Horečka u dětí v létě? Nic neobvyklého!

S horečkou se jistě setkal každý. U dětí je to poměrně častá záležitost a nevyhýbá se ani letnímu počasí. Nejčastější příčinou bývají akutní virové nebo bakteriální infekce horních nebo dolních cest dýchacích. Horečka u dětí vyskočí obvykle velmi rychle, ale stejně rychle pak většinou odejde.

Proč děti trápí horečka v létě?

Myslíte si, že k infekčním onemocněním s horečkou v létě nemůže dojít? Může. Dítě je více na sluníčku a nadměrné sluneční záření bohužel částečně také oslabuje imunitu a může tak přispět k rozvoji infekčního onemocnění.

Co považujeme za horečku?

Horečkou je nazývána tělesná teplota nad 38 stupňů Celsia, od 37 - 38 °C se jedná o zvýšenou teplotu. V této fázi zvýšené teploty je vhodné udržet svoje nervy na uzdě a nepodávat dětem (ale ani dospělým) žádné přípravky snižující teplotu. Organismus se pokouší napřed sám bojovat proti viru, zlikvidovat ho a vyplavit ho ven a maximálně vyprovokovat vlastní imunitní systém k tomu, aby sám zapracoval na nápravě chyby. Pokud mu v tom pomocí léků na snižování teploty zabráníme, sice se nám brzy uleví, ale pro tělo to není řešení - nic se nevyléčí a virus v těle tiše vyčkává a připravuje se na další útok.

Nepodceňujme horečku u dětí

Rozhodně však nesmíme zvýšenou teplotu a horečku podceňovat. O něčem zkrátka svědčí a tělo s něčím bojuje, a i když samo zvítězí, je logicky po boji oslabené. Tady přichází na řadu zvýšené dávky přírodních vitamínů ve formě čerstvého ovoce nebo zeleniny, ale pomáhá také poctivý domácí vývar. Každý organismus, natož ten dětský, nám bude za pomoc při rekonvalescenci vděčný.

Co když horečka sama neustupuje?

Když vidíme, že teplota stoupá nad 38 stupňů a nemáme známky zlepšení, musíme podat léky snižující horečku. Jedná se nejenom o tablety, ale zejména pro menší děti jsou vhodnější vzhledem k náročnosti polykání volit spíše sirupy, suspenze, kapky nebo čípky. V tomto směru je dnes v lékárnách velký výběr, je tudíž dobré nechat si poradit od lékaře či lékárníků.

Při zvýšené teplotě nebo horečce nesmíme zapomínat na dostatečný přísun tekutin - nepodáváme však ledové a horké čaje, ideální teplota nápojů při horečce je vlažná.

Pokud horečka stále neklesá, přistupujeme k zábalům -  namočíme osušku nebo prostěradlo do spíše chladné vody a rychle do něj dítě na 10 - 15 minut zabalíme. Tento zábal lze opakovat až 3x v průběhu dvou hodin a bývá poměrně účinný i v případech, kdy nezabírá nic jiného. Stejného efektu dosáhneme též sprchováním chladnou vodou.

Jak vydržet extrémní vedra?

Komplikace horečky u dětí

Při vysokých horečkách může u dětí zhruba do 5 let věku dojít k výskytu křečí připomínajících epileptický záchvat. Tomto případě je nutné vyšetření lékařem, proto v případě mimo ordinační hodiny pediatra voláme rychlou zdravotnickou pomoc - 155. Lékař pak může stanovit jiná pravidla pro podávání léků snižujících horečku.

Jak překonat horečku u dětí?

Foto: Pixabay.com

Horečka u dětí v létě? Nic neobvyklého! patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku