Kašlete do dlaně? Je to nebezpečný zlozvyk!

Celý život kašlete do dlaně a učíte to i své děti? Máte pocit, že tak neprskáte své bacily na okolí a děláte tedy to, co je správné? Možná neuškodí trochu více se nad tím s námi zamyslet, a to právě teď, kdy nastává období kašle, rýmy a nachlazení.

Říkáte si, že to tak děláte odjakživa a teď zase někdo vymyslel, že je to vlastně špatně? Když se nad tím trochu pozastavíme, zjistíme, že je to vlastně docela logické. Zakrývat si při kašli ústa rukou, tedy dlaní, šíření bacilů nezabrání, spíš naopak. Proč?

Kašel jako neodbytný společník

Můžeme kašlat do kapesníku, pokud jej máme po ruce, mnohdy jej ale ani nestihneme vyndat z kapsy. Urputný kašel nás může přepadnout opravdu kdykoliv a kdekoliv - venku na ulici, v tramvaji, u stolu v kavárně, při pracovní schůzce, v čekárně u doktora. Bezprostředně po zakašlání do dlaně se pak zcela automaticky dotýkáme věcí kolem sebe, věcí, na které krátce poté sahá někdo jiný - madlo k přidržení při stání v autobuse, opěradlo židle, kterou si v restauraci chceme odsunout, klika u dveří, kohoutek u umyvadla apod. Zakrývat si při kašli ústa dlaní, ačkoli jsme k tomu byli odjakživa vedeni, tak rozhodně není právě šťastný způsob, jak zabránit šíření bacilů a infekcí.

Přímý a nepřímý přenos infekce

Vzduchem přenosné infekce se mezi lidmi přenášejí prostřednictvím dýchacích cest, jež jsou vstupními dveřmi infekce do těla. Přenos infekce může být přímý nebo nepřímý, přímý přenos se děje pomocí drobných kapének, kdy je virus šířen do okolí při mluvení, kašlání a kýchání. Takto získaná nákaza je velmi invazivní, protože bakterie jsou žijící. Nepřímý přenos znamená šíření infekce prostřednictvím kontaminovaných předmětů, nebo i prachu. Inkubační doba je většinou krátká, několikadenní. Infekce pak často postihuje nejen dýchací cesty, ale i spojivky nebo zažívací ústrojí.

Kašlání do dlaně zvyšuje riziko šíření nemocí!

Kašli se nevyhneme ve společnosti, a to ani v těch nejméně vhodných situacích. Právě v těchto chvílích se však dá kašlat, řekněme, zodpovědněji. Kašlat můžeme do ohybu lokte a do hřbetu ruky v oblasti mezi zápěstím a loktem. Vyhneme se tak bezprostřednímu styku tohoto místa a věcí, kterých se potřebujeme záhy dotknout. Ne vždy máme možnost, jít si po zakašlání do dlaně hned umýt ruce, proto je toto daleko praktičtějším a zároveň správnějším řešením.

Učme děti správným návykům i při kašli

Je samozřejmé, že vedeme děti k tomu, aby si při kašli zakrývaly ústa. Je to stejné, jako s mytím rukou před odchodem z toalety. Zkusme však sebe i děti přimět k efektivnějšímu způsobu, jak si ulevit zakašláním, přitom nikoho neohrozit, nešířit bacily dál a omezit toto riziko přenosu. Učme je nejen zodpovědnosti, ale i ohleduplnosti, která v současné době bohužel spíše ubývá.

Zdroj: forumzdravi.cz

Foto: Pixabay.com

Kašlete do dlaně? Je to nebezpečný zlozvyk! patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Hana 20.02.2018 09:02 Posílení imunity

  Ola... doporučuji obličejovou saunu, inhalátor. Prodává to Orava cca za 4 stovky.

 • Jarka 19.02.2018 18:02 Bolesti a únava

  Ahoj, osobně beru Bion3 - http://www.bion3.cz/ Je to multivitamín - kombinace vitaminu, mineralu a…

 • Fanča Liberec 19.02.2018 13:02 kvasinkové záněty

  Na kvasinkové záněty mi pomohl Vagiferm od Pharma Agency. Užívala jsem ho i v těhotenství i když…

 • Ola 14.02.2018 13:02 Posílení imunity

  Taky by mě zajímalo čím posílit imunitu, hlavně ted v zimě. Jsme stále nachlazení :( Hlavně ta…

 • Jana 30.01.2018 15:01 kvasinkové záněty

  Dajko moc díky za odkaz, koukala jsem se a vypadá to jako opravdu kvalitní výrobek, tak to…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku