Laparoskopie versus klasická operace

Laparoskopie je velmi spolehlivá metoda určená k nahlédnutí do dutiny břišní, ale i k šetrnějším operacím žlučníku, slepého střeva či k odstranění gynekologických obtíží. Jde tedy o jednu z vyšetřovacích a zároveň diagnostických a léčebných metod.

Několik drobných vpichů a řezů pomocí laparoskopických nástrojů a kamera - to může stačit k objevu a diagnostice i toho, co jiné metody při vyšetření dutiny břišní nezaznamenaly. Laparoskopie je léčebná metoda sloužící především chirurgům a gynekologům.

Co je to laparoskopie a kdy se využívá?

Mezi možná onemocnění, která mohou být léčena laparoskopicky, patří např. zánět slepého střeva, kýla, výskyt žlučníkových kamenů, onemocnění tlustého střeva a chronický zánět vaječníků. Laparoskopie je minimálně invazivní metoda, která umožňuje přístup do břišní dutiny bez jejího otevření tradiční formou, velkým chirurgickým řezem. Laparoskopie je buď diagnostická, s cílem upřesnění diagnózy, nebo i terapeutická, která od konce 20. století umožňuje provádět mnohé břišní operace minimálně invazivní formou.

Výhody laparoskopické operace

Menší rány znamenají menší bolestivost, tím i rychlejší rekonvalescenci. Zkracuje se tak doba nutné hospitalizace i pracovní neschopnosti. S menší operační ránou jsou spojena i nižší rizika srůstů pobřišnice, kýly v operačních jizvách, poruchy hojení ran atd. Je výhodná u pacientů s nadváhou, u kterých bývá rekonvalescence po klasické operaci obvykle náročnější a zdlouhavá. Výrazným pozitivem laparoskopie je i kosmetický efekt po operaci, zkrátka žádné velké, nevzhledné a špatně se hojící jizvy po klasických řezech. Některé komplikace se však vyskytují zhruba ve stejné míře jak po otevřené, tak i po laparoskopické operaci.

Možné komplikace po laparoskopické operaci

Je to zejména možnost krvácení, vzniku infekce, žilní trombózy či embolie plic, může dojít k projevu alergie i k povolení vnitřního stehu, podvazu či svorky. Pozdní komplikace jako kýla, hernie v jizvě, srůsty pobřišnice a střevní neprůchodnost ze srůstů jsou po laparoskopické operaci mnohem méně časté a méně závažné než po otevřené operaci. Riziko poranění žlučových cest se však při laparoskopické cholecystektomii (odstranění žlučníku) udává relativně vyšší.

Kdy je možné provést zákrok pomocí laparoskopie a kdy už nikoliv?

Cholecystektomie (odstranění žlučníku) se dnes v drtivé míře provádí laparoskopicky. K nutnosti přistoupení na klasický řez může dojít během operace např. při zjištění výskytu žlučových kamenů ve žlučovodech, ale také při jiných komplikacích, které se vyskytnou již v průběhu zákroku. Mezi další nejčastější laparoskopické výkony patří appendektomie (odstranění slepého střeva), rozrušení srůstů (adheziolýza), plastika tříselné kýly (hernioplastika) a antirefluxní operace při refluxní nemoci jícnu. Laparoskopicky lze dále provést téměř všechny střevní, gynekologické a urologické operace, bandáže žaludku při chorobné obezitě. O vhodnosti či nevhodnosti vykonání konkrétní operace laparoskopickou metodou se však musí poradit pacient nejlépe se svým operatérem nebo s ošetřujícím chirurgem.

Zdroj: www.bandingklub.cz, www.ordinace.cz

Foto: Pixabay.com

Laparoskopie versus klasická operace patří do témat
 • Ako som dostal späť môj Ex theresa williams 08.06.2017 00:47:01

  Ahoj, já jsem Theresa Williams Po dlouhé době ve vztahu k Andersonovi se se mnou rozloučil, udělal jsem všechno možné, abych ho přivedl zpátky, ale všechno bylo marné, chtěl jsem ho zpátky tak moc kvůli lásce, kterou pro něj mám, Prosil jsem ho se všemi, dělal jsem sliby, ale odmítl. Vysvětlil jsem mému příteli problém a navrhla, že bych měl spíše kontaktovat kouzelník, který by mi mohl pomoct vyrazit kouzlo, abych ho přivedl zpátky, ale já jsem ten typ, který nikdy nevěřil kouzlu, neměl jsem jinou možnost, než to zkusit, já Poslal kouzelník a řekl mi, že není žádný problém, že všechno bude v pořádku před třemi dny, že se můj býval před třemi dny vrátil ke mně, on dal kouzlo a překvapivě druhý den, to bylo kolem 16:00. Můj ex mi volal, byl jsem tak překvapen, odpověděl jsem na volání a všechno, co řekl, bylo, že je tak líto, že se všechno, co se stalo, že chtěl, abych se k němu vrátil, že mě tak moc miluje. Byl jsem tak šťastný a šel k němu, a tak jsme začali znovu žít šťastně. Od té doby jsem dělal slib, že někdo, koho vím, že má vztah problém, bych pomáhal takové osobě tím, že odkazuje jej nebo ona jediný skutečný a silný kouzelník, který mi pomohl s mým vlastním problémem. E-mail: drogunduspellcaster@gmail.com jej můžete poslat e-mailem, pokud potřebujete jeho pomoc ve vašem vztahu nebo jiném případu.

  1) Kouzla lásky
  2) Ztracené kouzla lásky
  3) Kouzla rozvodu
  4) Kouzla manželství
  5) Vázací kouzlo.
  6) Přerušení kouzel
  7) Zrušte minulého milovníka
  8.) Chcete být povýšeni v kanceláři / Loterie
  9) chtějí uspokojit vašeho milence
  Obraťte se na tohoto skvělého muže, pokud máte nějaké problémy s trvalým řešením
  Prostřednictvím drogunduspellcaster@gmail.com


Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku