Hirschsprungova choroba - vzácné onemocnění s příznaky zácpy

Správné a bezproblémové vyprazdňování je u malých dětí často složitá a dlouhodobá záležitost, někdy však nejde jen o otázku zralosti a vývinu. Může jít o daleko závažnější onemocnění, i když poměrně vzácné.

Hirschsprungova choroba je vrozené onemocnění tlustého střeva projevující se už od raného dětství. V části tlustého střeva chybí nervové gangliové buňky, díky čemuž správně nefunguje vstřebávání a posouvání stolice do tlustého střeva. Střevo je v této své nefunkční části zúženo a stolice se hromadí ve vyšší části, kde tak dochází k jeho roztažení. Nemoc poprvé popsal v roce 1886 dánský lékař Harald Hirschsprung,tudíž nese i jeho jméno.

Jak poznáme, že nejde o běžnou zácpu?

Nemoc se může projevit hned po narození, ale i později ve věku, kdy začínáme s prvními příkrmy. Během doby, kdy dítě pije pouze mateřské mléko, zúžení střeva neznamená problém, jiná než tekutá strava však zahušťuje a mění konzistenci stolice, která už prochází hůře a onemocnění je často mylně považováno za zácpu. Zácpu můžeme léčit, ale v tomto případě je problém jiný. Že nejde jen o zácpu, poznáme nejlépe tak, že problémy trvají dlouhodobě a nedochází k žádnému zlepšení, i když například zásadně změníme složení stravy. Dítě se například samovolně a masivně vyprázdní až po několika dnech, případně jen s pomocí projímadel. Signálem může být také špatné prospívání, nafouknuté břicho, zvracení v důsledku přeplnění střev, nechutenství a odmítání stravy.

Hirschsprungova choroba - jak probíhá vyšetření?

Hirschsprungova choroba je vzácné onemocnění, které by pediatr při podobných obtížích s vyprazdňováním dítěte jistě jen těžko předpokládal a vzal hned v úvahu. Při dlouhodobých potížích je však na místě vyhledat odborníka ve specializovaném pracovišti a nenechat se odradit přesvědčováním o nepravděpodobnosti takovéhoto onemocnění. Nemoc bezpečně odhalí kolonoskopické vyšetření, kdy jsou dítěti v narkóze odebrány vzorky z tlustého střeva a odeslány k posouzení na histologii. Po potvrzení diagnózy přichází na řadu operace, při které je nefunkční část tlustého střeva odstraněna a jeho zdravá část pak může navazovat na konečník.

Postup po operaci hirschsprungovy choroby

Pobyt dítěte v nemocnici může trvat zhruba 14 dnů. Dítě se pak během prvního dne vyprazdňuje téměř nepřetržitě, to se však časem upraví. Dočasným problémem může být zvýšený výskyt opruzenin, dětská pokožka při takové frekvenci tekuté a časté stolice přirozeně trpí. Pomohou antibiotické masti, kortikoidní masti a speciální zásypy v tekuté i sypké formě.

Zdroj: modrykonik.cz, wikipedia

Foto: Pixabay.com

Hirschsprungova choroba - vzácné onemocnění s příznaky zácpy patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku