Nemoci a léčba

Injekční stříkačka a jehla

Veronika Tůmová
18.10.2013

Vynálezcem této nepostradatelné lékařské pomůcky, injekční stříkačky, byl francouzský matematik, fyzik, teolog, náboženský filosof, spisovatel a hluboce skeptický myslitel Blaise Pascal, žijící v letech 1623 -1662.

Vynález z 9. století

Princip, na jehož základě injekční stříkačka funguje, byl však objeven a vyvinut už v 9. století jistým chirurgem egyptského původu. První nitrožilní stříkačka byla použita kolem roku 1760, teprve v roce 1844 k ní přibyla injekční jehla.

Injekční stříkačka? Geniální vynález!

Injekční stříkačky jsou dnes zřejmě nejpoužívanější zdravotnickou pomůckou a tudíž se jistě jen málokdo pozastavuje nad tím, jak vlastně vznikly.

První stříkačky, které se objevily na počátku 20 století, byly větších rozměrů, celoskleněné, později s kovovými díly. Byly proto velmi křehké, snadno rozbitné a často praskaly při sterilizaci. Přibližně v 50 letech se jako nejvýhodnější osvědčily, dnes známé, jednorázové injekční stříkačky z umělé hmoty, hojně využívané např. pro pacienty s těžkou cukrovkou.

Jak funguje injekční stříkačka?

Injekční stříkačka je jednoduchou konstrukcí pístu, těsně připevněného do válcovité nádobky, (obvykle plastové, někdy skleněné), k jejímuž ústí bývá připevněna injekční jehla nebo spojovací hadička. Vytahováním pístu vzniká podtlak a je-li ústí stříkačky vnořené v kapalině, píst ji nasaje dovnitř nádobky, tzv. komory. Stlačením pístu kapalina vystříkne ven. Díky velmi úzkému hrdu stříkačky kapalina nevykapává.

Účel a použití injekční stříkačky v medicíně a mimo ni

Účelem injekční stříkačky v medicíně je vpravení léku v kapalné podobě (séra), do těla pacienta. Ve spojení s injekční jehlou je sérum vpraveno do žíly, v tom případě jde o tzv. nitrožilní aplikaci. Při vpichu do svalu hovoříme o nitrosvalové aplikaci. Injekční jehla je dutá a slouží jak k podání léku do těla, tak např. k odebírání vzorků krve či jiných kapalin z těla pacienta.

Injekční jehla je vysoce infekční materiál, pokud se nepoužívá jednorázově, např. při zneužívání narkomany ke vpichům omamných látek do těla a při sdílení jehly. Injekční stříkačka má své využití nejen v medicíně, ale i v nejrůznějších odvětvích průmyslu a výroby. Jejím obsahem v těchto případech může být i pevná, sypká a další ne zcela kapalná hmota.

Trypanofobie – panický strach z použití injekce

Fobie, čili panický strach, v tomto případě z použití injekční stříkačky, je jako každá jiná fobie, těžko vědomě potlačitelná. Jako jeden z mála těchto panických stavů může způsobit smrt, pokud dojde nejen k běžným projevům paniky, jako je pocení, slabost nebo dokonce panický záchvat, ale i k prudkým výkyvům krevního tlaku a pulsu. Před zákrokem s použitím injekční stříkačky musí proto pacient o své fobii informovat lékaře či sestru, kteří tak budou připraveni správně zareagovat a poskytnout případnou pomoc.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Máme se bát streptokoka?
Opium - účinky a využití

Další články

Hormonální jóga
Jóga

Hormonální jóga

11.10.2013

Druhů jógy je bezpočet, každý typ je vhodný pro někoho jiného, každý má nějaké ozdravné působení. Dnes vám představíme hormonální jógu, která má, jak už název napovídá, specifické ...

Přehled lázní v ČR
Relaxace a wellness

Přehled lázní v ČR

03.10.2013

Po nedávném článku o lázeňské léčbě přinášíme praktické informace o lázeňské péči a především kompletní seznam lázní v České republice, jejich léčebné zaměření, léčivé prameny a ta ...

Světový den srdce
Srdeční choroby

Světový den srdce

01.10.2013

Světový den srdce, který se zaměřuje na prevenci kardiovaskulárních onemocnění, se každoročně připomíná poslední zářijovou neděli. Letošní ročník, který připadl na 29. října, se za ...