zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Koronavirus - proč se mluví o třetí vlně? Zastaví ji očkování?

Veronika Tůmová
06.01.2021

Počty nakažených novým typem koronaviru rostou a pandemie opět sílí. Reprodukční číslo se opakovaně zvyšuje a stále častěji se mluví o mutaci viru, která už byla zaznamenána i u našich sousedů. Mnozí z řad odborníků i laické veřejnosti tak stále častěji nazývají současný stav třetí vlnou pandemie.

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před třetí vlnou už na podzim loňského roku. A jak se zdá, nenechala na sebe dlouho čekat. Podle lídrů WHO se Evropa v boji s pandemií dostatečně nepoučila, především pokud jde o rychlé rozvolňování po prvních náznacích úbytku nakažených koronavirem. Lockdowny jsou přitom podle všeho především projevem selhání.

Jsme na pokraji třetí vlny pandemie?

Podle toho, jak se současná situace vyvíjí, můžeme skutečně mluvit o vstupu do třetí vlny pandemie, jak upozorňují odborníci. Narůstá počet infikovaných i umírajících a tomuto nárůstu čelíme momentálně už potřetí. Mluví se o tom, že lidé přestávají dodržovat restrikce, a to jednoduše proto, že jsou už ze všeho unavení. Na co se ale v současnosti zaměřit a jak konečně dupnout na brzdu? Na vině jsou podle mnohých zejména pomalé reakce jednotlivých států na pandemii, nedůvěra v politiky a představitele států, důsledky ekonomických ztrát apod. Největším úspěchem v boji s koronavirem je tak jednoznačně možnost očkování. Přestože má extrémně rychlé vyvinutí vakcíny i své odpůrce, je díky ní konečně vidět alespoň slabé světlo na konci tunelu.

Očkování proti nemoci covid-19

Jak vakcíny proti nemoci covid-19 brání vzniku onemocnění způsobeného novým koronavirem? Jednoduše tak, že vyvolávají imunitní odpověď proti tomuto viru. Covid-19 může způsobit závažné onemocnění s možnými dlouhodobými následky nebo i úmrtím, a to u lidí jakéhokoliv věku či zdravotního stavu. Jak známo, zavedení vakcinace pomohlo už v minulosti ke snížení či vymýcení mnohých nemocí. Odpůrci vakcíny hovoří o možnosti vedlejších účinků, projevujících se až po letech od podání vakcíny, a podle některých odborníků mohou mít pravdu. Faktem ale je, že nemáme čas čekat desítky let na takové zjištění. Je tedy potřeba přihlížet k výsledkům dosud prověřených a podobných vakcín. U všech registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a farmaceutická jakost - stejně tak je tomu i s vakcínou proti covid-19.

Jak se schvalují vakcíny?

Jde o složitý proces splňující pod nejpřísnějším dohledem ty nejvyšší standardy, a to v případě jakékoli vakcíny, jenž má být uvedena na trh. Po testování v laboratoři přijdou na řadu klinické studie - testování na dobrovolnících v několika kolech. Tento postup pomáhá objasnit to, jak vakcíny fungují, jeho cílem je zajistit, aby přínos vakcíny mnohonásobně převyšoval možné nežádoucí účinky. Jakmile je k dispozici dostatek výsledků a informací z testování, klinických studií a celkového výzkumu, mohou jednotlivé společnosti zažádat o povolení k uvedení na trh. Dojde k nezávislému vědeckému přezkoumání, posouzení a ohodnocení vakcíny. Konečnou fází je rozhodnutí o registraci vakcíny v EU.

Kdo se může nechat očkovat proti koronaviru?

Očkovat se začalo ve všech členských zemích EU najednou, a to 27.12. 2020. Od té doby se vakcína dostala už k velkému množství zdravotníků, lidí z dalších rizikových skupin a seniorů. Pravděpodobně v březnu se možnosti očkování rozšíří z nemocnic i do ordinací praktických lékařů a očkování bude dostupné zdarma pro každého. Vakcíny momentálně nebudou vhodné pro děti a těhotné ženy, jinak jsou ale k dispozici veškeré dospělé populaci. Očkování je plně hrazeno ze zdravotního pojištění a je NEPOVINNÉ. Odborníci však doufají ve zhruba 70% proočkovanost, čímž by podle všeho došlo k výraznému zpomalení až ústupu pandemie a značně by se také omezilo riziko virové mutace.

Jak (ne) mluvit s dětmi o koronaviru?

Očkování seniorů po pětašedesátce

Autor: Veronika Tůmová

Žaludeční potíže po svátcích: Víme, jak se jich zbavit a být znovu ve formě
Doplňky stravy: Dodejte tělu potřebnou energii

Další články