Geneticky vysoký cholesterol

Familiární hypercholesterolémie (FH) nebo-li vrozený vysoký cholesterol je jednou z nejčastějších dědičných poruch metabolismu. Geneticky zvýšený cholesterol se však od “běžně“ vysokého cholesterolu značně liší, představuje jiné hodnoty i rizika a vyžaduje zvláštní léčbu.

Cholesterol ucpává cévy, čímž může způsobovat srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Vysoká hladina cholesterolu v krvi bývá běžně způsobena nesprávnou životosprávou, tedy v důsledku nezdravého životního stylu. Bývá však také způsobena vlivem genetických dispozic.

V čem tkví nebezpečí onemocnění FH?

Cholesterol se ukládá na stěnách cév a velmi tak přispívá ke vzniku jejich kornatění - aterosklerózy. Ta se projevuje poměrně brzy, už kolem 35. roku života, a to v podobě ischemických srdečních chorob, chorob dolních končetin, infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody (mrtvice). Pokud jeden z rodičů trpí vrozeným vysokým cholesterolem, je padesátiprocentní pravděpodobnost výskytu nemoci i u dítěte. Velmi důležitá je včasná diagnóza a následná léčba, která dokáže zabránit fatálním následkům.

Včasné odhalení zvýšeného rizika výskytu FH

Lékaři doporučují vyšetření na tento druh vysokého cholesterolu jedincům, v jejichž rodinách došlo k předčasným úmrtím na infarkt a následkem mozkové mrtvice. Diagnostika založená na analýze genetické informace z malého vzorku krve je nejspolehlivější metodou, jak odhalit vysoké hladiny cholesterolu včas. U dětí s podezřením na výskyt nemoci v rodině, se doporučuje přistoupit k vyšetření ve věku 5 - 13 let.

Příznaky a léčba vysokého cholesterolu

Existuje i několik typů tělesných příznaků, které mohou pomoci odhalit výskyt FH. Je to např. zduření šlach na rukou a v oblasti paty. Dále pak nažloutlé ohraničené skvrny kolem očí a někdy i bělavé nahromadění cholesterolu ve tvaru oblouku na okraji duhovky. Tyto příznaky se však nevyskytují u každého. Léčba spočívá v zavedení režimových opatření, ke kterým patří dietní úprava jídelníčku, pohybová aktivita, odbourávání stresu a dále pak léky snižující hladiny cholesterolu. Tyto léky jsou velmi účinné, bez vedlejších účinků a při důsledném dodržování daného režimu mohou i zpomalit či úplně zastavit postupující aterosklerózu.

Zdroj: Vitalia.cz, novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Geneticky vysoký cholesterol patří do témat
 • Zdeněk 29.03.2015 21:42:38

  To jsem teda ještě neslyšel o léku na snižování cholesterolu bez vedlejších účinků. Kdyby toto psal lékař závislý na farmaceutické lobby, tak bych se nedivil. Ale od této paní, propagátorky zdravé výživy, toto číst? Docela výsměch. U léku s jakýmkoli názvem, jehož podstatou jsou statiny, úplně stačí rozložit asi kilometr dlouhou příbalovou informaci - co myslíte, že obsahuje? :-)

  • Re: autorka 30.03.2015 09:49:37

   Milý Zdeňku,
   pod článkem jsou uvedeny zdroje, ze kterých byly čerpány informace pro jeho sepsání. Jsou to weby s články, které obsahují rozhovory s lékaři na toto téma. O nepřítomnosti závažných vedlejších účinků těchto léků informuje konkrétně Martina Prusíková ze III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu FN na Karlově náměstí.
   Ostatně, které medikamenty neobsahují asi kilometr dlouhou příbalovou informaci? :-) S pozdravem autorka

   • Re: Re: Zdeněk 02.04.2015 01:17:46

    Veroniko,
    prosím Vás, jak se dostanu na ty zdroje? Pod článkem jsem nic nenašel. Ale možná to neumím se k tomu proklikat...
    Děkuji / Z.

    • Re: Re: Re: autorka 06.04.2015 21:47:21

     Zadejte Vitalia.cz a dále geneticky vysoký cholesterol, měl byste narazit na článek o rozdílech mezi běžným a geneticky způsobeným vysokým cholesterolem, plus další informace a odkazy. Bohužel se mi sem nedaří zadat ten odkaz přímo. Hezký den.V.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku