Gilbertův syndrom

Gilbertův syndrom (GS) nebo také Meulengrachtův syndrom je poměrně vzácné dědičné onemocnění. Nejednotnost v názvu této nemoci je dána historickou nejasností, podle níž tuto nemoc objevil v roce 1901 Francouz Augustin Nicolas Gilbert, nebo Němec Jens Meulengracht. Jedná se o poruchu metabolismu bilirubinu - žlučového barviva.

Bilirubin - žlučové barvivo vzniká jako odpadní produkt metabolismu červeného krevního barviva - hemu. K rozvoji této nemoci dochází mezi 15. a 30. rokem života, častěji se však vyskytuje u mužů než u žen.

Příčiny a příznaky Gilbertova syndromu

Příčinou onemocnění je snížená aktivita enzymu, který se podílí na přestavbě nerozpustného bilirubinu na rozpustný. Nerozpustný bilirubin nemůže být vyloučen močí z těla a tak se hromadí v tkáních.

Velké procento pacientů s GS nepociťuje žádné potíže. Nemoc se může projevit mírnou žloutenkou kůže a očního bělma, příznaky se však zhoršují vlivem únavy a stresu, dále pak při fyzickém vypětí nebo hladovění. Více zaznamenaným příznakem může být bolest v oblasti jater.

K poruše dochází bez zjevného výskytu hemolýzy (zvýšeného rozpadu červených krvinek) a bez jakéhokoliv jaterního poškození.

Léčba Gilbertova syndromu

Nemocný se obvykle vydá k lékaři až při dlouhodobém trvání stresu, únavy a nevolnosti. Někdy bývá onemocnění objeveno také při zcela rutinních odběrech a testech krve. Dobrou zprávou je, že přestože Gilbertův syndrom není zcela vyléčitelný, jeho léčba není pro organismus příliš významná a ani nutná. Doporučuje se vyhnout se stresu a přílišné fyzické námaze, pacient však není ohrožen na životě a ani funkce orgánů nejsou tímto mírným defektem ohroženy.

Někdy se doporučuje podávat zinek, fosforečnan vápenatý, kofein, vitamin C, zelený čaj, výtažek z ostropestřece mariánského (Flavobion) aj.

Z praktického hlediska lze konstatovat, že Gilbertův syndrom, ač se jedná o metabolickou odchylku nevyžadující léčbu, je stále opředen řadou mylných interpretací jak mezi laickou, tak i odbornou veřejností. Důležitá je proto správná a rychlá diagnostika, která osoby s Gilbertovým syndromem uchrání před opakovaným lékařským vyšetřením a před zbytečnými obavami ze závažné jaterní choroby.

Zdroj: wikipedia.org,cs.medlicker.com, sportvital.cz

Foto: Pixabay.com

Gilbertův syndrom patří do témat
 • Dotaz Martina 15.05.2017 10:43:33

  Dobrý den, chtěla bych se zaptat.Je mi dvanáct a nedávlo mi našly Gilbertův syndrom. Chtěla bych se zeptat jestli s tímhle syndromem jde být Veganka a nebo alespoň vegetariánka. Jestli ano tak jestli se musí brát doplňky stravy nebo něco takového.Předem děkuji za odpověď.


Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku