zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

K čemu slouží kostní denzitometrie?

Kateřina Hájková
21.06.2021

Ztráta hustoty kostní hmoty souvisí s věkem, vlivem hormonálních změn se často týká zejména žen v menopauze. Vyšetření, které pomáhá zjistit, jak na tom kosti jsou, se nazývá kostní denzitometrie. Jak probíhá a co všechno dokáže zjistit?

Osteoporóza je chronické metabolické onemocnění kostí, které je typické změnou kvality kostí a úbytkem kostní hmoty. Zvyšuje riziko zlomenin snižujících kvalitu života, platí také, že každá zlomenina zvyšuje riziko vzniku zlomeniny další. Vedle častých zlomenin patří mezi symptomy osteoporózy také bolesti zad a jejich postupné kulacení, také snižování tělesné výšky.

Jak se před řídnutím kostí chránit

Prevencí je dostatečný příjem kolagenu, vápníku, vitaminu D a také pravidelný pohyb. Tato opatření zároveň slouží i jako náprava, v tomto směru se užívá také hormonální substituční terapie, případně se předepisují antiosteoporotické léky. Vyšetřením, které zjistí, zda osteoporózou trpíte či ne, je právě kostní denzitometrie.

Co konkrétně kostní denzitometrie zjišťuje

Jedná se o jednoduchý, rychlý a neinvazivní test, který pomáhá určit, zda došlo ke ztrátě kostní integrity a mineralizace v kostní tkání, i jak velké je riziko zlomenin. Stejným způsobem se posléze monitoruje úspěch léčby – pokud funguje, měly by se výsledky postupně zlepšovat. K zajištění výsledků se užívá malé dávky ionizačního záření, které umožní získat snímky kostí.

Jak se test provádí

Metoda se obvykle zaměřuje na kyčle, páteř a předloktí, může ale prozkoumat i jiné části kostry, jako jsou paty, prsty nebo zápěstí. Provedení zákroku má na starosti zobrazovací technolog a lékař jej následně analyzuje. Výhodou kostní denzitometrie je, že na pacientovi nezanechává žádné stopy záření a nevede k žádným vedlejším účinkům. Přesto se nedoporučuje vyšetření absolvovat těhotným ženám.

Na co se připravit

Kostní denzitometrie je jednoduchý test, který nevyžaduje žádnou předchozí přípravu. Nezpůsobuje žádné nepohodlí a nevyžaduje mnoho času, celkově trvá asi jen půl hodiny. Ideální je vzít si volné a příjemné oblečení, vynechat šperky a další doplňky (před vyšetřením je nutné odložit všechny kovové předměty). Jediné, co se od vás po dobu, kdy vyšetření probíhá, vyžaduje, je nehybně ležet. Den před testem můžete jíst jako obvykle, 24 hodin před však musíte přestat užívat doplňky stravy s obsahem vápníku.

Jak probíhá vyhodnocení

Výsledky vyšetření lékaři porovnávají s hodnotami stanovenými jako normální pro věkovou skupinu a pohlaví, k němuž pacient patří. Tímto způsobem pracují se dvěma hodnotami. První je T skóre udávající množství kostní hmoty ve srovnání s jedincem stejného pohlaví, který má maximální kostní hustotu: Pokud se pohybuje pod hodnotou 2,5, jedná se o osteoporózu; je-li pod hodnotou 1,1, jedná se o osteopenii (úbytek kostí), což je jakýsi předstupeň osteoporózy. Skóre Z porovnává pacienta se skupinou lidí stejného věku, pohlaví a podobného fyzického stavu. Umožňuje sledovat průběh léčby.

Zdravotní problémy, které trápí ženy po čtyřicítce: Jak na ně vyzrát?

Artróza má svá specifika

Autor: Kateřina Hájková

Kedlubna – křupavá zelenina, která zasytí a posílí imunitu
Preventivní lékařské prohlídky dospělých: Na co máte nárok?

Další články

Zásady zdravého spánku, které byste měli dodržovat
Nemoci a léčba

Zásady zdravého spánku, které byste měli dodržovat

07.06.2021

Spánek je zásadní pro celkové zdraví, přesto jej v dnešní hektické době řada z nás zanedbává. Neuvědomujeme si, že takový životní přístup může přinést velmi negativní důsledky, kte ...