zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Jak efektivně trávit čas v době celostátní karantény?

Veronika Tůmová
17.03.2020

Vláda s účinností od 16. března 2020 do dne 24. března 2020 zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky kvůli pandemii nového typu koronaviru COVID - 19. Mezi výjimky patří cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou a blízkými osobami či cesty nutné k obstarání základní životních potřeb.

Jsou zavřená kina i divadla, mnohé obchody, sportovní i kulturní centra, nedá se tak vyrazit za zábavou, poznáním ani sportovní aktivitou. Dětem se prodloužily jarní prázdniny na neurčito, spousta lidí s nimi musela zůstat doma. Komunikace s rodinou, přáteli,  učiteli a lékaři je v mnoha případech omezena na elektronickou formu nebo telefon. Co s náhlým volným časem, který nelze trávit jako obvykle a který zapříčinila tato nepříjemná situace?

Vyjděte si do přírody a věnujte čas rodině

V těchto dnech budete zřejmě trávit víc času se svými dětmi, využijte toho ku prospěchu vás všech. Procházky do přírody, do míst, kde ani obvykle, natož pak nyní, asi nikoho nepotkáte, vám pomohou vyčistit si hlavu, utlumit nervozitu z momentální situace a nabrat nové síly. Doma pak můžete využít volný čas ke všem činnostem, na které jste si doposud prostě nenašli čas - úklid, přerovnání šatníku, mytí oken apod. S příchodem jara pak samozřejmě začínají práce na zahradě kolem domu, které jsou pro mnohé z nás samy o sobě tou nejlepší cestou k relaxu a odreagování. Rodinné výlety na kolech však odložte, stejně jako návštěvy u příbuzných, které nejsou nezbytně nutné (například k zajištění péče o seniora).

Zapojte rodinu do společných každodenních činností a nenechte si nabourat rutinu

Ideální je nově nastavit či přizpůsobit svůj časový harmonogram a udržet rytmus rutinních činností. Pokud chodíte pravidelně v určitý čas cvičit, cvičte ve stejnou dobu doma. Zároveň, jak už jsme zmínili, dělejte věci, na které nemáte jindy čas, které jste neustále odsouvali na neurčito. Na všem se dá totiž najít něco pozitivního, něco, co můžete ovlivnit a co přispěje k vašemu lepšímu pocitu. Spoustu věcí teď nelze mít pod kontrolou, a to včetně využití vlastního volného času. Zavedení určitých aktivit, příjemných a zábavných pro vás i pro rodinu tak může přispět k přesvědčení, že aspoň částečně můžete mít situaci ve svých rukou. Sedněte si večer s rodinou k televizi a sledujte oblíbený film, zaveďte pravidelný čas na stolní hru s dětmi. Nezapomeňte ani na domácí vzdělávání dětí a na nejrůznější resty. Udělejte si čas na čtení či koníčky, na které jste už pozapomněli.

Nákupy, lékař, pošta či výběry z bankomatů – dodržujte daná pravidla!

Při cestách za prací, na nákupy, na úřady či k lékaři bychom v této době měli dodržovat jasná pravidla, jejichž cílem je zpomalit šíření nového typu koronaviru, jenž v poslední době omezuje běžný způsob života nás všech. Instituce dále fungují, stejně jako obchody s potravinami a dalším zbožím každodenní potřeby. Úřední či otevírací hodiny však bývají často zkrácené.  Neustále platí základní pravidlo o dodržování zvýšené pozornosti při osobní hygieně, o dodržování odstupu od ostatních osob na minimálně dva metry. Dále od půlnoci z pondělí na úterý 17.3 platí nařízení, že využívat pražské MHD je možné pouze s použitím roušky či se zakrytými ústy. V Praze také přestávají platit modré parkovací zóny.

Roušku či šátek k zakrytí nosu a úst používejte preventivně i při vstupu do zdravotnických zařízení, úřadů, supermarketů či prostředků veřejné dopravy ve vašem městě, vždy zvažte nutnost návštěvy pošty, banky a dalších institucí.

Jak (ne)mluvit s dětmi o koronaviru?

Zdroj: denik.cz, e15.cz (koučka J. Chaloupková, M. Kalina)

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak (ne)mluvit s dětmi o koronaviru?
Stres kvůli pandemii? Pomůže vzájemná podpora, nadhled a zodpovědnost

Další články