Ledvinové kameny - znáte varovné příznaky?

Nejčastější onemocnění ledvin jsou ledvinové kaménky, písek, zánětlivá ložiska především v ledvinových pánvičkách a zadržování tekutin. Ledvinové nebo také močové kameny (ureterolithiáza) jsou kameny vznikající v močovodech. Jedná se o pevné kameny, které vypadají jako krystalická seskupení, vznikající v ledvinách z minerálů rozpuštěných v moči.

Příčiny vzniku ledvinových kamenů

Ledvinové kameny vznikají při nahromadění minerálních solí, které vykrystalizují v močových cestách. Mají různou velikost, a to od drobounkých po daleko větší, ty pak mohou zablokovat odchod moče. Nejobvyklejší jsou kaménky ze šťavelanu vápníku. Další typy se vytvářejí z kyseliny močové, cystinu a fosfátů. Typ kamenů je nutné znát, aby bylo možno určit nejvhodnější způsob léčby.

Hlavní příčinou ledvinových kamenů je chybně volená strava. Způsob života je také jedním z důležitých činitelů uplatňujících se při vzniku a růstu močových kamenů. Pracovní vypětí, rozčilování, strach a jiná zvýšená nervová aktivita, to vše vede ke sníženému vylučování moči, což napomáhá vzniku infekce močových cest i tvorbě močových kamenů. Existuje několik typů ledvinových kamenů v závislosti na typu krystalů, ze kterých se skládají. Diagnóza ledvinových kamenů může být potvrzena radiologickým vyšetřením nebo ultrazvukem, často se také provádí odběry moči a krve.

Varovné příznaky výskytu ledvinových kamenů

 • nevolnost až zvracení
 • ztráta chuti k jídlu
 • bolest v bederní krajině, v dolní polovině břicha a tříslech
 • hnis nebo krev v moči

Vylučování ledvinových kamenů a vznik ledvinové (renální) koliky

Ledvinové kameny typicky vycházejí z těla spolu s močí a kameny obvykle nevyvolávají žádné symptomy. Jestliže se však kameny zvětší na velikost 2 - 3 mm před močovým měchýřem, mohou způsobit zácpu močovodu, která způsobuje zvětšování nebo natahování vyšší části močovodu a ledvinové pánvičky, což je ta část ledviny, ve které se shromažďuje moč před vstupem do močovodu. Vznikají pak křeče močovodu, který se snaží kamenem pohnout. Toto vede k bolesti, většinou pociťované v boku, v podbřišku a v tříslech, nazývané renální kolika. Renální kolika může být spojena s nevolností a zvracením. V moči se může kvůli poškození výstelky vylučovací soustavy také vyskytovat krev.

Prevence vzniku ledvinových kamenů a podpůrné bylinky

Základ prevence představuje dostatečný příjem tekutin. Denně bychom měli vypít alespoň dva litry vody. Doporučuje se také vypít jeden pohár domácí ovocné, nejlépe citronové šťávy. Pokud jste již jednou močové kameny měli a víte, jakého druhu byly, doporučuje se jako prevence opakovaného výskytu kamenů držet speciální diety. Aby ledvinové a močové kaménky vůbec nevznikaly, je důležité dbát na to, aby moč byla neustále řídká, světlá a aby obsahovala málo minerálních látek a močoviny. Je vhodné preventivně užívat podpůrné byliny povzbuzující činnost ledvin: břízu bělokorou, kopřivu dvoudomou, přesličku rolní, zlatobýl obecný, vřes obecný či pampelišku (smetanku lékařskou).

Zdroj: wikipedie, bylinkyprovsechny.cz, celostnimedicina.cz

Foto: Pixabay.com

Ledvinové kameny - znáte varovné příznaky? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku