Co je to hyperaktivní močový měchýř?

Je časté vyhledávání toalet běžnou součástí vašeho dne? Je pro vás rychlá dostupnost toalety naprostou prioritou, kamkoliv se vypravíte? Vyhýbáte se společenským událostem, návštěvám, zneklidňuje vás cizí prostředí? Pomalu ale jistě se vzdáváte sexuálního života? Možná víme, co za tím stojí.

Hyperaktivní močový měchýř, známý také jako OAB syndrom,(z angl. overactive bladder syndrome), je onemocnění urologického původu. Původem nemoci je nesprávná funkce svaloviny močového měchýře, který se stahuje i v případě, kdy není zcela naplněn, přesto však vyvolává téměř neustálé a urgentní nutkání k močení.

Příznaky hyperaktivity močového měchýře

Toto onemocnění má pochopitelně velmi negativní vliv na psychiku, stejně jako profesní či společenský a sexuální život pacienta. Obvyklým příznakem je nutkání na močení víckrát jak 8x za den, i častěji než po 15 minutách. Pokaždé přitom vyjde z těla jen malé množství moči. Často jde o náhlé, silné, neodkladné nutkání na močení, které lze jen obtížně zadržet a oddálit. Někdy dojde i k nechtěnému úniku moči, což nazýváme urgentní inkontinencí. Pacient s tímto druhem onemocnění u sebe může pozorovat i poruchy spánku. U dětí je nutné věnovat tomuto problému zvláštní pozornost, může být totiž snadno zaměněn za problém vzniklý v důsledku psychických poruch a přechodných potíží. Projevuje se např. nočním pomočováním, které se pediatři často zdráhají řešit před pátým rokem života.

Časté noční močení (nykturie) a další projevy hyperaktivního močového měchýře

Nykturie označuje problém častého nočního močení, kdy je pacient probouzen neodkladným nutkáním na močení vícekrát než jedenkrát za noc. V rámci nykturie se však nepočítá první ranní močení ani močení během noci, kdy pacient nepociťuje potřebu a je probuzen z jiného důvodu. Tímto problémem je postiženo relativně velké procento lidí po padesátce a může jít o zcela samostatnou záležitost. Nykturie je však zároveň jedním z hlavních příznaků hyperaktivního močového měchýře, a to spolu s výše uvedeným častým močením, neodkladným nucením na močení a neschopností udržet moč.

Léčba hyperaktivního močového měchýře

Pacient trpící hyperaktivitou močového měchýře se často stydí svěřit se se svým problémem, ať už někomu blízkému, tak odborníkovi. Právě odborná pomoc a poradenství však může konečně vést ke změně! Mezi první doporučení léčby bude jistě patřit zdravější životní styl, především změna jídelníčku. Je vhodné omezit a posléze i vynechat kořeněná jídla a dále pak kyselé citrusové plody. Je nutné pít dostatečné množství vody a omezit kávu, kofein v různých podobách i alkohol. Pomůže také dostatek vlákniny a určitě i posilování pánevního dna. Pro léčbu hyperaktivního močového měchýře je možné využít i léčiva mající vliv na jeho zakončení. Tyto léky se obecně nazývají spasmolytika.

Zdroj: musimcasto.cz, wikipedie.cz

Foto: Pixabay.com

Co je to hyperaktivní močový měchýř? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku