Co jsou to děložní myomy?

Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory vyskytující se na děložní stěně. Většinou jde o tuhé svalové uzly, které dosahují velikosti od jednoho centimetru až po několik decimetrů, tato velikost je však zcela výjimečná. Myomy o velikosti menší než jeden centimetr nejsou klinicky významné a jednoznačně prokazatelné.

Myomy se objevují osamoceně nebo i v seskupeních a postihují cca 30 - 40 % žen v produktivním věku. Zhruba u jedné třetiny žen myomy nevyvolávají velké obtíže a stačí je sledovat ultrazvukem v rámci pravidelných gynekologických prohlídek. Ve většině případů však přítomnost myomů není zcela bez potíží, jejich nejtypičtějším projevem je nadměrné děložní krvácení.

Příčiny vzniku myomů

Po menopauze se děložní myomy obvykle spontánně zmenšují. Myomy jsou velmi častou příčinou neplodnosti, časných potratů a předčasných porodů. Příčina vzniku děložního myomu (leiomyomu) není přesně známá, značnou roli však při jejich vzniku mají zřejmě hormonální vlivy. Jejich výskyt je pravděpodobně častější u žen, které nikdy nebyly těhotné, dále u kuřaček a u žen tmavé pleti. Podle umístění se myomy dělí na tyto tři typy:

Subserózní myomy

Tyto myomy jsou uložené na zevním povrchu dělohy.

Submukózní myomy

Jsou uložené na jejím vnitřním povrchu a vyklenuté směrem do děložní dutiny.

Intramurální myomy

Myomy prostupující celou děložní stěnou.

Příznaky děložních myomů

Potíže se mohou stupňovat spolu s růstem myomu, k nejčastějším patří právě tyto:

 • silné a často nepravidelné krvácení
 • bolestivá menstruace spojená s premenstruačním nebo postmenstruačním špiněním
 • bolesti v podbřišku a pocity plnosti
 • bolesti zad
 • bolesti při pohlavním styku
 • časté nucení k močení, nepříjemný tlak

Léčba děložních myomů

Myomy, které nezpůsobují obtíže a evidentně se nezvětšují, stačí pravidelně sledovat, ponechávají se tedy, alespoň dočasně, bez léčby. Pokud jsou myomy velmi objemné nebo se výrazně zvětšují a způsobují výše popsané obtíže, je léčba nutná. Její způsob závisí na velikosti a uložení uzlů, na obtížích, které způsobují, na věku, reprodukční anamnéze a plánech ženy ohledně těhotenství. Léčba může spočívat v podávání léků (medikamentózní), jindy může být vhodnější chirurgický zákrok. Jistým kompromisem mezi oběma postupy je léčba z oblasti intervenční radiologie - embolizace děložních tepen.

Zdroj: myomy.cz, deloznimyomy.cz, porodnice.cz

Foto: Pixabay.com

Co jsou to děložní myomy? patří do témat
 • Operace Libuse 09.11.2016 23:54:40

  Mela jsem myom o prumeru 12cm, ktery zpusoboval masivni krvaceni. Pres velke obavy jsem souhlasila s odebranim delohy, vajecniky mi zustaly. Do te doby jsem take trpela take silnym premenstruacnim syndromem. Pro mne to bylo to nejlepsi rozhodnuti, protoze se mi vyrazne zmenila kvalita zivota. Je to uz pres dvacet let, bude mi sedesat a ja se stale citim skvele, zadne priznaky klimakteria jsem na sobe zatim nepocitila.
  Tim ale nechci tvrdit, ze to plati pro kazdou zenu, ktera podstoupi tuto operaci, protoze jsme kazda jina.

  • Re: Operace Jarmila 12.11.2016 07:17:41

   Souhlasím s paní Libuší.Měla jsem myomy a při menstruaci silné a bolestivé měsíčky.Po odebrání dělohy,vaječníky mi zůstaly je bolest pryč a přechod jsem zvládla bez pproblémů.Důležité je, aby byl aspon jeden vaječník,a ten si ty hormony v přechodu tak nějak uhlídá.Byla jsem v 45 letech a teď je mi 57 let a spokojenost.

 • Operace Libuse 09.11.2016 23:54:39

  Mela jsem myom o prumeru 12cm, ktery zpusoboval masivni krvaceni. Pres velke obavy jsem souhlasila s odebranim delohy, vajecniky mi zustaly. Do te doby jsem take trpela take silnym premenstruacnim syndromem. Pro mne to bylo to nejlepsi rozhodnuti, protoze se mi vyrazne zmenila kvalita zivota. Je to uz pres dvacet let, bude mi sedesat a ja se stale citim skvele, zadne priznaky klimakteria jsem na sobe zatim nepocitila.
  Tim ale nechci tvrdit, ze to plati pro kazdou zenu, ktera podstoupi tuto operaci, protoze jsme kazda jina.

 • s rozmyslem Dagmar 08.11.2016 17:26:20

  Moje zkušenost velí, nedat na názor jen jednoho lékaře. Můj gynekolog mi ve 40 letech navrhl při mnohačetných myomech odebrání dělohy. Verdikt se mi nezdál, a jen pro jistotu se poradila jinde. Tam mi řekli že je ve 40 letech škoda dělohu brát, protože i u ženy která už neplánuje další děti je velmi a to mi zdůraznili VELMI důležíté, aby zůstala kde je. Laparoskopicky pak provedli něco jako zaškrcení přísunu krve/výživy myomů. Většina Myomů se následně vyloučila, některé se zmenšily a zůstaly na místě. V každém případě se cítím už 15 let po operaci výborně, ještě před 2 lety jsem měla pravidelnou menstruaci a klimakterium probíhá přirozenou cestou bez větších obtíží. Je důležité nehledat jen jednoduchá řešení, ale taková, která zachovají co možná nejdéle kvalitu života bez medikamentů. Tímto děkuji Kladenské nemocnici.


Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku