Gilbertův syndrom

Gilbertův syndrom (GS) nebo také Meulengrachtův syndrom je poměrně vzácné dědičné onemocnění. Nejednotnost v názvu této nemoci je dána historickou nejasností, podle níž tuto nemoc objevil v roce 1901 Francouz Augustin Nicolas Gilbert, nebo Němec Jens Meulengracht. Jedná se o poruchu metabolismu bilirubinu - žlučového barviva.

Bilirubin - žlučové barvivo vzniká jako odpadní produkt metabolismu červeného krevního barviva - hemu. K rozvoji této nemoci dochází mezi 15. a 30. rokem života, častěji se však vyskytuje u mužů než u žen.

Příčiny a příznaky Gilbertova syndromu

Příčinou onemocnění je snížená aktivita enzymu, který se podílí na přestavbě nerozpustného bilirubinu na rozpustný. Nerozpustný bilirubin nemůže být vyloučen močí z těla a tak se hromadí v tkáních.

Velké procento pacientů s GS nepociťuje žádné potíže. Nemoc se může projevit mírnou žloutenkou kůže a očního bělma, příznaky se však zhoršují vlivem únavy a stresu, dále pak při fyzickém vypětí nebo hladovění. Více zaznamenaným příznakem může být bolest v oblasti jater.

K poruše dochází bez zjevného výskytu hemolýzy (zvýšeného rozpadu červených krvinek) a bez jakéhokoliv jaterního poškození.

Léčba Gilbertova syndromu

Nemocný se obvykle vydá k lékaři až při dlouhodobém trvání stresu, únavy a nevolnosti. Někdy bývá onemocnění objeveno také při zcela rutinních odběrech a testech krve. Dobrou zprávou je, že přestože Gilbertův syndrom není zcela vyléčitelný, jeho léčba není pro organismus příliš významná a ani nutná. Doporučuje se vyhnout se stresu a přílišné fyzické námaze, pacient však není ohrožen na životě a ani funkce orgánů nejsou tímto mírným defektem ohroženy.

Někdy se doporučuje podávat zinek, fosforečnan vápenatý, kofein, vitamin C, zelený čaj, výtažek z ostropestřece mariánského (Flavobion) aj.

Z praktického hlediska lze konstatovat, že Gilbertův syndrom, ač se jedná o metabolickou odchylku nevyžadující léčbu, je stále opředen řadou mylných interpretací jak mezi laickou, tak i odbornou veřejností. Důležitá je proto správná a rychlá diagnostika, která osoby s Gilbertovým syndromem uchrání před opakovaným lékařským vyšetřením a před zbytečnými obavami ze závažné jaterní choroby.

Zdroj: wikipedia.org,cs.medlicker.com, sportvital.cz

Foto: Pixabay.com

Gilbertův syndrom patří do témat
 • Dotaz Martina 15.05.2017 10:43:33

  Dobrý den, chtěla bych se zaptat.Je mi dvanáct a nedávlo mi našly Gilbertův syndrom. Chtěla bych se zeptat jestli s tímhle syndromem jde být Veganka a nebo alespoň vegetariánka. Jestli ano tak jestli se musí brát doplňky stravy nebo něco takového.Předem děkuji za odpověď.


Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde
 • Hurá do lesa na houby

  Hurá do lesa na houby

  Ke konci prázdnin, kdy už se děti začínají těšit na školu, se naše lesy opět plní houbaři. Začíná podzimní sezóna plná hřibů, bedlí i babek. Chopte se košíku a zkuste své štěstí.

 • Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa - velmi tvárná a zdravá zelenina, která se dá připravit na tisíce způsobů a dokáže zpestřit každý jídelníček. Její sezóna právě vrcholí, proto vám přinášíme tipy na ty nejlepší cuketové pokrmy.Zdravě.cz na Facebooku