Geneticky vysoký cholesterol

Familiární hypercholesterolémie (FH) nebo-li vrozený vysoký cholesterol je jednou z nejčastějších dědičných poruch metabolismu. Geneticky zvýšený cholesterol se však od “běžně“ vysokého cholesterolu značně liší, představuje jiné hodnoty i rizika a vyžaduje zvláštní léčbu.

Cholesterol ucpává cévy, čímž může způsobovat srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Vysoká hladina cholesterolu v krvi bývá běžně způsobena nesprávnou životosprávou, tedy v důsledku nezdravého životního stylu. Bývá však také způsobena vlivem genetických dispozic.

V čem tkví nebezpečí onemocnění FH?

Cholesterol se ukládá na stěnách cév a velmi tak přispívá ke vzniku jejich kornatění - aterosklerózy. Ta se projevuje poměrně brzy, už kolem 35. roku života, a to v podobě ischemických srdečních chorob, chorob dolních končetin, infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody (mrtvice). Pokud jeden z rodičů trpí vrozeným vysokým cholesterolem, je padesátiprocentní pravděpodobnost výskytu nemoci i u dítěte. Velmi důležitá je včasná diagnóza a následná léčba, která dokáže zabránit fatálním následkům.

Včasné odhalení zvýšeného rizika výskytu FH

Lékaři doporučují vyšetření na tento druh vysokého cholesterolu jedincům, v jejichž rodinách došlo k předčasným úmrtím na infarkt a následkem mozkové mrtvice. Diagnostika založená na analýze genetické informace z malého vzorku krve je nejspolehlivější metodou, jak odhalit vysoké hladiny cholesterolu včas. U dětí s podezřením na výskyt nemoci v rodině, se doporučuje přistoupit k vyšetření ve věku 5 - 13 let.

Příznaky a léčba vysokého cholesterolu

Existuje i několik typů tělesných příznaků, které mohou pomoci odhalit výskyt FH. Je to např. zduření šlach na rukou a v oblasti paty. Dále pak nažloutlé ohraničené skvrny kolem očí a někdy i bělavé nahromadění cholesterolu ve tvaru oblouku na okraji duhovky. Tyto příznaky se však nevyskytují u každého. Léčba spočívá v zavedení režimových opatření, ke kterým patří dietní úprava jídelníčku, pohybová aktivita, odbourávání stresu a dále pak léky snižující hladiny cholesterolu. Tyto léky jsou velmi účinné, bez vedlejších účinků a při důsledném dodržování daného režimu mohou i zpomalit či úplně zastavit postupující aterosklerózu.

Zdroj: Vitalia.cz, novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Geneticky vysoký cholesterol patří do témat
 • Zdeněk 29.03.2015 21:42:38

  To jsem teda ještě neslyšel o léku na snižování cholesterolu bez vedlejších účinků. Kdyby toto psal lékař závislý na farmaceutické lobby, tak bych se nedivil. Ale od této paní, propagátorky zdravé výživy, toto číst? Docela výsměch. U léku s jakýmkoli názvem, jehož podstatou jsou statiny, úplně stačí rozložit asi kilometr dlouhou příbalovou informaci - co myslíte, že obsahuje? :-)

  • Re: autorka 30.03.2015 09:49:37

   Milý Zdeňku,
   pod článkem jsou uvedeny zdroje, ze kterých byly čerpány informace pro jeho sepsání. Jsou to weby s články, které obsahují rozhovory s lékaři na toto téma. O nepřítomnosti závažných vedlejších účinků těchto léků informuje konkrétně Martina Prusíková ze III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu FN na Karlově náměstí.
   Ostatně, které medikamenty neobsahují asi kilometr dlouhou příbalovou informaci? :-) S pozdravem autorka

   • Re: Re: Zdeněk 02.04.2015 01:17:46

    Veroniko,
    prosím Vás, jak se dostanu na ty zdroje? Pod článkem jsem nic nenašel. Ale možná to neumím se k tomu proklikat...
    Děkuji / Z.

    • Re: Re: Re: autorka 06.04.2015 21:47:21

     Zadejte Vitalia.cz a dále geneticky vysoký cholesterol, měl byste narazit na článek o rozdílech mezi běžným a geneticky způsobeným vysokým cholesterolem, plus další informace a odkazy. Bohužel se mi sem nedaří zadat ten odkaz přímo. Hezký den.V.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Kaja 18.01.2018 10:01 Ucpaný nos

  jj hele už jsem pro to byla v lékárně, přesvědčilo mě i to, že to vydrží prý dlouho...nemusí se to…

 • Evelína 16.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Ano to je ono. JJ i pro dospělé, mají spreje pro všechny věkové kategorie. A vážně to pomáhá. Ma…

 • Kaja 11.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Evelino, to je ono? http://www.sterimar.cz ? Používáte i pro vás dospělé,jo?

 • Evelina 09.01.2018 11:01 Ucpaný nos

  Na rýmu at je jaká koli, tak doporučuji STÉRIMAR.Je to tlakové nádoba dostane se i do dutin.…

 • Alena 31.12.2017 15:12 Bércové vředy

  jojo, to je pravda . med medymanuka na tohle opravdu pomáhá, děda ho bral a stále bere a nemá…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku