Hypermangan a jeho využití

Hypermangan (manganistan draselný) je černofialová krystalická sůl, která je velmi dobře rozpustná ve vodě. Jejím rozpuštěním vzniká růžovofialový až tmavofialový roztok, síla zabarvení roztoku závisí na koncentraci. V lékařství se využívá pro své oxidační vlastnosti jako antiseptikum.

Hypermangan velmi dobře vysušuje a hlavně dezinfikuje. Při jeho použití je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, neboť silně barví a může zanechat těžce odstranitelné skvrny na pokožce i na oblečení. Hypermangan je jedovatý, je určen k dezinfekci formou slabého vodního roztoku. Neužívá se vnitřně.

Hypermangan při mykózách a v těhotenství

Hypermangan účinně ničí plísňové infekce, může pomoci při gynekologických mykózách, a to i u těch, které si vyskytnou právě v těhotenství. Mykóza se projevuje svěděním nebo pálením v intimní oblasti, kdy dochází k zarudnutí kůže a sliznic, což vyvolává pocit pálení genitálií. Tyto příznaky můžeme použitím hypermanganu zmírnit až odstranit. Vždy je však třeba dbát pokynů lékaře a připravovat skutečně jen hodně koncentrovaný, barvou pak slabě růžový roztok, který pak použijeme pro sedací koupele.

Hypermanganové koupele

Hypermangan musí být používán ve velmi zředěné formě, aby se předešlo popáleninám. K těm může u citlivých lidí dojít i vlivem hodně zředěných roztoků, krystaly manganistanu jsou žíravé a mohou snadno popálit kůži. Pokud se po použití objeví zarudnutí nebo přetrvávající podráždění, obraťte se na svého lékaře. Při přípravě roztoků je nutné, aby došlo k úplnému rozpuštění krystalů nebo tablet ve vodě. Hypermangan se používá i k potírání plísní na nohou, jak už zmíněno výše, musí se s ním však zacházet opatrně. Kvůli silným barvícím schopnostem se nedoporučuje používat jej dlouhodobě.

Plísně na nohou po návštěvách bazénů

Hypermangan a jeho další využití

Manganistan draselný je oxidační prostředek, který se však používá nejen k dezinfekčním účelům, ale má svůj význam také při výrobě deodorantů a parfémovaných přípravků, které mají stahující vlastnosti. Ve svém surovém stavu je manganistan draselný zcela bez zápachu. Jedná se o tmavě fialové krystaly či zrnitý šedočerný prášek. Krystaly a tablety manganistanu draselného jsou běžně k dostání v lékárnách.

Pokud to s dávkou hypermanganu přecejen přeženete, nebo si potřísníte oděv, skvrny na kůži obvykle zmizí do dvou dnů, z oblečení jej pak nejlépe dostanete octem.

Zdroj: Ceskenemoci.cz, Ceskaordinace.cz, Wikipedie.cz

Foto: Pixabay.com

Hypermangan a jeho využití patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku