Elektronické recepty - pro a proti

Elektronické recepty jsou ožehavým tématem posledních dnů. Pomůžou lékařům a lékárníkům a ušetří jim práci, nebo zlikvidují spoustu starších lékařů, kteří díky této moderní inovaci raději zavřou své ordinace?

Elektronické recepty u nás zavedl zákon už v roce 2007, ale v platnost má vstoupit teprve začátkem roku 2018. Každá novinka prochází takzvanými porodními bolestmi. Nejvíce rozruchu u elektronických receptů přinesla jejich striktnost bez možnosti jakékoliv benevolence, respektive bez možnosti souběžného působení starého a nového způsobu. Elektronické recepty prostě od 1. 1. 2018 vejdou v platnost a pro lékaře nebude existovat jiná možnost, jak napsat recept.

Co obnáší psaní elektronických receptů?

V první řadě se jedná o jisté zkušenosti v oblasti zacházení s internetovou sítí. Velice žádoucí až snad i bezpodmínečná je také znalost technických náležitostí, které s danou problematikou úzce souvisí. Pro bezproblémové užívání elektronických receptů je třeba též mít přístup k vysokorychlostnímu internetu a samozřejmě také kvalitní tiskárnu.

Místo razítka a podpisu lékaře bude recept opatřen tzv. elektronickým podpisem, kvalifikovaný certifikát si musí každý lékař opatřit.

Co se stane, když lékař udělá na receptu chybu, kterou objeví magistr v lékárně? Nebude to zrovna příjemné, doposud mohl lékárník chybu opravit (po telefonické dohodě), v novém systému však bude muset lékař napsat a pacientovi vydat recept nový.

Co když lékaři s elektronickými recepty neuposlechnou?

Varianta, že lékaři nebudou respektovat nový zákon o elektronických receptech, samozřejmě existuje. Tito lékaři se pak ale vystavují riziku velkých finančních postihů, které spadají řádově do milionů.

Jak bude e-recept vypadat?

Nejčastější forma e-receptu bude jakási papírová průvodka s kódem, opatřená navíc elektronickým podpisem. Existují ale i další možnosti přímo ve vašem mobilním telefonu nebo jako bezpečně zašifrovaný dokument v e-mailu.

Jak se bránit vysokým nákladům za léky?

A co na to říkají lékárníci?

Přestože by měly elektronické recepty usnadnit a urychlit práci lékárníkům, kteří nebudou muset recepty přepisovat, praxe bude pravděpodobně jiná. Administrativa při výdeji léků se totiž podle předběžných odhadů prodlouží minimálně dvakrát, a to není zrovna lichotivá představa.

Jak to všechno bude s vydáváním a používáním nových elektronických receptů, to už všichni zjistíme zhruba za dva měsíce. Nezbývá než doufat, že všechny výše zmíněné obavy ze zavedení se v praxi nakonec neprojeví.

Foto: Pixabay.com

Elektronické recepty - pro a proti patří do témat
 • Dotaz Vladimír Kříž 24.01.2018 11:04:22

  Prosím info:Mohl lékař napsat e-recept již před rokem a byl v té době funkční?Děkuji za odpověď. Kříž.

 • Vyhozené peníze Milan 22.12.2017 13:06:06

  Celý system E receptů, je vysloveně lobistické nařízení, která přinese jen peníze
  výrobci a ajťákům. Již jen ten základ 3I6 mil. co stálo jeho založení,miliony co bude stát evidence!/ a to budou náklady státu/Kolik ambulantní lékaři zruší vedlejších pracovišť a tím zhorší přístupnost starým a postiženým lidem? a co ty miliony co bude stát soukromélékaře pořízení v ordinaci ?Kolik to bude stát času a nervů pro lékaře, který by mohl věnovat pacientovi.?A zavedení EET pro těch 2O řidičáků ročně!Recepty platí staletí, nechte je napokoji a starejte se o důležitější věci!


Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku