Elektronické recepty - pro a proti

Elektronické recepty jsou ožehavým tématem posledních dnů. Pomůžou lékařům a lékárníkům a ušetří jim práci, nebo zlikvidují spoustu starších lékařů, kteří díky této moderní inovaci raději zavřou své ordinace?

Elektronické recepty u nás zavedl zákon už v roce 2007, ale v platnost má vstoupit teprve začátkem roku 2018. Každá novinka prochází takzvanými porodními bolestmi. Nejvíce rozruchu u elektronických receptů přinesla jejich striktnost bez možnosti jakékoliv benevolence, respektive bez možnosti souběžného působení starého a nového způsobu. Elektronické recepty prostě od 1. 1. 2018 vejdou v platnost a pro lékaře nebude existovat jiná možnost, jak napsat recept.

Co obnáší psaní elektronických receptů?

V první řadě se jedná o jisté zkušenosti v oblasti zacházení s internetovou sítí. Velice žádoucí až snad i bezpodmínečná je také znalost technických náležitostí, které s danou problematikou úzce souvisí. Pro bezproblémové užívání elektronických receptů je třeba též mít přístup k vysokorychlostnímu internetu a samozřejmě také kvalitní tiskárnu.

Místo razítka a podpisu lékaře bude recept opatřen tzv. elektronickým podpisem, kvalifikovaný certifikát si musí každý lékař opatřit.

Co se stane, když lékař udělá na receptu chybu, kterou objeví magistr v lékárně? Nebude to zrovna příjemné, doposud mohl lékárník chybu opravit (po telefonické dohodě), v novém systému však bude muset lékař napsat a pacientovi vydat recept nový.

Co když lékaři s elektronickými recepty neuposlechnou?

Varianta, že lékaři nebudou respektovat nový zákon o elektronických receptech, samozřejmě existuje. Tito lékaři se pak ale vystavují riziku velkých finančních postihů, které spadají řádově do milionů.

Jak bude e-recept vypadat?

Nejčastější forma e-receptu bude jakási papírová průvodka s kódem, opatřená navíc elektronickým podpisem. Existují ale i další možnosti přímo ve vašem mobilním telefonu nebo jako bezpečně zašifrovaný dokument v e-mailu.

Jak se bránit vysokým nákladům za léky?

A co na to říkají lékárníci?

Přestože by měly elektronické recepty usnadnit a urychlit práci lékárníkům, kteří nebudou muset recepty přepisovat, praxe bude pravděpodobně jiná. Administrativa při výdeji léků se totiž podle předběžných odhadů prodlouží minimálně dvakrát, a to není zrovna lichotivá představa.

Jak to všechno bude s vydáváním a používáním nových elektronických receptů, to už všichni zjistíme zhruba za dva měsíce. Nezbývá než doufat, že všechny výše zmíněné obavy ze zavedení se v praxi nakonec neprojeví.

Foto: Pixabay.com

Elektronické recepty - pro a proti patří do témat
 • Dotaz Vladimír Kříž 24.01.2018 11:04:22

  Prosím info:Mohl lékař napsat e-recept již před rokem a byl v té době funkční?Děkuji za odpověď. Kříž.

 • Vyhozené peníze Milan 22.12.2017 13:06:06

  Celý system E receptů, je vysloveně lobistické nařízení, která přinese jen peníze
  výrobci a ajťákům. Již jen ten základ 3I6 mil. co stálo jeho založení,miliony co bude stát evidence!/ a to budou náklady státu/Kolik ambulantní lékaři zruší vedlejších pracovišť a tím zhorší přístupnost starým a postiženým lidem? a co ty miliony co bude stát soukromélékaře pořízení v ordinaci ?Kolik to bude stát času a nervů pro lékaře, který by mohl věnovat pacientovi.?A zavedení EET pro těch 2O řidičáků ročně!Recepty platí staletí, nechte je napokoji a starejte se o důležitější věci!


Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde
 • Hurá do lesa na houby

  Hurá do lesa na houby

  Ke konci prázdnin, kdy už se děti začínají těšit na školu, se naše lesy opět plní houbaři. Začíná podzimní sezóna plná hřibů, bedlí i babek. Chopte se košíku a zkuste své štěstí.

 • Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa - velmi tvárná a zdravá zelenina, která se dá připravit na tisíce způsobů a dokáže zpestřit každý jídelníček. Její sezóna právě vrcholí, proto vám přinášíme tipy na ty nejlepší cuketové pokrmy.Zdravě.cz na Facebooku