Halitóza - příčiny, řešení a prevence

Halitóza neboli nepříjemný zápach z úst může být závažným společenským problémem, stejně jako upozorněním organismu na určité změny nebo přímo nemoc. Může komplikovat váš osobní projev, ale především vztahy v soukromí. Co s tím? Vonné žvýkačky či ústní spreje váš problém vyřeší jen dočasně, nejefektivnějším krokem bude návštěva zubní ordinace.

Halitóza je způsobena anaerobními bakteriemi produkujícími síru, jež žijí uvnitř dutiny ústní. Jejich přítomnost má svůj význam. Jsou tu z toho důvodu, aby pomáhaly člověku při trávení a štěpení bílkovin. Jisté skutečnosti však mohou vést k jejich nežádoucí nadprodukci.

Příčiny vzniku halitózy

Mezi rizikové faktory tohoto nepříjemného problému patří stres, hlad, konzumace určitých silně aromatických jídel, jako je např. česnek nebo cibule, samozřejmě také kouření a celková špatná péče o chrup, dále pak samotná přítomnost zubního kazu. Pro rozmnožení bakterií způsobujících zápach v ústech je příznivá také suchost úst, například po požití značného množství alkoholu a v důsledku užívání některých léků. Sliny totiž naše ústa čistí díky obsahu kyslíku a udržují zdravé prostředí. Jejich absence znamená vhodné podmínky pro bakterie, které tak snadněji produkují síru a následně i nežádoucí zápach. Dobré prostředí pro život těchto bakterií vytváří také časté pití kávy, jež jak známo ústa vysušuje a díky obsahu kyselin také podporuje reprodukci baterií.

Halitóza jako příznak určitých onemocnění

Zápach z úst může v některých případech upozorňovat i na různé zdravotní komplikace a počátek onemocnění, například na selhávání jater, kdy bývá dech postiženého člověka cítit nasládle. Zápach z úst bývá také důsledkem zažívacích potíží a nemocí trávicího traktu. Může jít o žaludeční vředy nebo také refluxní choroby, kdy se žaludeční šťáva samovolně vrací do jícnu. Specifický je dech u lidí trpících silnou cukrovkou, kdy z jejich dechu můžeme cítit čpavek.

Halitóza - řešení a prevence zápachu z úst

Řešení tohoto problému spočívá ve vyloučení možných příčin. Dbáte-li na ústní hygienu a váš stomatolog vám potvrdí, že váš chrup a dásně jsou v pořádku, čímž vyloučí i pravděpodobnost zánětu v ústech, bude na řadě přehodnocení jídelníčku. Rozumné bude také zauvažovat nad pravidelně užívanými léky, což je jednou z možných příčin. Posilování imunitního systému pak bude jednou z možností řešení, stejně jako ze způsobů prevence. Jejím základem je dostatečná ústní hygiena, pravidelné čištění zubů, používání mezizubních nití apod.

Důležitý je také pitný režim a samozřejmě žádné kouření. Žvýkačky pomohou s tvorbou slin, které, jak uvedeno výše, zvlhčují a čistí prostředí ústní dutiny. Pokud je ovšem halitóza způsobena nemocí, bude nutné zaměřit se především na její léčbu, aby i potíže se zápachem z úst, vzniklým v této souvislosti, mohly být konečně minulostí.

Zdroj: Novinky.cz, Celostnimedicina.cz, Zbynekmlcoch.cz

Foto: Pixabay.com

Halitóza - příčiny, řešení a prevence patří do témat
 • aceton Veronika 01.12.2017 22:21:12

  Pri cukrovce není z dechu cítit čpavek, ale aceton!!! Pri hypoglykemii. Neboli diabetická ketoacidoza. Totéž muze byt cítit u zdravého člověka pri hladovění. Take se tento zápach přirovnává k nahnilým jablkům.

 • Zdenka 30.11.2017 09:50:50

  Příčín zápachu z úst je hrozně moc, článek je hodně všeobecný, bez uvedení do praxe člověk není schopný sám příčinu vypátrat. Taky jsem na to nemohla přijít pěkně dlouho, ale pak jsem náhodou objevila e-book od autorky, která tímto problémem sama trpěla a kde podrobně rozebírá všechny možné příčiny, a hlavně jak je identifikovat. Bez toho bych na svoji příčinu sama nikdy nepřišla! Je to na webu www.zapach-z-ust-ebook.cz


Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku