Hirschsprungova choroba - vzácné onemocnění s příznaky zácpy

Správné a bezproblémové vyprazdňování je u malých dětí často složitá a dlouhodobá záležitost, někdy však nejde jen o otázku zralosti a vývinu. Může jít o daleko závažnější onemocnění, i když poměrně vzácné.

Hirschsprungova choroba je vrozené onemocnění tlustého střeva projevující se už od raného dětství. V části tlustého střeva chybí nervové gangliové buňky, díky čemuž správně nefunguje vstřebávání a posouvání stolice do tlustého střeva. Střevo je v této své nefunkční části zúženo a stolice se hromadí ve vyšší části, kde tak dochází k jeho roztažení. Nemoc poprvé popsal v roce 1886 dánský lékař Harald Hirschsprung,tudíž nese i jeho jméno.

Jak poznáme, že nejde o běžnou zácpu?

Nemoc se může projevit hned po narození, ale i později ve věku, kdy začínáme s prvními příkrmy. Během doby, kdy dítě pije pouze mateřské mléko, zúžení střeva neznamená problém, jiná než tekutá strava však zahušťuje a mění konzistenci stolice, která už prochází hůře a onemocnění je často mylně považováno za zácpu. Zácpu můžeme léčit, ale v tomto případě je problém jiný. Že nejde jen o zácpu, poznáme nejlépe tak, že problémy trvají dlouhodobě a nedochází k žádnému zlepšení, i když například zásadně změníme složení stravy. Dítě se například samovolně a masivně vyprázdní až po několika dnech, případně jen s pomocí projímadel. Signálem může být také špatné prospívání, nafouknuté břicho, zvracení v důsledku přeplnění střev, nechutenství a odmítání stravy.

Hirschsprungova choroba - jak probíhá vyšetření?

Hirschsprungova choroba je vzácné onemocnění, které by pediatr při podobných obtížích s vyprazdňováním dítěte jistě jen těžko předpokládal a vzal hned v úvahu. Při dlouhodobých potížích je však na místě vyhledat odborníka ve specializovaném pracovišti a nenechat se odradit přesvědčováním o nepravděpodobnosti takovéhoto onemocnění. Nemoc bezpečně odhalí kolonoskopické vyšetření, kdy jsou dítěti v narkóze odebrány vzorky z tlustého střeva a odeslány k posouzení na histologii. Po potvrzení diagnózy přichází na řadu operace, při které je nefunkční část tlustého střeva odstraněna a jeho zdravá část pak může navazovat na konečník.

Postup po operaci hirschsprungovy choroby

Pobyt dítěte v nemocnici může trvat zhruba 14 dnů. Dítě se pak během prvního dne vyprazdňuje téměř nepřetržitě, to se však časem upraví. Dočasným problémem může být zvýšený výskyt opruzenin, dětská pokožka při takové frekvenci tekuté a časté stolice přirozeně trpí. Pomohou antibiotické masti, kortikoidní masti a speciální zásypy v tekuté i sypké formě.

Zdroj: modrykonik.cz, wikipedia

Foto: Pixabay.com

Hirschsprungova choroba - vzácné onemocnění s příznaky zácpy patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jitka 21.11.2017 16:11 bolesti svalů

  Pani, o nich jsem ještě neslysela. Me zase trapi při delsim pohybu bolest kolene, taky uz nevim co…

 • Klára 20.11.2017 13:11 bolesti svalů

  Mě na bolesti svalů pomáhá flexiharpan. http://www.flexiharpan.cz/#

 • Eliška 19.11.2017 11:11 bolesti svalů

  Pani uz i takhle u deti? No z prace me taky nekdo boli zada, brala jsem Arkokapsle a pomohlo mi to…

 • 17.11.2017 22:11 Nevolnosti

  Já si je dávám tak 45minut před, ale jak se tupsalo je to individuální aje potřeba to asi…

 • Eliška 16.11.2017 15:11 Klouby a co na ně

  Nebrala jsem je déle jak 4 tydny a pomohly mi, takze vysledek uvidis brzy :)

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku