Co všechno mohou u žen znamenat bolesti v podbřišku?

Bolesti v podbřišku jsou známým průvodním příznakem blížící se menstruace, někdy se objevují znovu, když menstruace odeznívá. V tomto článku však chceme upozornit i na jiné možné příčiny těchto nepříjemných bolestí. Příčiny, které mohou znamenat vážnější potíže.

Bolesti v podbřišku, které mohou připomínat typickou předzvěst menstruačního cyklu, mohou být stejně dobře způsobeny zánětlivou infekcí, myomem či křečovými žílami. Jak tedy rozpoznat příznaky vážnějšího stavu a kdy vyhledat lékaře?

Bolestivá menstruace, nebo příznaky nemoci?

Zdá se nám, že bolest, která pravidelně každý měsíc provází menstruační cyklus dobře známe, a vždy spolehlivě rozpoznáme. Ale podobné bolesti mohou přijít i mimo obvyklou dobu, v neobvyklých intervalech a s nezvyklou intenzitou. Pokud se tyto bolesti objevují častěji a v nás tak narůstá znepokojení, je dobré zpozornět a objednat se pro jistotu na gynekologické vyšetření. Bolesti v podbřišku mohou mít nejrůznější příčiny, i když právě bolestivá menstruace patří k těm nejčastějším. Běžně se však za zdánlivě obvyklou gynekologickou bolestí skrývají infekce močového měchýře a močových cest. Dále to pak mohou být infekce poševní, méně často pak zánět děložního hrdla či záněty dělohy nebo vaječníků.

Menstruace - bezproblémová záležitost?

Cysty na vaječníku, myom nebo křečové žíly?

Bolesti mohou být také důsledkem cyst na vaječníku, překvapivě dokonce i křečové žíly. O těch obvykle víme, pokud se vyskytují viditelně na nohou, ale zejména u žen po porodu se mohou objevit i v bezprostředním okolí dělohy. Další příčinou může být také myom - nezhoubný nádor, který může díky své poloze v těle působit značné bolesti, ačkoliv nemusí být velký. Žena by měla věnovat svým bolestem zvýšenou pozornost, pokud se objeví i další nepříjemné příznaky, například velmi intenzivní a netypická bolest, závratě, zvracení či mdloby.

Křečové žíly a jejich riziko

Problém může být skrytý i uvnitř střev

Další příčiny bolesti v podbřišku mohou souviset se střevními záněty. Bolest okolo pupku či v pravém podbřišku je obvyklým neduhem pacientů s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou - zanícení výchlipky tlustého střeva. Bolest se nejčastěji soustředí do levého podbřišku, kde se nachází zakončení tlustého střeva a je zde nejvíc střevních výchlipek. Je nutné v tomto případě myslet i na onemocnění konečníku a zvažovat možnosti vyšetření, které odhalí i výskyt nádoru. Na gynekologii by pak mělo být provedeno ultrazvukové vaginální vyšetření, dále pak vyšetření přes břišní stěnu a vyšetření krve a moči.

Bolesti v podbřišku a jakékoliv jejich netypické projevy bychom my ženy rozhodně neměly podceňovat. Tato část ženského těla si žádá velkou pozornost, proto se nebojte jít se svým podezřením k lékaři. Může odstranit příčinu problému včas a může také potvrdit, že nejde o nic znepokojivého. Důležitá je však jistota!

Zdroj: Blesk.cz, Zena.aktualne.cz, gynekolog Mudr. Pavel Turčan

Foto: Shutterstock.com

Co všechno mohou u žen znamenat bolesti v podbřišku? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku