Cukrovkou trpí milion Čechů, může za to genetika a špatná životospráva

Počet Čechů s cukrovkou neustále stoupá. Vyplývá to z aktuálních údajů ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR), podle nichž se s nepříjemnou diagnózou již v roce 2015 potýkalo bezmála 928 tisíc lidí u nás. Odborníci se však shodují, že skutečné číslo nemocných je mnohem vyšší.

Vzrůstá také počet komplikací diabetu, jejichž důsledkem je amputace končetiny či slepota. Cukrovka druhého typu, která tvoří naprostou většinu případů diabetu, je přitom podle odborníků často zapříčiněna špatnou životosprávou.

Odborníci potvrzují - pacientů s diabetem přibývá

Přehled činnosti v oboru diabetologie a endokrinologie za období 2007-2015 uvádí, že incidence nových případů cukrovky vykazuje stoupající tendenci, a to z více než 56 tisíc případů v roce 2007 na více než 80 tisíc v roce 2015. Celkový počet nemocných v Česku pak tedy rovněž stoupá, a to z bezmála 805 tisíc pacientů v roce 2007 až na téměř 928 tisíc v roce 2015. Odborníci navíc odhadují, že přibližně dalších 200 tisíc nemocných není registrováno a o svém onemocnění zatím nic netuší.

Kalorická strava, minimum pohybu a špatná životospráva

Vrozenou cukrovkou v porovnání s tou získanou trpí minimum lidí. Podle Zprávy o zdraví obyvatel ČR z roku 2014, cukrovka druhého typu představuje 90 až 95 % všech případů diabetu. Co je příčinou?

Úroveň naší civilizace, způsob života a změny životního prostředí přispěly k tomu, že téměř nikdo nemá problémy se zajištěním dostatečného množství kalorické potravy. Naopak, většinou je jí nadbytek. Sport se stává spíše občasným zpestřením života, ale v dostatečné míře se mu věnuje jen část obyvatel. Lidé dnes žijí v trvalém shonu a rozčilení, a často si opatřují rychle dostupné jídlo a pití s nadměrnými kaloriemi a nezdravými volnými cukry a tuky.

Cukrovka přispívá ke vzniku dalších vážných potíží

Diabetici, zejména ti, kteří trpí metabolickou poruchou již delší dobu, se podle odborníků častěji potýkají také s poškozením vegetativního nervového systému a poruchou funkce malých cév a nervů. V důsledku toho se u nich zvyšuje náchylnost ke zraněním a vzniku infekcí. Se špatným hojením ran se diabetici potýkají obzvláště tehdy, když nejsou dobře léčeni. Špatně kompenzovaná cukrovka totiž zhoršuje schopnost organismu odolávat infekcím. Další vážná situace se pak týká zvláště nemocných s tzv. syndromem diabetické nohy, kdy je špatné hojení ovlivněno i poruchou prokrvení a poškozením nervů.

Syndrom diabetické nohy (SDN) je jednou z nejčastějších pozdních komplikací diabetu, která významně ovlivňuje kvalitu života pacientů s pokročilou cukrovkou. SDN je dle WHO definován jako infekce, ulcerace nebo destrukce hlubokých tkání nohy spojená s neurologickými abnormalitami a s různým stupněm ischemické choroby dolní končetiny.

Víte, jaké hrozí komplikace při diabetu?

Zdroj: Odel Laboratories, přednosta Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA., přednosta IKEM prof. MUDr. František Saudek, DrSc., lecbarany.cz, ÚZIS

Foto: Pixabay.com

Cukrovkou trpí milion Čechů, může za to genetika a špatná životospráva patří do témat
 • Ako som dostal späť môj Ex theresa williams 08.06.2017 00:49:13

  Ahoj, já jsem Theresa Williams Po dlouhé době ve vztahu k Andersonovi se se mnou rozloučil, udělal jsem všechno možné, abych ho přivedl zpátky, ale všechno bylo marné, chtěl jsem ho zpátky tak moc kvůli lásce, kterou pro něj mám, Prosil jsem ho se všemi, dělal jsem sliby, ale odmítl. Vysvětlil jsem mému příteli problém a navrhla, že bych měl spíše kontaktovat kouzelník, který by mi mohl pomoct vyrazit kouzlo, abych ho přivedl zpátky, ale já jsem ten typ, který nikdy nevěřil kouzlu, neměl jsem jinou možnost, než to zkusit, já Poslal kouzelník a řekl mi, že není žádný problém, že všechno bude v pořádku před třemi dny, že se můj býval před třemi dny vrátil ke mně, on dal kouzlo a překvapivě druhý den, to bylo kolem 16:00. Můj ex mi volal, byl jsem tak překvapen, odpověděl jsem na volání a všechno, co řekl, bylo, že je tak líto, že se všechno, co se stalo, že chtěl, abych se k němu vrátil, že mě tak moc miluje. Byl jsem tak šťastný a šel k němu, a tak jsme začali znovu žít šťastně. Od té doby jsem dělal slib, že někdo, koho vím, že má vztah problém, bych pomáhal takové osobě tím, že odkazuje jej nebo ona jediný skutečný a silný kouzelník, který mi pomohl s mým vlastním problémem. E-mail: drogunduspellcaster@gmail.com jej můžete poslat e-mailem, pokud potřebujete jeho pomoc ve vašem vztahu nebo jiném případu.

  1) Kouzla lásky
  2) Ztracené kouzla lásky
  3) Kouzla rozvodu
  4) Kouzla manželství
  5) Vázací kouzlo.
  6) Přerušení kouzel
  7) Zrušte minulého milovníka
  8.) Chcete být povýšeni v kanceláři / Loterie
  9) chtějí uspokojit vašeho milence
  Obraťte se na tohoto skvělého muže, pokud máte nějaké problémy s trvalým řešením
  Prostřednictvím drogunduspellcaster@gmail.com


Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku