zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Jak se chovat před a po očkování (nejen) proti nemoci covid–19

Veronika Tůmová
12.11.2021

Pokud jde o očkování, každému se nejdřív vybaví naše současná situace a všudypřítomné diskuze o onemocnění covid-19. Každé očkování je však určitý zásah do organismu, bez ohledu na druh onemocnění a typ vakcíny. Proto je nutné mít na paměti určitá pravidla chování, která se před či po očkování doporučují.

Po očkování se mohou objevit určité reakce, které nazýváme vedlejšími účinky očkování. Patří sem například únava, celková slabost, zvýšená teplota, otok, zarudnutí, bolest v místě vpichu a podobně. Může se objevit i náhlá alergická reakce bezprostředně po naočkování.

Před očkováním posilujte imunitu a nezanedbávejte spánek

Na očkování je dobré se připravit dostatečným odpočinkem, odbouráním stresu a kvalitním spánkem. Relaxace a třeba i přírodní přípravky na zklidnění vám pomohou zbavit se také nervozity, která by vás před očkováním mohla přepadat. Spánek, jak známo, má sám o sobě nemalý vliv na kvalitu naší imunity, proto se o něj v tuto dobu rozhodně neochuzujte. Svou imunitu můžete podporovat také zdravou, vyváženou stravou a dostatečným příjmem vitamínů.

Kdy je lepší očkování odložit?

Očkování byste rozhodně neměli podstupovat ve chvíli, kdy jste evidentně nemocní, nebo se necítíte dobře. Organizmus potřebuje být před touto zátěžovou zkouškou vlastní imunity naprosto fit a v dobré kondici. Nemělo by být u vás zjevné akutní infekční onemocnění, tedy chřipka, angína či nachlazení. Naměříte-li si zvýšenou teplotu, očkování rozhodně odložte, i když na sobě nebudete pozorovat jiné příznaky nemoci. Je nutné mít na paměti, že očkování je pro vás v každém případě zátěž, i když jste třeba dosud nikdy netrpěli žádnými vedlejšími účinky. Není proto rozumné vystavovat se této zátěži v době, kdy sami překonáváme příznaky onemocnění.

Preventivní lékařské prohlídky dospělých: Na co máte nárok?

Po očkování se vyhněte námaze, alkoholu i stresu

Všeobecně platí, že po očkování bychom se měli vyhnout nadměrné fyzické zátěži a stresu. Pro tentokrát určitě vynechejte sportování, možná se budete cítit víc unavení nebo zkrátka jen trochu nesví, klid a doma strávený večer tak bude určitě na místě. Po očkování u dětí by se měla fyzická aktivita omezit také, je vhodné například nechat dítě doma ještě druhý den po očkování. Pokud vykonáváte namáhavou fyzickou práci, měli byste s nutností odpočinku po očkování počítat a zařídit si včas třeba den, nebo alespoň pár hodin volna. Je důležité také dodržovat pitný režim, vynechat však nejlépe na několik dní alkohol. Ten může snižovat počet bílých krvinek, a tím oslabovat nezbytnou imunitní reakci po očkování.

Vedlejší účinky a reakce po očkování

Pokud zaznamenáte po očkování zvýšenou teplotu, sáhněte po běžných lécích k jejímu snížení. Může se objevit také zimnice a malátnost, či dokonce pocity schvácenosti. Doporučuje se použít léky, které běžně najdete ve své domácí lékárničce. Na otok a bolest v místě vpichu můžete použít masti s chladivým účinkem nebo obklady. Proti únavě a vyčerpání zkuste hořčíkové tablety. Především však klid a odpočinek na lůžku. Pokud příznaky vedlejších účinků očkování neodeznívají ani po třech dnech, nebo se dokonce horší, poraďte se se svým lékařem.

Očkování a trombóza: Jaká je šance, že vám při očkování vznikne krevní sraženina? 

Zdroj: www.drmax.cz, www.prevenar.cz, www.tn.nova.cz

Autor: Veronika Tůmová

Podzimní odlehčení jídelníčku, díky kterému budete do Vánoc štíhlejší a plní energie!
Dna: Jak se projevuje, proč vzniká a kdy je čas zajít k doktorovi?

Další články

Kampylobakterióza: Jak se před infekcí chránit?
Nemoci a léčba

Kampylobakterióza: Jak se před infekcí chránit?

02.11.2021

Kampylobakterióza je infekce způsobená jedním z několika druhů bakterií rodiny Campylobacter, nejčastěji konkrétně Campylobacter jejuni (C. jejuni). Projevuje se průjmem, v některý ...