JIA - juvenilní idiopatická artritida

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější dětské autoimunitní onemocnění. V různé míře zasahuje klouby celého těla a více než polovinu pacientů provázejí následky této agresivní nemoci až do dospělosti.

Jedná o chronické a mnohdy velmi bolestivé onemocnění, kdy velkou zátěž nese i psychika dítěte a jeho bezprostředního okolí, proto je nutná nejen farmakoterapie, ale i rehabilitace spojená s psychologickou péčí.

Co vyjadřuje termín "idiopatická" nemoc?

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je onemocnění zasahující pacienty dětského věku a stejně jako u revmatoidní artritidy se jedná o onemocnění zánětlivé a chronické. U JIA se také předpokládá, že jedním z nejpodstatnějších faktorů vzniku onemocnění je poškození imunitního systému. Ten pak nedokáže odlišit tělu vlastní buňky od cizorodých, napadá je, poškozuje a ničí. Vlastní příčina nemoci však není známa, což vyjadřuje právě pojem idiopatická.

Co je to autoimunitní onemocnění?

Typy JIA - příznaky a projevy jednotlivých forem onemocnění

Juvenilní idiopatická artritida má pět základních forem. Systémová forma postihuje přibližně 14% pacientů a projevuje se v předškolním věku každodenní horečkou. Je doprovázena bolestí kloubů a svalů, nechutenstvím, zimnicí, únavou či vyrážkou. Častější formou JIA je forma oligoartikulární. Projevuje se do pátého roku věku dítěte a nejčastěji postihuje klouby dolních končetin. Provází ji vážné oční onemocnění - uveitida. Vzhledem k tomu, že u desetiny pacientů vede tento typ JIA k úplné slepotě, jsou nezbytné pravidelné kontroly u očního lékaře. Polyartikulární forma se projevuje u třetiny pacientů s JIA a může mít mírnější průběh. Vyskytuje se u dospívajících dívek, bývá trvale aktivní a vede k těžkým kloubním destrukcím. Tzv. entezopatická forma nemoci postihuje převážně chlapce starší šesti let. Projevuje se postižením velkých kloubů, bolavou páteří, bolestivými onemocněními šlach či očními záněty. Poslední typ JIA - soriatická forma se vyskytuje společně s lupénkou. Tuto formu může provázet postižení šlach, páteře, očí a otoky prstů.

Váš příběh - maminka Kateřina a syn Matěj (12)

„První náznak toho, že s Matějem (12) není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech. Všimla si toho moje kamarádka při jedné z lekcí dětského cvičení, kam jsme v té době docházeli. Matěj nehýbal rukou. Nebyl schopný udělat klasický trakař, nepoužíval zápěstí a padal na stranu,“ vzpomíná maminka Kateřina. V tu chvíli začal jejich boj s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA). „Hned druhý den jsme navštívili pediatra a následně ortopeda, který udělal Matějovi několik snímků, což ale nepřineslo žádný výsledek. Syn měl také dva zkřivené prsty. To zaregistroval nový ortoped, vše si spojil a Matěje diagnostikoval. Celé to trvalo přibližně půl roku,“ dodává. Dostupnost informací a celková osvěta byla tehdy v České republice minimální, proto byla maminka odkázána na cizojazyčné zdroje.

Léčba JIA - farmakoterapie, rehabilitace a psychologická péče

Současná medicína nabízí již velké množství léčebných přípravků, které mohou být lékařem doporučeny a nasazeny. Od nesteroidních antirevmatik přes glukokortikoidy, léky modifikující chorobu (DMARD) až po biologickou léčbu. Volba léčiva záleží jak na typu JIA, tak na stadiu, v němž byla nemoc objevena, stejně jako na aktuálním rozsahu poškození kloubů a postupu nemoci. Je třeba však upozornit na to, že většina dostupných léků s sebou nese řadu nežádoucích účinků, k nimž musí lékař přihlédnout.

Pacientům se doporučuje také pobyt v lázních. Ty nabízí nemocným dětem léčebné procedury, například hydroterapii, elektroterapii, kryoterapii, různě zaměřenou pohybovou terapii a vhodné nastavení dietního režimu. Protože více než polovinu pacientů JIA provází i v dospělosti, pravidelné kontroly a pokračování v léčbě jsou nezbytné pro zachování plnohodnotného života lidí s tímto postižením.

Zdroj: Revma Liga Česká republika, Cilena-lecba.cz

Foto: Pixabay.com

JIA - juvenilní idiopatická artritida patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku