Jarní respirační onemocnění - pozor na choulostivost!

Sezonní respirační onemocnění, to je celá řada virových onemocnění, které pojí velmi podobné příznaky a také podobný způsob léčby. Dělíme je na onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Které to jsou?

Mezi onemocnění horních cest dýchacích patří rýma, zánět nosohltanu, zánět hrtanu a zánět mandlí, k onemocnění dolních cest dýchacích se řadí zánět průdušnice, akutní zánět průdušek či zápal plic.

Dejte na moudrost jarních pranostik - svrchu hřeje, odspodu mrazí!

V chladných podzimních a zimních měsících, ale také nyní, po nástupu jara, kdy hrozí časté a velmi znatelné výkyvy teplot, se vyskytují mnohé tyto respirační nákazy, často už ze zvyku označované jako chřipka. Jedná se o onemocnění zasahující nejen děti, ale i nás dospělé, a právě v této době projde náš i dětský organismus zatěžkávací zkouškou imunity.

Jak posílit imunitu a odvrátit hrozbu častých jarních nachlazení?

Aktivní pohyb patří k základům zdravého životního stylu, čím dříve se pro tento styl života rozhodnete, tím lépe pro vás i vaše okolí. Posilování fyzické kondice je pak také základním předpokladem pro silný a správně fungující imunitní systém. Stačí přitom docela málo - více chodit pěšky, místo výtahu používat schody, občas si zajít na procházku. Kromě pohybu však musíte začít sledovat i své stravování. Zvyknout si, že má být zdravé a pravidelné.

Otužování, kvalitní spánek, vitamíny a nohy v teple!

K dalším účinným způsobům, jak zvyšovat obranyschopnost organismu, patří otužování. Musí být však prováděno správně, postupně a pravidelně, je dobré zvážit možnost zdravého otužování i u dětí, o němž jsme psali v jednom z minulých článků. Zcela zásadní je pak také kvalitní a dostatečný spánek. Jednoduchý způsob, jak předcházet nemocím a nachlazení, je mít dolní končetiny stále v teple a nevystavovat je prochladnutí. Pozor však na přetopené místnosti, ty našemu imunitnímu systému rozhodně nesvědčí, naopak se stáváme choulostivějšími. Nepodceňujte také pitný režim a ani dostatečný přísun vitamínů z čerstvého ovoce a zeleniny.

S výměnou šatníku nepospíchejte - jaro umí zastudit!

V uzavřených místnostech je pak největší riziko přenosu kapénkových infekcí, myslete proto na důkladné a častější větrání, i když počasí k tomu mnohdy zrovna neláká. Zejména u dětí pak dbejte na dodržování hygieny a nepodléhejte tendenci odhazovat svršky hned, jak vám sluníčko posvítí do oken. Jarní počasí je velmi proměnlivé, často větrné a mnohdy velmi zrádné, teplejší oblečení včetně pokrývek hlavy je tak dobré mít ještě nějaký čas po ruce!

Zdroj: www.celostnimedicina.cz, zdravi.doktorka.cz, www.nutriklub.cz

Foto: Pixabay.com

Jarní respirační onemocnění - pozor na choulostivost! patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

Píšeme jinde
  • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

    Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

    Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

  • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

    Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

    Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku