Co nevíte o kýchání

Kýchli jste si v přeplněné místnosti a upřeli se na vás pohledy všech zúčastněných? Nedivte se. Právě jste do uzavřeného prostoru vypustili téměř 100 tisíc infikovaných mikroskopických kapiček a vykýchnutý vzduch letěl 166 km/hod.

Kýchání jako ochranný reflex

Kýchání je vlastně ochranný reflex, který vzniká ve chvíli, kdy cizorodá látka podráždí zakončení větviček trojklanného nervu. Tato informace se přenese do mozku a ten pošle rozkaz plícím. Zhluboka se nadechnete, zapojí se bránice a mezižeberní svaly a dojde k nezastavitelnému kýchnutí.

Možná si myslíte, že když si dáte při kýchnutí před tvář ruku, uděláte dobře. Chyba! Hlavně pokud si ruku nemůžete ihned opláchnout tekoucí vodou. Pokud jste ve společnosti, mějte po ruce vždy papírový kapesník. Pokud ho nestihnete vytáhnout, kýchněte alespoň do vnitřní strany paže. Nikdy však kýchnutí nezastavujte a nesnažte se jej zadržet tak, že si chytíte nos. Obrovský tlak vám lehce způsobí krvácení z nosu, zalehnutí v uších či prasknutí žilek v hlavě. Když cítíte známé šimrání v nose, zkuste se rychle vysmrkat. Pomáhá i šimrání jazykem na horní patro a stlačení bodu pod nosem nad horním rtem.

Co o vás prozradí kýchání

Američtí psychologové tvrdí, že způsob, jakým kýcháte, odhalí typ osobnosti. Když se při kýchnutí vzdálíte nebo odvrátíte od společnosti, jste srdečný a opatrovnický typ, který rád pečuje o ostatní. Pokud kýcháte sebevědomě a velmi nahlas, jste vůdčí typ. Pokud si ještě před kýchnutím schováte tvář do kapesníku, dbáte na slušné vychování, jste opatrní a hodně přemýšlíte. Kýcháte vícekrát za sebou? Značí to o vás, že jste společenští a dokážete jiné motivovat.

Zajímavosti o kýchání

O kýchnutí existuje mnoho pověr. Jednou z nich je, že se při kýchnutí na pár vteřin zastaví všechny tělesné funkce. Není to však pravda, přestože odborníci připouštějí, že během kýchnutí změní srdce rytmus. Stejně tak se říká, že člověk nedokáže kýchnout a mít otevřené oči, i to se podařilo vyvrátit. Když se budete pekelně soustředit, podaří se to i vám, ale hlubší smysl to nemá.

ACHOO syndrom

Kýcháte při přechodu z tmy do světla? Potom trpíte tzv ACHOO syndromem, kterým trpí zhruba 23 procent lidí na celém světě. Ve chvíli, kdy přejdete z tmavé do silně osvětlené místnosti, oči si na tuto změnu nemají čas zvyknout a 2 - 3 krát silně kýchnete. ACHOO syndrom je dědičný a ve spoustě situacích velmi nebezpečný.

Foto: Pixabay.com

Co nevíte o kýchání patří do témat
 • John Smithe636 28.09.2017 18:47:55

  I simply couldn't depart your web site prior to suggesting that I actually loved the usual info a person supply for your guests? Is gonna be again continuously in order to check up on new posts. fbfdgefgcccbaaba

 • Gigolo 30.04.2016 18:07:25

  Zaplat si za kvalitni spolecnost a zasukej si s mladym peknym svalnatym muzem www. gigolo4you. cz


Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku