Kraniosakrální terapie - technika navracející zdraví

Kraniosakrální terapie je velmi jemná terapeutická metoda napomáhající nastartovat samoléčebné schopnosti. Zaměřuje se na psychosomatiku i fyzické obtíže.

Princip kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie vznikla z osteopatie. Vychází z poznatku, že lebeční švy nejsou srostlé a mezi lebečními kostmi dochází k pohybu. Všechny kosti, orgány, svaly a buňky neustále vykonávají pohyby v určitém rytmu. Kraniosakrální terapie zachycuje pomocí doteku tyto rytmy a tok vnitřní energie, takzvaného Dechu života, který proudí v mozkomíšním moku. Je-li tok energie silný a plynulý, je vše v pořádku. Pokud je proudění energie oslabené nebo zablokované, projeví se ve fyzické nebo psychické rovině.

Vznik kraniosakrální terapie

Kraniální osteopatie se pojí se jménem Dr. Shuterland, který byl žákem právě zakladatele klasické osteopatie. Jelikož terapie popírala některé poznatky medicíny, byla z počátku přehlížena. Ale právě její dobré výsledky nakonec donutily oficiální osteopatii, aby ji vzala na milost. Ve 40. letech byl zaveden na americké osteopatické škole postgraduální kurz "osteopatie v kraniální oblasti". Kraniální ostopedie se později rozvinula v kraniosakrální ostopedii a terapii. Tento vývoj se týká západního světa. S kraniosakrálním systémem pracovali již lidé ve starověkém Egyptě, Indii a Peru. S téměř neznatelnými rytmy v těle, které způsobuje tok životní energie, vychází již ájurvéda a akupunktura.

Význam doteku při kraniosakrální terapii

Pro kraniosakrální terapii je dotek klíčovým prvkem. Dotek má být velmi jemný a lehký. Pro představu - váha takového doteku by se měla pohybovat okolo 5 gramů a neměl by překročit váhu papíru. Dotek si má zachovat neutrálnost, nemá vyvolat v těle klienta napětí a obranné reakce. Aby byl dotek léčivý, je nutné, aby klient zůstal uvolněný a pro terapeuta tak čitelný.

Průběh kraniosakrální terapie

Nezbytností terapeuta je znalost základů anatomie lidského těla a jeho fyziologie. Ošetření stojí od 400 Kč na hodinu výše a trvá 60 - 90 minut. Během této doby se klient dostatečně zrelaxuje a uvolní. Aby byl vidět alespoň nějaký efekt, je třeba ošetření opakovat 5 - 6x. Terapie probíhá v poloze, která je klientovi nejpříjemnější, nejčastěji vleže. Na rozdíl od masáže je při ní oblečený a vše probíhá v tichosti bez doprovodu hudby. Rozhovor probíhá před začátkem ošetření, kdy se terapeut seznámí se zdravotním stavem a psychickým rozpoložením klienta, dále po skončení ošetření, kdy dojde ke shrnutí pocitů. První dotek směřuje k ramenům nebo nohám. Dále jsou doteky řízeny podle těla ošetřovaného.

Užití kraniosakrální terapie

Účelem kraniosakrální terapie není nahradit klasickou medicínu. Je vhodné ji kombinovat jako její doplněk, aby uzdravení proběhlo na všech úrovních. Tato terapie napomáhá nastartovat samoléčebné schopnosti. Zaměřuje se na psychosomatiku i fyzické obtíže. Dokáže uvolnit napětí v pojivových tkáních, pomáhá upravit hormonální hladinu, je vhodná pro všechny věkové skupiny. Může pomoci při bolestech hlavy, zad i kloubů, při výskytu deprese, traumat a posttraumatických symptomů. Kraniosakrální terapii je možné využívat pouze jako prevenci.

Zdroj: is.cuni.cz, kranio.eu

Foto: Pixabay.com

Kraniosakrální terapie - technika navracející zdraví patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • 20.10.2017 21:10 Nevolnost v autě

  Jak nebo spíš čím řešíte nevolnost v autě ?

 • 20.10.2017 21:10 Ucpaný nos

  Jaký sprej se vám nejvíc osvědčil na ucpaný nos ? :(

 • Anička 17.10.2017 19:10 Posílení imunity

  Zase mám předepsaná antibiotika a při představě, jak mi z nich zase bude.. :( Minule trvalo dlouho…

 • Anvil 12.10.2017 20:10 Jak vyvolat růst vousů?

  Ahoj, tak za prvé, tam kde máš vlasové nebo cibulky vousů je dané, kde nejsou nebudou. Spokoj se s…

 • Jája 12.10.2017 12:10 Posílení imunity

  a myslite, ze je to vhodne i pro deti? Pro děti lze dávat icolostrum. Tobolku otevřít avysypat do…

Píšeme jinde
 • Recept na houbového kubu krok za krokem

  Recept na houbového kubu krok za krokem

  Nikde není psáno, že by se houbový kuba měl připravovat pouze o vánočním čase ze sušených hub. Dnes si tuto staročeskou klasiku z krup připravíme krok za krokem a použijeme čerstvé nasbírané houby.

 • Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Dýně je zdravá, snadno dostupná a cenově přijatelná. Byl by hřích toho nevyužít. Tyto dýňové muffiny jsou plné čerstvých bylinek a feta sýru. Nebude překvapením, že nejen skvěle vypadají, ale i chutnají. S naším postupem je zvládne každý.Zdravě.cz na Facebooku