zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Kožní problémy a jejich zhoršování v zimě

Veronika Tůmová
31.12.2021

Na podzim a v zimě můžeme začít pozorovat větší vysušenost a citlivost pokožky, která snadno zčervená, svědí a pálí, na některých místech dokonce praská a šupinatí. Nic na tom nemění ani fakt, že je vlastně pokožka v zimě stále přikrytá vrstvami oblečení. Co s tím?

Kůže nemá ráda střídání teplot a citlivě reaguje na přechody zvenku do vytopené místnosti a naopak. Větší náchylnost k výskytu či zhoršení kožních problémů pak přirozeně pozorují lidé se sklony k atopii.

Atopický ekzém – proč se v zimě zhoršuje?

U atopických pacientů je genetickými zánětlivými procesy narušena ochranná kožní bariéra, která představuje přirozenou ochranu kůže. Poruchu aktivují a posilují změny teplot, pocení, přesušení, horké koupele či kožní infekce. Zima je tak pro atopické jedince zátěžovým obdobím, kdy se své pokožce musí věnovat s větší pozorností. Projevy tohoto onemocnění mají svá období klidu a období vzplanutí, zima je rozhodně tím obdobím, kdy se atopický ekzém může projevit v plné síle. Kromě toho se však ekzém zesiluje i vlivem stresu, infekcí či hormonálních změn. V zimě tak je nutné pokožku hojně a pravidelně promazávat vhodnými krémy a oleji, koupele nahradit sprchováním a používat nevysušující a neparfémované mycí prostředky.

Pozor na zhoršující se mykózy 

I v zimě si rádi dopřáváme trochu té relaxace v bazénech, a ještě raději se chodíme prohřát do sauny, právě tady však, stejně jako v létě, číhá vysoké riziko vzniku mykóz. Dalším rizikovým faktorem jsou v zimě vysoké teplé boty. Mykóza na nohou začíná obvykle mezi prsty, prozradí se svěděním, tvorbou šupin či trhlin na kůži. Nohy je proto vhodné udržovat co nejvíce v suchu, a to nejen častým přezouváním a pravidelnou výměnou ponožek, ale například také použitím deodoračních pudrů. Při přetrvávajících problémech mohou pomoci volně prodejná antimykotika. 

Zásady zimní péče o pokožku

Po koupeli či sprchování pokožku dobře vysoušet, venku pak chránit před chladem, používat hydratační krémy a oleje, běžná mýdla nahradit sprchovými oleji. To jsou pravidla pro udržení jemné, hebké a dobře vyživené pokožky v zimě. Dále pak nezapomínat ani na suché rty – doporučuje se lehký peeling pomocí zubního kartáčku a vmasírování silné vrstvy vazelíny. I kůže na rukou a nohou si zaslouží intenzivní péči, například pomocí vysoce hydratačních krémů a foliových zábalů na noc. I vlasy zimou trpí, proto jim občas dopřejte vyživovací kůru.

Alergie na chlad

O alergii na chlad jste už možná slyšeli. Tímto typem alergie trpí častěji ženy než muži a může se projevovat různě. Obvykle jde o zarudnutí, svědění, vyrážku, nebo dokonce otoky kůže. Potíže se obvykle vyskytnou při přechodu ze zimy do tepla a naopak, nebo už při pobytu venku, na studeném vzduchu. Nejvíc bývají postižené samozřejmě nejméně chráněné oblasti na těle, jako obličej, nebo třeba ruce. Doporučuje se navštívit alergologa, který potvrdí diagnózu testem a může předepsat antihistaminika. Dále doporučí nezakrytá místa dobře chránit a používat ochranné a hydratační krémy.

Otužování je ideální pro posílení imunity 

Atopický ekzém a jeho zhoršení v zimě 

Autor: Veronika Tůmová

Hubnutí a alkohol – jde to dohromady? Ano! Pijte ale chytře
Co jíst a pít v zimě podle našich předků i čínské medicíny

Další články

Co je laparoskopie? Pro koho je vhodná a jak probíhá?
Nemoci a léčba

Co je laparoskopie? Pro koho je vhodná a jak probíhá?

13.12.2021

Laparoskopie je postup používaný k diagnostice a léčbě určitých pánevních, kolorektálních a gynekologických zdravotních problémů. Je méně invazivní než klasická otevřená operace, t ...