Kraniosakrální terapie - technika navracející zdraví

Kraniosakrální terapie je velmi jemná terapeutická metoda napomáhající nastartovat samoléčebné schopnosti. Zaměřuje se na psychosomatiku i fyzické obtíže.

Princip kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie vznikla z osteopatie. Vychází z poznatku, že lebeční švy nejsou srostlé a mezi lebečními kostmi dochází k pohybu. Všechny kosti, orgány, svaly a buňky neustále vykonávají pohyby v určitém rytmu. Kraniosakrální terapie zachycuje pomocí doteku tyto rytmy a tok vnitřní energie, takzvaného Dechu života, který proudí v mozkomíšním moku. Je-li tok energie silný a plynulý, je vše v pořádku. Pokud je proudění energie oslabené nebo zablokované, projeví se ve fyzické nebo psychické rovině.

Vznik kraniosakrální terapie

Kraniální osteopatie se pojí se jménem Dr. Shuterland, který byl žákem právě zakladatele klasické osteopatie. Jelikož terapie popírala některé poznatky medicíny, byla z počátku přehlížena. Ale právě její dobré výsledky nakonec donutily oficiální osteopatii, aby ji vzala na milost. Ve 40. letech byl zaveden na americké osteopatické škole postgraduální kurz "osteopatie v kraniální oblasti". Kraniální ostopedie se později rozvinula v kraniosakrální ostopedii a terapii. Tento vývoj se týká západního světa. S kraniosakrálním systémem pracovali již lidé ve starověkém Egyptě, Indii a Peru. S téměř neznatelnými rytmy v těle, které způsobuje tok životní energie, vychází již ájurvéda a akupunktura.

Význam doteku při kraniosakrální terapii

Pro kraniosakrální terapii je dotek klíčovým prvkem. Dotek má být velmi jemný a lehký. Pro představu - váha takového doteku by se měla pohybovat okolo 5 gramů a neměl by překročit váhu papíru. Dotek si má zachovat neutrálnost, nemá vyvolat v těle klienta napětí a obranné reakce. Aby byl dotek léčivý, je nutné, aby klient zůstal uvolněný a pro terapeuta tak čitelný.

Průběh kraniosakrální terapie

Nezbytností terapeuta je znalost základů anatomie lidského těla a jeho fyziologie. Ošetření stojí od 400 Kč na hodinu výše a trvá 60 - 90 minut. Během této doby se klient dostatečně zrelaxuje a uvolní. Aby byl vidět alespoň nějaký efekt, je třeba ošetření opakovat 5 - 6x. Terapie probíhá v poloze, která je klientovi nejpříjemnější, nejčastěji vleže. Na rozdíl od masáže je při ní oblečený a vše probíhá v tichosti bez doprovodu hudby. Rozhovor probíhá před začátkem ošetření, kdy se terapeut seznámí se zdravotním stavem a psychickým rozpoložením klienta, dále po skončení ošetření, kdy dojde ke shrnutí pocitů. První dotek směřuje k ramenům nebo nohám. Dále jsou doteky řízeny podle těla ošetřovaného.

Užití kraniosakrální terapie

Účelem kraniosakrální terapie není nahradit klasickou medicínu. Je vhodné ji kombinovat jako její doplněk, aby uzdravení proběhlo na všech úrovních. Tato terapie napomáhá nastartovat samoléčebné schopnosti. Zaměřuje se na psychosomatiku i fyzické obtíže. Dokáže uvolnit napětí v pojivových tkáních, pomáhá upravit hormonální hladinu, je vhodná pro všechny věkové skupiny. Může pomoci při bolestech hlavy, zad i kloubů, při výskytu deprese, traumat a posttraumatických symptomů. Kraniosakrální terapii je možné využívat pouze jako prevenci.

Zdroj: is.cuni.cz, kranio.eu

Foto: Pixabay.com

Kraniosakrální terapie - technika navracející zdraví patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • 10.12.2017 20:12 Bércové vředy

  Prosím pěkně, co se vám osvědčilo na bércové vředy ? Babička s tím bojuje docela dlouho a nedaří…

 • 10.12.2017 19:12 Žaludeční vředy

  Je něco, co se vám osvědčilo na žaludeční vředy ?

 • Martina 30.11.2017 18:11 Nevolnost v autě

  No, já to mám právě vyzkoušené, že mě stačí si ten travel gum dát opravdu před jízdou, ale třeba…

 • Lenka 30.11.2017 18:11 Nevolnosti

  Je to hodně individuální. Mě třeba stačí si je dát, až sednu do auta nebo do autobusu :)

 • Alena 29.11.2017 17:11 Bolesti a únava

  Poslední dobou jsem měla problémy s bolestmi kloubů a narazila na flexiharpan. Po chvíli braní se…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku