Co je to bypass?

Slovo by-pass znamená v angličtině něco jako obchvat nebo objížďku, v medicíně v přeneseném významu však jde o označení uměle vytvořené cévní spojky na koronárních tepnách.

Koronární tepny zásobují srdce krví a může se u nich objevit onemocnění cévních stěn, jinými slovy zužování a tvrdnutí vlivem usazování tuků a cholesterolu (ateroskleróza). Tvorba usazenin vede k zužování cév a snižuje jejich průchodnost. Tím se snižuje průtok krve cévou do srdečního svalu. Tento nedostatečný průtok krve srdečním svalem (ischemická choroba srdeční) se může projevit bolestmi na prsou, tehdy hovoříme o angině pectoris. Srdce nepracuje na plný výkon a vše může pomalu ale jistě směřovat k obávanému infarktu.

Z čeho a jak se tvoří bypass?

Cévy, které vytvoří bypass pomocí cévních spojek, se nejčastěji odebírají z žilních pletenců v dolních končetinách. Toto se provádí přímo v průběhu srdeční operace. Ke konstrukci bypassu se dále používá štěp z tepny zásobující vnitřní stranu hrudníku a prsní žlázu. Bypass vytvoří spojku mezi aortou a tepnou za zúženým místem, čímž je zúžení přemostěno a průtok krve k srdečnímu svalu se obnoví.

Bypass - jak probíhá samotná operace?

Jde o rozsáhlý výkon, během něhož je nutné, aby srdce na určitou dobu přestalo bít. Toho je zapotřebí během našívání nových cévních spojek a po tuto dobu nahrazuje činnost srdce a plic přístroj pro zajištění mimotělního krevního oběhu. Operace však obvykle netrvá příliš dlouho, zhruba dvě až tři hodiny. Na pooperačním oddělení pak pacient setrvá ještě několik hodin v umělém spánku na dýchacím přístroji. Je-li vše bez komplikací, následuje jeden až dva dny na jednotce intenzivní péče. Z nemocnice pacient odejde zhruba za deset dní. Přestože se může zdát, že jde o operaci nanejvýš komplikovanou, složitou a nebezpečnou, byla již s úspěchem provedena na statisících pacientů a její technika je propracována do nejmenších detailů.

Zabrání bypass zužování cév doživotně?

Bohužel ani velmi pečlivě a svědomitě provedená operace nezabrání dalšímu vzniku aterosklerózy, a to ani na již ošetřených tepnách. Může se navíc projevit i v místech bypassu a ten pak ztrácí svou funkci. Řešením může být v takovém případě reoperace či angioplastika - rozšíření zúžených míst pomocí zavedení speciálního balonku. Po prodělané operaci a vytvoření bypassu je proto nutné dbát všech zásad prevence dalšího vzniku aterosklerózy, nekouřit, důsledně užívat léky a dodržovat diety vedoucí ke snížení cholesterolu.

Chraňme své srdce a cévy včas!

Nemoci srdce a cév mohou za nadpoloviční většinu úmrtí u nás i v jiných vyspělých zemích světa. Přesto v České republice došlo k poklesu úmrtnosti vlivem kardiovaskulárních onemocnění, a to v důsledku srdečních operací, dostupnosti moderních léků, ale i díky prevenci, cílenému snižování cholesterolu a tuků v krvi, sledování rodinné anamnézy a zvýšené pozornosti při zvyšování krevního tlaku. První aterosklerotické změny můžeme však pozorovat velmi brzy, dokonce už v dětském věku. Racionální výživa, zdravý životní styl, pohyb a nekuřáctví jsou proto základem prevence, kterou bychom neměli odkládat na dobu neurčitou.

Zdroj: www.ordinace.cz, www.cpzp.cz

Foto: Pixabay.com

Co je to bypass? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Valerie 23.04.2017 10:04 Oční ambulance

  Jojo, měla sem i denní i měsíční a ty 14ti denní mně asi vyhovujou nejvíc. No musíš vyzkoušet, co…

 • Minnie 23.04.2017 10:04 Oční ambulance

  A ty 14ti denní jsou v pohodě? Měla jsem vždycky měsíční, ale ke konci už mi nedělaly moc dobře.

 • Valerie 23.04.2017 10:04 Oční ambulance

  Ahoj Minnie, TopVue Premium používám asi půl roku a sem s nima moc spokojená. Nedráždí oko,…

 • Minnie 23.04.2017 10:04 Oční ambulance

  Ahojky, máte prosím někdozkušenost s těmitočočkami?https://www.kontaktni.cz/topvue-premium-6-cocek…

 • Lenka 22.04.2017 10:04 bolest pod lopatkou

  Pěkný den, navštívila jste lékaře nebo nějaké zařízení ? Také jsem měla poměrně velké problémy se…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku