zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Cukrovkou trpí milion Čechů, může za to genetika a špatná životospráva

Veronika Tůmová
09.05.2017

Počet Čechů s cukrovkou neustále stoupá. Vyplývá to z aktuálních údajů ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR), podle nichž se s nepříjemnou diagnózou již v roce 2015 potýkalo bezmála 928 tisíc lidí u nás. Odborníci se však shodují, že skutečné číslo nemocných je mnohem vyšší.

Vzrůstá také počet komplikací diabetu, jejichž důsledkem je amputace končetiny či slepota. Cukrovka druhého typu, která tvoří naprostou většinu případů diabetu, je přitom podle odborníků často zapříčiněna špatnou životosprávou.

Odborníci potvrzují - pacientů s diabetem přibývá

Přehled činnosti v oboru diabetologie a endokrinologie za období 2007-2015 uvádí, že incidence nových případů cukrovky vykazuje stoupající tendenci, a to z více než 56 tisíc případů v roce 2007 na více než 80 tisíc v roce 2015. Celkový počet nemocných v Česku pak tedy rovněž stoupá, a to z bezmála 805 tisíc pacientů v roce 2007 až na téměř 928 tisíc v roce 2015. Odborníci navíc odhadují, že přibližně dalších 200 tisíc nemocných není registrováno a o svém onemocnění zatím nic netuší.

Kalorická strava, minimum pohybu a špatná životospráva

Vrozenou cukrovkou v porovnání s tou získanou trpí minimum lidí. Podle Zprávy o zdraví obyvatel ČR z roku 2014, cukrovka druhého typu představuje 90 až 95 % všech případů diabetu. Co je příčinou?

Úroveň naší civilizace, způsob života a změny životního prostředí přispěly k tomu, že téměř nikdo nemá problémy se zajištěním dostatečného množství kalorické potravy. Naopak, většinou je jí nadbytek. Sport se stává spíše občasným zpestřením života, ale v dostatečné míře se mu věnuje jen část obyvatel. Lidé dnes žijí v trvalém shonu a rozčilení, a často si opatřují rychle dostupné jídlo a pití s nadměrnými kaloriemi a nezdravými volnými cukry a tuky.

Cukrovka přispívá ke vzniku dalších vážných potíží

Diabetici, zejména ti, kteří trpí metabolickou poruchou již delší dobu, se podle odborníků častěji potýkají také s poškozením vegetativního nervového systému a poruchou funkce malých cév a nervů. V důsledku toho se u nich zvyšuje náchylnost ke zraněním a vzniku infekcí. Se špatným hojením ran se diabetici potýkají obzvláště tehdy, když nejsou dobře léčeni. Špatně kompenzovaná cukrovka totiž zhoršuje schopnost organismu odolávat infekcím. Další vážná situace se pak týká zvláště nemocných s tzv. syndromem diabetické nohy, kdy je špatné hojení ovlivněno i poruchou prokrvení a poškozením nervů.

Syndrom diabetické nohy (SDN) je jednou z nejčastějších pozdních komplikací diabetu, která významně ovlivňuje kvalitu života pacientů s pokročilou cukrovkou. SDN je dle WHO definován jako infekce, ulcerace nebo destrukce hlubokých tkání nohy spojená s neurologickými abnormalitami a s různým stupněm ischemické choroby dolní končetiny.

Víte, jaké hrozí komplikace při diabetu?

Zdroj: Odel Laboratories, přednosta Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA., přednosta IKEM prof. MUDr. František Saudek, DrSc., lecbarany.cz, ÚZIS

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak vyzrát při hubnutí nad jo-jo efektem?
Jak se bránit vysokým nákladům za léky?

Další články

Hospicové hnutí ve světě a u nás
Nemoci a léčba

Hospicové hnutí ve světě a u nás

29.04.2017

V jednom z minulých článků jsme vás seznámili s tím, co je to vlastně hospic, čím se zabývá, co poskytuje a komu. Dnes se podrobněji zaměříme na ty, kteří stáli u vzniku hospicovéh ...