Dětská inkontinence

Inkontinence je výraz pro nedobrovolný a prokazatelný únik moči, přisuzuje se zejména starším lidem, ženám po porodu, ale i dětem. Dětská inkontinence bývá však často opomíjený problém. Kdy je pomočování dětí ještě přirozeným důsledkem nedokončeného vývoje?

Dětská inkontinence rozhodně není ojedinělý problém, důvod ke studu nebo strachu. Tímto problémem v různých formách trpí více než desetina předškoláků, u dvou procent dětí se vyskytuje ještě ve věku 15 let.

Druhy dětské inkontinence

Urgentní inkotinence

Příčinou je chybné dozrávání mikčních reflexů. Objevuje se náhlý pocit plného močového měchýře, dítě provádí různé zadržovací metody, kříží nožičky, rukama tlačí na podbřišek, sedá si na bobek nebo na okraj židle, aby oddálilo nutkání na močení. Dochází k nepatrným únikům moči během dne, v noci pak k úplnému pomočení. Obvykle jde o vrozený problém.

Stresová inkontinence

Je zapříčiněna selháváním činnosti zevního svěrače. Dítě se obvykle pomočí při sebemenším fyzickém vypětí, při kašli, smíchu, případně i při vzpřímení.

Anatomická inkontinence

Tato forma inkontinence má různé podoby spojené s poruchou vývoje zevního svěrače močové trubice či s anomálním vyústěním močovodu. Děti často trpí kontinuálním únikem moči, a to zejména při fyzické námaze.

Enuréza - noční pomočování

Je nejčastějším typem dětské inkontinence. Vzniká buď následkem poruchy produkce hormonů, které ovlivňují činnost ledvin, genetické dispozice, nebo i poruch spánku či psychických potíží.

Paradoxní ischurie

Porucha způsobená přetékáním moči v močovém měchýři vlivem jejího dlouhodobého zadržování.

Noční pomočování - enuréza

S řešením pomočování dětí ve spánku se obvykle čeká do pátého roku života. Pokud problém přetrvává, mělo by se začít s léčbou. Je nutné přistoupit k řešení tohoto problému před nástupem do školy, aby se předešlo případným traumatům a psychickým potížím, které mohou vzniknout právě z tohoto handicapu. Pomočování může pro dítě znamenat vážný sociální a hygienický problém, jeho zanedbávání či zlehčování pak vede ke stranění se ostatních dětí, pocitům méněcennosti, neschopnosti začlenit se do kolektivu, apod.

Léčba dětské inkontinence je bezpečná a efektivní

Pomočování je urologický problém, který bude řešit dětský urolog či neurolog, první kroky však obvykle vedou do ordinace pediatra. Obvykle se začíná úpravou pitného režimu a může se přistoupit k podávání léků na snížení tvorby moči. Tyto léky mají téměř okamžitý účinek, jsou naprosto bezpečné a velmi efektivní. Pomáhají zbavovat děti nočního pomočování již zhruba dvacet let. Podávají se ve formě tablet těsně před spaním, rozpouštějí se pod jazykem. Jsou na lékařský předpis a zaručují skutečně účinné řešení těchto potíží každého malého pacienta.

Zdroj: babyweb.cz

Foto: Pixabay.com

Dětská inkontinence patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Kaja 18.01.2018 10:01 Ucpaný nos

  jj hele už jsem pro to byla v lékárně, přesvědčilo mě i to, že to vydrží prý dlouho...nemusí se to…

 • Evelína 16.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Ano to je ono. JJ i pro dospělé, mají spreje pro všechny věkové kategorie. A vážně to pomáhá. Ma…

 • Kaja 11.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Evelino, to je ono? http://www.sterimar.cz ? Používáte i pro vás dospělé,jo?

 • Evelina 09.01.2018 11:01 Ucpaný nos

  Na rýmu at je jaká koli, tak doporučuji STÉRIMAR.Je to tlakové nádoba dostane se i do dutin.…

 • Alena 31.12.2017 15:12 Bércové vředy

  jojo, to je pravda . med medymanuka na tohle opravdu pomáhá, děda ho bral a stále bere a nemá…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku