.

U koho se bloudivá ledvina vyskytuje nejčastěji?

Bloudivá ledvina bývá častým problémem u žen, nejčastěji u znatelně vyhublých žen v důsledku špatné výživy a je provázena úbytkem tuku kolem ledviny. Pokud ledvina klesá, může dojít k zahnutí až uškrcení močovodu,  to podporuje městnání moči. Někdy si pacient může stěžovat na téměř stálou tlakovou bolest v bederní zádové krajině, může se objevit také ledvinová kolika, která se upraví uvedením do vodorovné polohy.

Potíže spojené s bloudivou ledvinou

Někdy bývá takto uvolněná ledvina náchylnější k infekcím, k tvorbě kamenů apod., může být částečně nebo zcela nefunkční. Pacient však může být také zcela bez potíží a bloudivá ledvina se tak objeví náhodně při rentgenovém vyšetření. Může být hmatná přes břišní stěnu jako pohyblivý a elastický útvar stranou od pupku, který se dá vleže vysunout pod žeberní oblouk.

Léčba bloudivé ledviny

Pokud nejsou přítomny potíže, není třeba léčby, při obtížích se postupuje různě - léčením městnání, operativní chirurgickou fixací do pevné polohy, plastikou apod. Lidé s bloudivou ledvinou si mají dávat pozor na přepínání se, na otřesy, skoky, doskoky, prochlazení a infekce.

Pokud obtíže trvají a bloudivá ledvina je sonograficky potvrzena, pak je možným řešením operační výkon - fixace ledviny, kterou provádí urolog. Z režimových opatření je třeba omezit nadměrnou fyzickou aktivitu, vyvarovat se otřesům, zvedání těžkých břemen. Stravou je bloudivá ledvina neovlivnitelná.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz, www.ledviny.cz

Foto: Pixabay.com

Co je to bloudivá ledvina? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde
 • Hurá do lesa na houby

  Hurá do lesa na houby

  Ke konci prázdnin, kdy už se děti začínají těšit na školu, se naše lesy opět plní houbaři. Začíná podzimní sezóna plná hřibů, bedlí i babek. Chopte se košíku a zkuste své štěstí.

 • Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa - velmi tvárná a zdravá zelenina, která se dá připravit na tisíce způsobů a dokáže zpestřit každý jídelníček. Její sezóna právě vrcholí, proto vám přinášíme tipy na ty nejlepší cuketové pokrmy.Zdravě.cz na Facebooku