Funkce inzulinu v našem těle a jeho nedostatek - cukrovka

Inzulin je jedním z mnoha hormonů v našem těle. Tvoří se ve slinivce břišní, a to v určitých shlucích buněk, které nazýváme beta buňky či Langerhansovy ostrůvky. Inzulin pomáhá regulovat hladinu glukózy v krvi, ovlivňuje metabolismus cukrů a tuků v lidském těle.

Inzulin - vznik a působení na buňky lidského těla

Inzulin vzniká ve slinivce břišní a má za úkol redukovat (snižovat) v těle glykémii. Glukóza z přijaté potravy je základním zdrojem energie pro buňky lidského organismu, bez inzulinu by však tyto buňky nemohly glukózu z krve využít. S výjimkou nervových buněk, žádné ostatní buňky nemohou přijmout glukózu bez na ni navázaného inzulinu.

Po jídle se zvyšuje hladina cukru v krvi, tím se zvýší i množství vyprodukovaného inzulinu. Všechen cukr z potravy se tak dostává do buněk jako zdroj energie, nebo je ukládán do zásoby. Při nedostatku cukru v krvi je tvorba inzulinu snížena, naopak zvyšuje se jeho nadbytkem.

Cukrovka - vznik, příznaky a léčba

Cukrovka (diabetes mellitus) vzniká v důsledku nedostatku tvorby inzulinu. Buňky slinivky břišní nefungují správně a neprodukují inzulin, imunitní systém sám ničí beta buňky, kde inzulin vzniká - diabetes typu 1.

Diabetes typu 2 - snížená citlivost tkání těla k inzulinu. Přechodnou formou cukrovky je pak tzv. těhotenská cukrovka.

Příznaky nejsou zprvu patrné, diabetes lze zjistit z vyšetření moči a zvýšenou glykémií. Můžeme však jmenovat takové příznaky jako žízeň, časté a vydatné močení, dále pak nápadné hubnutí a únava, pach acetonu až poruchy vědomí. Neléčená cukrovka těžce poškozuje životně důležité orgány v těle, může skončit diabetickým komatem a smrtí. Léčba závisí na včasném odhalení nemoci a zásahu, který může autoimunitní proces a ničení vlastních, inzulin produkujících buněk v těle zastavit. Pokud se to nepodaří, je jedinou možností doživotní užívání inzulinu. Věda se v současnosti snaží o možnost využití pupečníkové krve v souvislosti s ovlivněním autoimunitního procesu a regeneraci beta buněk.

Inzulin jako lék

Syntetický inzulin je vysoce čištěný roztok vázaný se zinkem, který dále obsahuje látky ovlivňující délku účinku inzulinu, konzervační látky, stabilizátory atd. Podává se formou podkožní aplikace pomocí inzulinových stříkaček, inzulinových per a pump. Zavádí se nově také metoda inhalačního inzulinu.

Foto: Pixabay.com

Funkce inzulinu v našem těle a jeho nedostatek - cukrovka patří do témat
 • Ester 26.08.2016 11:34:01

  Kamila: sukralóza JE umělé sladidlo
  Markéta: sukralóza je cukr smíchaný s chlórem
  Hanula: podle mé zkušenosti na stéviový DiaChrom nemá ;-)

 • Kamila 20.04.2015 14:22:45

  Tak to se přidávám :) Já hledala něco mamce, protože si kupovala umělé sladidla, ty ji nechutnaly, tak zase přešla na cukr a to sladké si prostě neuměla odepřít. Teď jsem ji koupila Sladii,která nemá s umělými sladidly nic společného a jsem ráda, že mě konečně poslechla a chutná ji! Už tak nejí zrovna 2x zdravěji, tak se snažím aspoň s něčím ji pomoct :)

 • Markéta 17.04.2015 11:58:22

  Já jsem taky se sladidly bojovala a po vyzkoušení všeho možného jsem konečně narazila na Sladii, která mě zaujala složením – Suklaróza a Stevie, takže žádné umělé potvory v tom nejsou. Taky to jde poznat na chuti, která je konečně přirozená a můžu říct, že od doby co jsem bez cukru, je to skvělý pocit ;-)

 • Sladidlo Hanula 03.03.2015 13:06:37

  Cukrovka, to znám, mám ji od 12 let, nic příjemného, až nedávno jsem našla sladidlo, které mi vyhovuje úplně nejvíc - Sladia se jmenuje, obsahuje stévii a sukralózu, chuťově opravdu nejlepší, no a co se týče těch oplatků pro diabetiky to pomalu jako oplatek ani nechutná ale co už no....

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Valerie 23.04.2017 10:04 Oční ambulance

  Jojo, měla sem i denní i měsíční a ty 14ti denní mně asi vyhovujou nejvíc. No musíš vyzkoušet, co…

 • Minnie 23.04.2017 10:04 Oční ambulance

  A ty 14ti denní jsou v pohodě? Měla jsem vždycky měsíční, ale ke konci už mi nedělaly moc dobře.

 • Valerie 23.04.2017 10:04 Oční ambulance

  Ahoj Minnie, TopVue Premium používám asi půl roku a sem s nima moc spokojená. Nedráždí oko,…

 • Minnie 23.04.2017 10:04 Oční ambulance

  Ahojky, máte prosím někdozkušenost s těmitočočkami?https://www.kontaktni.cz/topvue-premium-6-cocek…

 • Lenka 22.04.2017 10:04 bolest pod lopatkou

  Pěkný den, navštívila jste lékaře nebo nějaké zařízení ? Také jsem měla poměrně velké problémy se…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku