zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Depresí trpíme čím dál víc - lze se jí ubránit?

Jitka Suchánková
03.11.2018

Projevy deprese a stresu, případně i syndromu vyhoření, jsou v české populaci poměrně častým jevem. Co zapříčiňuje růst depresí? A kdo je k depresi náchylnější?

Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, konkrétně její Psychiatrická klinika, ve spolupráci s agenturou STEM/MARK, koncem roku 2014 provedla a vyhodnotila první národní reprezentativní studii na téma "Stres, deprese a životní styl v České republice". Osloveno bylo více než tisíc pracujících občanů z celé ČR ve věku od 25 let.

Výsledky tohoto průzkumu byly značně alarmující, protože ukázaly na fakt, že projevy deprese a stresu, případně i syndromu vyhoření, jsou v české populaci poměrně častým jevem. Projevy deprese (od mírných po těžké) vykazuje 31 % tázaných, z toho 7 % jsou deprese nejvyššího stupně, tedy velmi těžké. Syndrom vyhoření pociťuje 34 % lidí.

Co zapříčiňuje růst depresí?

  • pasivní životní styl
  • nadměrné užívání alkoholu
  • nadměrné užívání léků
  • nefungující nebo žádný partnerský vztah
  • špatné zdraví, vážná nemoc, obezita
  • pracovní stres
  • přetíženost
  • sociální rozdíly

Proč je zaměstnání jedním ze spouštěcím motorů deprese?

Zní to až neuvěřitelně, ale ze zjištění 1. LF UK a agentury STEM/MARK vyplynulo, že téměř třetina zaměstnaných osob zažila v práci šikanu. Zabývali bychom se z čí strany, zda z řad spolupracovníků nebo nadřízených, vítězí jednoznačně nadřízení. Nutno podotknout, že právě pracovní stres, stejně jako pasivní životní styl, čili taková ta domácí nuda, bývají spouštěčem dalších problémových faktorů ke vzniku deprese, a sice pití alkoholu a nadužívání léků.

Syndrom vyhoření a jak proti němu bojovat?

Která skupina lidí je náchylnější k depresím?

Jedná se o následující rozvrstvení:

  • ženské pohlaví
  • nižší vzdělání
  • věk 35 – 44 a více než 51 let

Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy?

Česká republika se bohužl řadí mezi nejdepresivnější státy Evropy. Hůř než my je na tom asi deset až patnáct zemí, např. Amerika, Ukrajina nebo Řecko. Lidí s depresí celkově přibývá. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) je to až o jednu pětinu od roku 2005.

Jak se vyhnout stresu

Tento úkol je téměř nadlidský. Stres na nás číhá doslova na každém kroku. Důležité je se ho zbavit, upustit páru. A tady je právě kámen úrazu - pokud se jdeme vyvětrat do přírody, je vše v nejlepším pořádku, pokud pravidelně saháme po skleničce alkoholu, může časem vyvstat problém.

Alkoholismus u žen

Nastává doba povětšinou neutěšeného počasí, kdy mlhy a sychravo nahrazují sluneční paprsky, a to na spoustu lidí působí negativně samo o sobě. K tomu starosti, málo času a přemíra úkolů a na deprese máme zaděláno. Navíc se blíží doba Vánoc, které jsou samy o sobě náročnými svátky, pokud je nemáme s kým upřímně sdílet. Buďme tedy obezřetní a hlavní rada zní - mějme sami sebe rádi.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Dítě jako manipulátor - kde se stala chyba?
Očkování seniorů po pětašedesátce

Další články