Fidget Spinner - hit letošního roku

Určitě jste ho už viděli - spinnerů jsou plné obchody, vyrábí se v mnoha barvách, dokonce i svítící nebo blikající, a vlastní ho téměř všechny děti i puberťáci, možná i někteří dospělí. Hraní s touto hračkou údajně odbourává stres a napomáhá k vyrovnanosti. Ano, je to to barevné a trojúhelníkové točící se "cosi", tvar jde blíže jen těžko popsat. Základem jsou kromě těžiště tři ramena. Fidget Spinner znamená v překladu něco jako prstové točítko a je to skutečný hit letošního roku.

Mechanismus Fidget Spinneru

Spinner může být kovový nebo plastový. Princip hračky je založen na setrvačníku. Ve středu této hračky se nachází ložisko, které je buďto ocelové nebo keramické. Díky tomuto ložisku se zbytek hračky může otáčet. Zbytek spinneru je z mosazi, ocele, mědi, titanu nebo jen z plastu.

Spinner a jeho smysl

Spinner se začal vyrábět už v 90. letech 20. století. Původně to měla být hračka, která odbourává stres a je vhodná zejména pro lidi s různými typy hyperaktivity, autismem, ADHD nebo blíže neurčenou úzkostí. Někteří odborníci ovšem nesouhlasí s tím, že by spinner měl antistresové účinky. Žádná profesionální studie na toto téma zatím nebyla provedena.

Kdo vynalezl Fidget Spinner?

Byla to v roce 2005 chemická inženýrka Catherine Hettingerová, která žila v Kalifornii. Hračku vymyslela pro svoji dceru, když byla sama nemocná a nemohla se dceři dostatečně věnovat. Nemohla si tehdy ale dovolit poplatek cca 400 dolarů na registraci na patentovém úřadě, proto z mohutného prodeje nyní nemá ani cent. A vlastně ani tehdy nepředpokládala, že se z její hračky stane takový hit po celém světě.

Princip, na jakém spinner funguje

Většina levných spinnerů má jen jedno ložisko pro držení hračky v prstech, ale původní verze trojramenného spinneru měla ložiska čtyři - prostřední s úchytem, kde se spinner drží mezi dvěma prsty, a další tři na vrcholu každého ze tří ramen.

Podívejte se na video, jaké triky s Fidget Spinner můžete zkusit

Používání Fidget Spinneru - v čem spočívá nebezpečí?

Spinner mánie se šíří velice rychle a někteří lidé se snaží tyto hračky stále zdokonalovat v tom smyslu, že mění jejich základní tvar. Ale pozor, vznikají pak po domácky vyrobené a i životu nebezpečné hračky! V běžné prodejní síti je sice nenajdete, nicméně na internetu to nebude problém. Jejich cena je velice rozdílná, ale každopádně se vyhněte těmto typům Fidget Spinnerů: Ninja Spinner, Overwatch Spinner (název podle PC hry), žiletkový Spinner, hřebíkový Spinner, ohnivý Spinner (jsou na něm zápalky), ozubený Spinner s devíti ozubenými kolečky. Nemají s hračkou nic společného a mohou způsobit velké zranění až dokonce i smrt.

Původní myšlenka byla tedy jako obvykle neškodná a dokonce měla napomoct soustředěnosti a usnadnit jemnou motoriku v širším měřítku nejen dětem. Využití lze jistě najít i u lidí po mozkových příhodách, po úrazech apod. Jenom si dávejme pozor, kde Spinner kupujeme a jaký má tvar. Jakékoliv ostré hrany jistě nejsou bezpečné.

Foto: Pixabay.com

Fidget Spinner - hit letošního roku patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • 20.10.2017 21:10 Nevolnost v autě

  Jak nebo spíš čím řešíte nevolnost v autě ?

 • 20.10.2017 21:10 Ucpaný nos

  Jaký sprej se vám nejvíc osvědčil na ucpaný nos ? :(

 • Anička 17.10.2017 19:10 Posílení imunity

  Zase mám předepsaná antibiotika a při představě, jak mi z nich zase bude.. :( Minule trvalo dlouho…

 • Anvil 12.10.2017 20:10 Jak vyvolat růst vousů?

  Ahoj, tak za prvé, tam kde máš vlasové nebo cibulky vousů je dané, kde nejsou nebudou. Spokoj se s…

 • Jája 12.10.2017 12:10 Posílení imunity

  a myslite, ze je to vhodne i pro deti? Pro děti lze dávat icolostrum. Tobolku otevřít avysypat do…

Píšeme jinde
 • Recept na houbového kubu krok za krokem

  Recept na houbového kubu krok za krokem

  Nikde není psáno, že by se houbový kuba měl připravovat pouze o vánočním čase ze sušených hub. Dnes si tuto staročeskou klasiku z krup připravíme krok za krokem a použijeme čerstvé nasbírané houby.

 • Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Dýně je zdravá, snadno dostupná a cenově přijatelná. Byl by hřích toho nevyužít. Tyto dýňové muffiny jsou plné čerstvých bylinek a feta sýru. Nebude překvapením, že nejen skvěle vypadají, ale i chutnají. S naším postupem je zvládne každý.Zdravě.cz na Facebooku