Gilbertův syndrom

Gilbertův syndrom (GS) nebo také Meulengrachtův syndrom je poměrně vzácné dědičné onemocnění. Nejednotnost v názvu této nemoci je dána historickou nejasností, podle níž tuto nemoc objevil v roce 1901 Francouz Augustin Nicolas Gilbert, nebo Němec Jens Meulengracht. Jedná se o poruchu metabolismu bilirubinu - žlučového barviva.

Bilirubin - žlučové barvivo vzniká jako odpadní produkt metabolismu červeného krevního barviva - hemu. K rozvoji této nemoci dochází mezi 15. a 30. rokem života, častěji se však vyskytuje u mužů než u žen.

Příčiny a příznaky Gilbertova syndromu

Příčinou onemocnění je snížená aktivita enzymu, který se podílí na přestavbě nerozpustného bilirubinu na rozpustný. Nerozpustný bilirubin nemůže být vyloučen močí z těla a tak se hromadí v tkáních.

Velké procento pacientů s GS nepociťuje žádné potíže. Nemoc se může projevit mírnou žloutenkou kůže a očního bělma, příznaky se však zhoršují vlivem únavy a stresu, dále pak při fyzickém vypětí nebo hladovění. Více zaznamenaným příznakem může být bolest v oblasti jater.

K poruše dochází bez zjevného výskytu hemolýzy (zvýšeného rozpadu červených krvinek) a bez jakéhokoliv jaterního poškození.

Léčba Gilbertova syndromu

Nemocný se obvykle vydá k lékaři až při dlouhodobém trvání stresu, únavy a nevolnosti. Někdy bývá onemocnění objeveno také při zcela rutinních odběrech a testech krve. Dobrou zprávou je, že přestože Gilbertův syndrom není zcela vyléčitelný, jeho léčba není pro organismus příliš významná a ani nutná. Doporučuje se vyhnout se stresu a přílišné fyzické námaze, pacient však není ohrožen na životě a ani funkce orgánů nejsou tímto mírným defektem ohroženy.

Někdy se doporučuje podávat zinek, fosforečnan vápenatý, kofein, vitamin C, zelený čaj, výtažek z ostropestřece mariánského (Flavobion) aj.

Z praktického hlediska lze konstatovat, že Gilbertův syndrom, ač se jedná o metabolickou odchylku nevyžadující léčbu, je stále opředen řadou mylných interpretací jak mezi laickou, tak i odbornou veřejností. Důležitá je proto správná a rychlá diagnostika, která osoby s Gilbertovým syndromem uchrání před opakovaným lékařským vyšetřením a před zbytečnými obavami ze závažné jaterní choroby.

Zdroj: wikipedia.org,cs.medlicker.com, sportvital.cz

Foto: Pixabay.com

Gilbertův syndrom patří do témat
 • Dotaz Martina 15.05.2017 10:43:33

  Dobrý den, chtěla bych se zaptat.Je mi dvanáct a nedávlo mi našly Gilbertův syndrom. Chtěla bych se zeptat jestli s tímhle syndromem jde být Veganka a nebo alespoň vegetariánka. Jestli ano tak jestli se musí brát doplňky stravy nebo něco takového.Předem děkuji za odpověď.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Hana 20.02.2018 09:02 Posílení imunity

  Ola... doporučuji obličejovou saunu, inhalátor. Prodává to Orava cca za 4 stovky.

 • Jarka 19.02.2018 18:02 Bolesti a únava

  Ahoj, osobně beru Bion3 - http://www.bion3.cz/ Je to multivitamín - kombinace vitaminu, mineralu a…

 • Fanča Liberec 19.02.2018 13:02 kvasinkové záněty

  Na kvasinkové záněty mi pomohl Vagiferm od Pharma Agency. Užívala jsem ho i v těhotenství i když…

 • Ola 14.02.2018 13:02 Posílení imunity

  Taky by mě zajímalo čím posílit imunitu, hlavně ted v zimě. Jsme stále nachlazení :( Hlavně ta…

 • Jana 30.01.2018 15:01 kvasinkové záněty

  Dajko moc díky za odkaz, koukala jsem se a vypadá to jako opravdu kvalitní výrobek, tak to…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku