Co je to bypass?

Slovo by-pass znamená v angličtině něco jako obchvat nebo objížďku, v medicíně v přeneseném významu však jde o označení uměle vytvořené cévní spojky na koronárních tepnách.

Koronární tepny zásobují srdce krví a může se u nich objevit onemocnění cévních stěn, jinými slovy zužování a tvrdnutí vlivem usazování tuků a cholesterolu (ateroskleróza). Tvorba usazenin vede k zužování cév a snižuje jejich průchodnost. Tím se snižuje průtok krve cévou do srdečního svalu. Tento nedostatečný průtok krve srdečním svalem (ischemická choroba srdeční) se může projevit bolestmi na prsou, tehdy hovoříme o angině pectoris. Srdce nepracuje na plný výkon a vše může pomalu ale jistě směřovat k obávanému infarktu.

Z čeho a jak se tvoří bypass?

Cévy, které vytvoří bypass pomocí cévních spojek, se nejčastěji odebírají z žilních pletenců v dolních končetinách. Toto se provádí přímo v průběhu srdeční operace. Ke konstrukci bypassu se dále používá štěp z tepny zásobující vnitřní stranu hrudníku a prsní žlázu. Bypass vytvoří spojku mezi aortou a tepnou za zúženým místem, čímž je zúžení přemostěno a průtok krve k srdečnímu svalu se obnoví.

Bypass - jak probíhá samotná operace?

Jde o rozsáhlý výkon, během něhož je nutné, aby srdce na určitou dobu přestalo bít. Toho je zapotřebí během našívání nových cévních spojek a po tuto dobu nahrazuje činnost srdce a plic přístroj pro zajištění mimotělního krevního oběhu. Operace však obvykle netrvá příliš dlouho, zhruba dvě až tři hodiny. Na pooperačním oddělení pak pacient setrvá ještě několik hodin v umělém spánku na dýchacím přístroji. Je-li vše bez komplikací, následuje jeden až dva dny na jednotce intenzivní péče. Z nemocnice pacient odejde zhruba za deset dní. Přestože se může zdát, že jde o operaci nanejvýš komplikovanou, složitou a nebezpečnou, byla již s úspěchem provedena na statisících pacientů a její technika je propracována do nejmenších detailů.

Zabrání bypass zužování cév doživotně?

Bohužel ani velmi pečlivě a svědomitě provedená operace nezabrání dalšímu vzniku aterosklerózy, a to ani na již ošetřených tepnách. Může se navíc projevit i v místech bypassu a ten pak ztrácí svou funkci. Řešením může být v takovém případě reoperace či angioplastika - rozšíření zúžených míst pomocí zavedení speciálního balonku. Po prodělané operaci a vytvoření bypassu je proto nutné dbát všech zásad prevence dalšího vzniku aterosklerózy, nekouřit, důsledně užívat léky a dodržovat diety vedoucí ke snížení cholesterolu.

Chraňme své srdce a cévy včas!

Nemoci srdce a cév mohou za nadpoloviční většinu úmrtí u nás i v jiných vyspělých zemích světa. Přesto v České republice došlo k poklesu úmrtnosti vlivem kardiovaskulárních onemocnění, a to v důsledku srdečních operací, dostupnosti moderních léků, ale i díky prevenci, cílenému snižování cholesterolu a tuků v krvi, sledování rodinné anamnézy a zvýšené pozornosti při zvyšování krevního tlaku. První aterosklerotické změny můžeme však pozorovat velmi brzy, dokonce už v dětském věku. Racionální výživa, zdravý životní styl, pohyb a nekuřáctví jsou proto základem prevence, kterou bychom neměli odkládat na dobu neurčitou.

Zdroj: www.ordinace.cz, www.cpzp.cz

Foto: Pixabay.com

Co je to bypass? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Kaja 18.01.2018 10:01 Ucpaný nos

  jj hele už jsem pro to byla v lékárně, přesvědčilo mě i to, že to vydrží prý dlouho...nemusí se to…

 • Evelína 16.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Ano to je ono. JJ i pro dospělé, mají spreje pro všechny věkové kategorie. A vážně to pomáhá. Ma…

 • Kaja 11.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Evelino, to je ono? http://www.sterimar.cz ? Používáte i pro vás dospělé,jo?

 • Evelina 09.01.2018 11:01 Ucpaný nos

  Na rýmu at je jaká koli, tak doporučuji STÉRIMAR.Je to tlakové nádoba dostane se i do dutin.…

 • Alena 31.12.2017 15:12 Bércové vředy

  jojo, to je pravda . med medymanuka na tohle opravdu pomáhá, děda ho bral a stále bere a nemá…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku