zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Které léčivé bylinky vám vrátí ztracený hlas?

Veronika Tůmová
18.02.2020

Nejčastější příčinou nepříjemného chrapotu a ztráty hlasu bývá nachlazení, chrápání, ale i nepřiměřená námaha samotných hlasivek. Mnoho lidí je dnes zaměstnáno například v různých call centrech, jejich hlasivky tak dostávají pořádně zabrat. Jak si pomoci, když nám najednou vypovědí službu a zasáhne je infekce?

Dlouhodobé hlasité mluvení ve spojení s působením suchého vzduchu pak často vyvrcholí problémem - nejprve ochraptěním a pak dočasnou ztrátou hlasu. První pomocí pak mohou být bylinné nálevy, účinná kloktadla a obklady na zklidnění hlasivek.

Bylinná kloktadla na kašel, chrapot a ztrátu hlasu

Kloktání může přinést úlevu, proč tedy nezkusit pár babských rad na přípravu účinných kloktadel? Dobrou volbou bude například šalvějový nálev. Jednu čajovou lžičku šalvěje svařte s 250 ml vody, přidejte pár lístků máty peprné a květ měsíčku lékařského. Nechte chvíli vylouhovat a nápoj následně sceďte. Vlažný nálev kloktejte a popíjejte několikrát denně. Skvělým pomocníkem je také šťáva z cibule - vymačkejte jí dvě kávové lžičky a přidejte lžičku medu. Svařená cibule s medem a majoránkou je další účinnou verzí. Zkusit ale můžete také léty prověřený lipový čaj s medem. Látky obsažené v těchto ingrediencích pomáhají k intenzivnějšímu tvoření slin, tak nás rychleji zbavují hlenu. Další možností je pak odvar z řapíku lékařského nebo čaj ze slézu okrouhlolistého, kterým kloktáme několikrát denně.

10 nebezpečných chorob, které mohou začít chrapotem

Prevence - chraňte své hlasivky včas!

  • nepijte studené a ledové nápoje
  • zvlhčujte vzduch v místnostech, ve kterých trávíte hodně času
  • vyhýbejte se průvanu a přílišnému využití klimatizace
  • v zimě se chraňte vhodným a teplým oblečením, nejlépe pak šálou okolo krku a přes ústa
  • kloktejte jodovou tinkturu či vlažnou vodu s trochou soli

Bylinná čajová směs – nová síla pro vaše hlasivky

Fenykl, květ černého bezu, nať zběhovce, nať řapíku, list podbělu, natě plicníku a rozrazilu, kořen proskurníku lékařského - to je směs bylinek, které pomohou vašim oslabeným hlasivkám dostat se zpět do kondice. Dvě lžíce bylinek zalijeme půl litrem vroucí vody a necháme pod pokličkou dvacet minut louhovat. Scezený čaj pijeme po celý den.

Co ještě pomůže? Zázvor, jablečný ocet i Vincentka

Účinnost zázvoru, ale třeba i křenu je v boji s nachlazením a ztrátou hlasu dobře známá. Nakrájejte zázvor na slabší plátky a pokapejte je citrónovou šťávou. Žvýkejte plátky postupně, kolik zvládnete. Snesitelnější alternativou může být zázvorový čaj s citrónem a lžičkou medu. Zamíchat můžete také polévkovou lžíci jablečného octa ve sklenici vody a každý den vypít. Bude to účinný lék pro váš chraplavý hlas a pomůže vám i ke štíhlé linii. Na hlasivky také dobře pomáhá mírně ohřátá Vincentka. Pokud jde o inhalace, dýchání vlhkého vzduchu s olejem z eukalyptu nebo borovice je rovněž vhodné pro dosažení úlevy, protože vám krásně pročistí krk.

Zdroj: mojebylinky.cz, mojezdravi.cz, slunecnyzivot.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jednodenní chirurgie a následná péče v kruhu rodiny
7 otázek a odpovědí na téma první menstruace

Další články

První pomoc na horách
Zimní sporty

První pomoc na horách

10.02.2020

Zimní sezóna je v plném proudu. I letos musí horská služba vyjíždět k velkému množství úrazů na sjezdovkách. Můžete být úplní začátečníci, můžete si být naopak na lyžích či snowboa ...

Alergie na chlad: Když chlad pálí a svědí
Alergie

Alergie na chlad: Když chlad pálí a svědí

29.01.2020

Pod pojmem alergie si obvykle vybavíme pylovou či potravinovou alergii, případně alergii na prach apod. Alergie na chlad je pro některé lidi výmyslem. Bohužel opravdu existuje a do ...